4 Adımda Çocukları Ramazana Hazırlamak


0
1 Paylaşım

Ramazan yaklaşıyor inşAllah. Bu mübarek ay bizi heyecanlandırdığı kadar çocukları da heyecanlandırıyor. Çünkü Ramazan, tüm Müslüman halkın birlik ve beraberliği doruğunda yaşadığı süreçtir. Aynı anda kapanan ağızlar, aynı anda aynı sofrada açılır. Aynı anda semaya dualar yükselir ve camiler her zamankinden daha kalabalıktır. Ramazan bir nimettir. Allah kuluna, inancının hazzını en yüksek seviyede hissetmesi ve kendini toparlaması için fırsat sunar. Ancak bu heyecan ve sevinci çocuklarımızın ne kadar hissediyor olduğu bizlere bağlıdır. Zira çocuk taklit ve model yoluyla öğrenir. Yani ev halkının bu hazzı dorukta yaşaması ve bunu yansıtması gerekir. Çünkü çocuk etrafında gördüğü şeyleri gözlemler ve tekrarlar. İşte bu nedenle çocuklarımıza bu hissiyatı daha fazla verebilmek için, Ramazan girmeden önce yapabileceğimiz bazı tavsiyeler var.

1. Çocuklara Ramazanı Anlatmak

Her şeyden önce çocuklara Ramazan, oruç, sahur, iftar gibi kavramları anlatmamız gerekir. Çünkü çocukların soyut düşünme becerileri yaşları ile doğru orantılıdır. Öyleyse Ramazan gelmeden önce yapmamız gereken ilk iş budur.  Dilimizde sürekli dolanan bu kavramlardan çocuğa şöyle bahsedebiliriz;

Ramazan: Yavrum, hep Ramazan diye söylediğimiz ve beklediğimiz zaman geliyor. Biz uzun bir süre farklı yaşayacağız. Geceleri yemek yiyeceğiz, gün içinde ise yemek yemeyeceğiz. Aslında bu bir ibadet. Hani biz her gün 5 defa namaz kılıyoruz, dua ediyoruz ya, onun gibi işte. Allah bu ibadeti de çok seviyor ve bizim yapmamızı istiyor. Biz de O’nu sevdiğimiz için bu güzel ayı böyle geçireceğiz.

Oruç: İşte bu zaman boyunca geceleri yemek yiyip, gündüzleri ise hiçbir şey yiyip içmeyeceğiz. Allah bu zamanlar daha az yememizi istiyor. Çünkü bütün insanlar bizim gibi nimetlere sahip değil. Yemek bulamayan, fakir olan kardeşlerimiz var. İşte Allah bizim onları anlamamızı istiyor. Allah’ı çok seven de bu isteğini yerine getiriyor.

Sahur: Oruç tutarken tüm gün hiçbir şey yiyip içmemiz gerekiyor. Ta ki akşam ezanına kadar. İşte bu kadar zaman açlığa sabredelim diye gece kalkıyoruz, sabah ezanından önce yemek yiyoruz. İşte buna sahur deniyor. Efendimiz sallallahu aleyhi vessellem sahur yapanları çok seviyormuş.

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Bizim orucumuzla Ehl’i Kitab’ın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir.” [Müslim, Sıyam 46, (1096)] 
Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sahur yemeği yiyin, zira sahurda bereket var.” [Buhari, Savm 20]

İftar: Tüm gün Allah’ın bizi sevmesi için ve O istediği için yemedik, içmedik ve iyi şeyler yaptık değil mi? İşte Allah bunu yapmamızdan hoşnut olduğu için bize verdiği şeyleri yememiz için akşam ezanı ile izin veriyor. Buna da biz iftar diyoruz.

ramazan -

2. Ramazan Denemesi

Ramazan başlamadan önce evde bir Ramazan provası yapabilirsiniz. Böylece evi ve çocukları Ramazana hazırlamış olursunuz. Siz gerçekten bir nafile oruç tutarken, çocuklar ise heyecan ile gözlemlerini yaparlar.

ramazan 2

Yatay reklam

3. Evde Bir Ramazan Havası

Çocukların duydukları şeyleri görmeleri de gerekir. Bu nedenle söylediğiniz şeyleri yaşayın ve yaşatın. Eğer Ramazan için heyecanlıysanız bu hal ve hareketlerinizden, tavırlarınızdan, konuşmalarınızdan belli olsun. Evi de aynı şekilde bu havaya sokabilirsiniz. Çocuklarla çeşitli Ramazan resimleri yapabilir, tablolar oluşturabilir, her gün okumak adına kitaplar hazırlayabilirsiniz.

Kosovo Muslim boy yawns as he offers Eid al-Fitr prayers with others outside the  Sultan Mehmet Fatih grand mosque during the end of the holy fasting month of Ramadan in Pristina on Monday, July 28, 2014. The Eid al-Fitr, one of the holiest religious practices, is celebrated with prayers and family reunions and other festivities among Muslims all over the world. (AP Photo/Visar Kryeziu) ORG XMIT: PRI110

4. Ramazan Hazırlığı

Çocuklarla Ramazanda yapacaklarınıza dair çizelgeler kesinlikle yapmalısınız. Bu uygulama, işe ciddiyet kazandırır.
Çocuklara Ramazanı anlatan boyama kitapları alabilirsiniz.
Her akşam bir kıssa anlatabilir veya okumak için bir kitap seçebilirsiniz.
Eve çağıracağınız komşu ve akrabalarınızın listesini, hatta yemek listesini bile birlikte oluşturabilirsiniz.
Camiye giderken giymek adına temiz ve güzel kıyafetlerinizi seçebilirsiniz.
Herkese Ramazan hediyesi olarak ufak şeyler alabilirsiniz.
Okuma-yazma bilen çocuklarınızla Ramazan Günlükleri tutmak için defterlerinizi hazırlayabilirsiniz.
Ramazanda fakirlere yardım etmenin önemini anlatıp, bunun için ailecek bir kumbara yapabilirsiniz.
Kuran-ı Kerim ve rahleleri hazırlayabilir, hatta müsaitse evin bir odasını Ramazan için ibadet odasına çevirebilirsiniz.

hurma


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
9
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı