3 Maddede Peygamber Efendimiz’in Sallallahu Aleyhi Ve Sellem Sevgisi


0

Bir insan düşünelim bizi bizden çok düşünen, bize çok düşkün… O insan insanların en mükemmeli, her alanda insanların en üstünü alemlere rahmet Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi ve sellem.

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerimde mealen şöyle buyurdu: “(Ey insanlar!) Andolsun ki size kendinizden öyle bir peygamber geldi ki, sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. Size çok düşkün, mü’minlere karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.” (Tevbe Suresi 128.)

Efendimiz aleyhissalatu vesselam sürekli biz ümmetini düşündü ve bizim için çabaladı. O aleyhissalatu vesselam öyle şefkatli ki hiçbirimizin cehenneme gitmesini istemiyor. Bir Hadis-i Şerif’inde Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuşlardır: “Hiç şüphesiz ben size bir babanın evlatlarına olan durumu gibiyim.” (Ebu Davud,Teharet,4, Beyhaki,Sünen-i Kübra,1/91)

Rasulullah aleyhissalatu vesselam bir gün Sahabelerine rıdvanallahu teala aleyhim ecmain şöyle buyurdu:

“Ah keşke bana doğru, havuza gelen kardeşlerimi bir görsem de, içlerinde şerbetler olan kaselerle onları karşılasam. Cennet’e girmeden önce, onlara (Kevser) havuzumdan içirsem.”

Bu sözleri üzerine ona denildi ki:
“Ey Allah’ın Resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz?”

O şöyle cevap verdi:
Sizler benim ashabımsınız (arkadaşlarımsınız). Benim kardeşlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardır. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydınlatmasını istedim.” (Ramûzu’l-Ehadis s. 361, 4460 hadis )

Bir insan ki Alemler O olmasa olmayacaktı ve O salallahu aleyhi ve sellem bize bu kadar düşkünken biz Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizi salalllahu aleyhi ve sellem nasıl sevmeliyiz?

3 madde ile Peygamber sevgisi-Peygmaber Aşkı

1- Canımızdan Daha Çok Sevmek

Efendimiz’i sallallahu aleyhi ve sellem inşaAllah canımızdan daha çok sevmeliyiz. Allahu Teala mealen buyuruyor:

“O Peygamber, mü’minlere kendi canlarından daha evladır (yakındır). Onun zevceleri de (mü’minlerin) anneleridir.” (Ahzab Suresi 6. Ayet mealinden)

Nitekim Hz. Ömer radıyallahu anh:

Ey Allah’ın Rasûlü! Ben sizi canımdan başka her şeyden daha çok severim” dedi. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

Ey Ömer, canımı kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, beni canından daha çok sevmedikçe olgun mü’min olamazsın” buyurdu. Peygamberimizi dikkatle dinleyen Hz. Ömer:

“Ey Allah’ın Resûlü, vallahi ben şimdi sizi canımdan da daha çok seviyorum” deyince Peygamberimiz:

“İşte Ya Ömer, şimdi olgun mü’min oldun” buyurdular.” (Aynî, Umdetü’l-Kârî,1/144)

Efenimiz sallallahu aleyhi ve sellem için gerekirse inşaAllah canımızı feda edebilmeliyiz. Nitekim onun mübarek Ashabı rıdvanallu teala aleyhim ecmain O’nun sallallahu aleyhi ve sellem için mallarını, canlarını göz kırpmadan feda etmiş, savaşta O’na sallallahu aleyhi ve sellem siper olmuş, kollarını kafalarını kılıçların önüne uzatmışlardır.

3 madde ile Peygamber Sevgisi Mescid-i Nebevi

2- Anne Babamızdan Çok Sevmek

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyorlar: “Hiçbiriniz beni anasından babasından, çoluk çocuğundan ve bütün insanlardan daha çok sevmedikçe tam iman etmiş olmaz.” ( Müslim, İman: 69)

Hz. Ali’ye radıyallahu anh, “Siz Re­sû­lul­lah’ı aleyhissalatu vesselam ne kadar seviyordunuz?” diye sorul­duğunda, o, şu cevabı ver­mişti

Re­sû­lul­lah bize malımız mülkümüz, çoluk çocuğumuz, anamız ve ba­bamızdan daha sevgili idi. Ona, susadığımızda soğuk suya duyduğumuz arzu­dan daha çok arzu duyar, daha çok severdik.” (Terbiyetü’l-Evlâd, 2: 1026.)

3 madde ile Peygamber sevgisi- Hz. Muhammed

3- Allah'tan sonra herşeyden çok Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i Sevmek

Bir mümin herkesten önce Allah’ı sonra Resulullah’ı sallallahu aleyhi ve sellem sevmeli. Allah sevgisi insanın en üstün maksadıdır.
Kur’an-ı Kerimde mealen Rabbimiz şöyle buyuruyor:
“Ey Resulüm, de ki: ‘Ey insanlar, eğer Allah’ı seviyorsanız, gelin bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah gafurdur, rahimdir (çok affedicidir, engin merhamet ve ihsan sahibidir).’ “(al-i İmran, 3/31)
Peygamberimiz’i sallallahu aleyhi ve sellem tanımak,uymak O’na sallallahu aleyhi ve sellem olan sevgimizi artırabilmek için çok önemlidir. Bunun için O’nun salallahu aleyhi ve sellem mübarek hayatını okumalıyız. Bunun yanında O’nu sallallahu aleyhi ve sellem anlatan ve Osmanlı ecdadımızında baş köşesinde duran çok önem verdikleri bir kitap olan Kadı İyaz Hazretleri kuddise sirruh’un Şifa-i Şerif isimli kitabını okuyarak ve Efendimiz’in aleyhissalatu vesselam Şemail-i Şerif’ini okuyup öğrenerek Efendimiz’i aleyhissalatü vesselam çok daha iyi tanıyabiliriz.

Efendimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem sünnetine bağlı olmak O’nu sallallahu aleyhi ve sellem sevmenin göstergesidir. O’na sallallahu aleyhi ve sellem uymak bize sayısız nimetler kazandırır. İnsan sevdiğini çok anar çok zikreder dolayısıyla Efendimiz’e sallallahu aleyhi ve sellem bol bol salavat okumalı; O’nu sallallahu aleyhi ve sellem çok anmalıyız (Salavat-ı Şerif Okumak İçin 9 Sebep isimli yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz). Normal insanlar aşırı sevgiye layık değildir. İnsanlar birbirine aşık oluyor, aşırı sevgi bekliyor ama karşılık bulamazlarsa hüsrana uğruyorlar. Şunu iyi bilelim ki Allah’ı ve Rasulü aleyhissalatu vesselam‘ı seven hüsrana uğramaz. Sevgisi karşılıksız kalmaz. Rabbimiz ve Rasulü aleyhissalatu vesselam bizleri çok sever. Bunun için bol bol dua edelim. Rabbimiz kendi sevgisinden sonra Habibinin aleyhissalatu vesselam sevgisini kalbimizde en çok eylesin. Âmin.

3 madde ile Peygamber sevgisi-Mührü Şerif


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı