Davet ve Tebliğ, Eğlence, İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

4 Adımda Cem Yılmaz Gibi Olun!

Cem Yılmaz’ın bir gösterisinde sahnede İslam hakikatleri hakkında  konuştuğunu düşünün. O kadar büyük bir kitleye sahip bir insanın böyle  bir şey yapması elbette İslamiyet açısından dev bir hizmet olurdu ama  tabii ki böyle bir şey şu an için söz konusu değil. Cem Yılmaz’ın bu  kitleyi hazır bulmadığını, yıllar içinde kendini sevdirdiğini ve  insanların gönüllerine girmeyi başardığını biliyorsunuz. İnsanlar  samimiyet arıyorlar, zamanın nasıl akıp geçtiğini hissetmemek istiyorlar  ve samimiyetin yanında eğlenirken öğrenmek de istiyorlar. Kuru bir  öğrenme faaliyetine günümüz insanı büyük oranda kapalı durumda. İşte bu  yüzden tebliğ çalışmalarımızın sonuç vermesi için biz de Cem Yılmaz gibi  olmalıyız. İnsanlara Rabb’lerini hatırlatırken karşınızdaki kişiyi  sıkmadan ve kendinizi sevdirerek güzel ve verimli bir diyalog kurmak  için aşağıdaki 4 tavsiyeyi göz önünde bulundurmanızda fayda var.

1. Güleryüzlü Olun

Arkadaşlarınızla, ailenizle olan ilişkileriniz nasıl? Nasıl bir karaktere sahipsiniz? İlk önce bunları analiz etmeniz gerekiyor. Kendimizi öz eleştiri süzgecinden geçirdikten sonra yol haritamızı çizebiliriz. Eğer asık suratlı bir fıtratınız var ise bu iş normalden daha zor olacaktır çünkü karşı tarafa bilgi aktarırken en önemli özelliklerden birisi güler yüzlü olmanızdır. Samimi bir sohbet havasında olun ki ortam gergin olmasın ve iletişiminiz daha güçlü olsun. Sizler birer elçisiniz. Sizin ahlakınız ne kadar güzel olursa karşı taraf sizi o kadar iyi dinleyecek ve ciddiye alacaktır. Unutmayın! Sizler İslam’ı temsil ediyorsunuz.

2. Tebliğ Yapacağınız Ortamı İyi Seçin

Davamız bir hayli ciddidir kardeşlerim. Bu yüzden muhabbet kurmak isteyeceğiniz insanlara bunun ne kadar önemli bir mesele olduğunu iyice idrak ettirmeniz gerekiyor ve ortamı buna göre ayarlamanız gerekiyor. Yol kenarındaki herhangi bir bankta, o gürültüde, o hengamede “Rabbim bizi niçin yarattı?” gibi ciddi bir konu hakkında istişare etmeniz pek uygun olmayacaktır. Bunun için bir kütüphane, okul veyahut bir cami en güzel istişare ortamı olacaktır. Dikkatinizin hiçbir şeyin dağıtmayacağından emin olun. 

3. Yanınızda Mutlaka İkramlık Bulundurun

En basit örnek: Çay! Sohbetinizi uzun uzun yapmaktan kaçının çünkü insan beyni bir süre sonra odaklanmakta zorluk çekecektir. Bu yüzden zamanınızı ikiye bölün ve belli bir süre ara verin. Bu sırada yanınızda getirdiğiniz ikramlıkları karşınızdakine sunun. Bu aranızdaki muhabbeti ve bağı kuvvetlendirecektir. En önemli meselemiz samimiyet ve içtenlik. Rahat olun ve rahat ettirin. Kısacası vaktinizi verimli bir şekilde doyasıya geçirmek için birkaç ufak jestler yapmayı eksik etmeyin.

4. Konuşurken Sınırlarınızı İyi Belirleyin

Yanınızda getirdiğiniz herhangi bir kaynaktan dümdüz okumak yerine önceden çalışıp gelin. Bu sizi daha doğal yapacaktır. Konuşma şeklinize mutlaka dikkat edin. Ne laubali olun ne de despot bir duruşunuz olsun. Güncel olaylarla bağlantı kurarak, mizahla karışık bir şekilde anlatın. Öğretirken güldürmeyi de amaçlamalısınız çünkü insanlar güldükleri şeyleri kolay kolay unutmazlar. Bu yüzden okullardaki en sevilen öğretmenler genel de en eğlenceli tiplerdir. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

10 yorum var.

 1. 1

  Sırf bu örnekten dolayı severek takip ettiğim bu programı sileceğim. Örnek gösterdiğiniz şahsiyet nikahsız olarak bir bayanla aynı evi paylaşıyor. Ve kesinlikle konuşma olarakta müshtehcenlikle sınırlarını iyi belirliyor. Yazınızda belirtmişsiniz ya. Böyle bir islam düşmanını örnek şahaiyet olarak sunduğunuz için ne demelş bilinmez !!!!!!

 2. 2
 3. 3

  Güzel kardeşim,böyle faydalı bir yazıya neden böyle bir başlık atma gereği duydun,yakışmamış,düzeltelim

 4. 4

  Ben defalarca stand up gösterilerimde melek, cennet, cehennem ve mahşer günü ile dalga geçtim komedi malzemesi yaptım demek ki ben örnek bir müslümanım ya da adımı kullanarak google aramalarında Cem Yılmaz yazıldığında üst sıralarda görünmek istiyorsunuz.

 5. 5

  Cem yılmaz ı izlerim, gülerim de. ancak böyle bir siteden, hakikati anlatma adına Cem yılmaz üzerinden örnek verilmesini hiç anlam veremedim. şirin gözükmek, arka planda defter tutmak gibisinden bu tür bir yaklaşım metodları bana başka meşrepleri çağrıştırıyor, isteyerek yazılmasa bile. lütfen sapla saman karışmasın

 6. 6

  Amacınız tabiki kötü bir şey değil ama yine de bötle bir başlık pek hoş değil. Çünkü yöntemler aynı olsa da amaç farklı ve bayağı bir zıt.

 7. 7

  Sevgili dostlar, hepimiz buraya okumaya öğrenmeye giriyoruz. Eve Cem Yılmaz’ı bende sevmem ama Suffagah daki arkadaşlara daha yapıcı ve açık aynı zamanda sanimi yaklaşalım. Derdimiz aynı, davamız aynı. Unutmayın onlar bizden daha cesur ki böyle bir platform ile milyonlara ulaşma gayretindeler. Bizlerde daha yapıcı olalım. Selamın aleyküm✋

 8. 8

  Teşbihte hata aranmaz.Yazar kişi size Cem Yılmaz’ı örnek alın demiyor, sadece onun kitlelere hitap etme tarzı gibi bir tarz ile tebliğ edersek daha samimi olur diyor.Güleryüzlü ve eğlenceli olarak.

 9. 9
 10. 10

  SELAMIN ALEYKÜM bu insan hiç bir mümıne örnek göstermek doğru değildir . Bu şahıs yerıne sahbe koysadınız cok sevinirdik . Bu şahsı burdan kaldırsanız çok seviniriz . ALLAH SİZİ AFETSİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>