3 Maddede Ahlak Ne Değildir?


0

Türk toplumunun geçmişi uzun yıllara dayanır. Geleneklerimiz göreneklerimiz, biz yaşattığımız müddetçe devam eder. Son yüzyılda Türk gelenek görenekleri çok yaşanmasa da bazı kavramlar özellikle Anadolu coğrafyasında halen devam etmektedir. Bu geleneklerimizi hala daha sürdürmeye devam edenler ‘iyi bir beyefendi’ ve ‘iyi bir hanımefendi’ olarak görülür. Toplumumuzun ahlaki kuralları da aynı şekilde bu gelenek ve göreneklerden gelmektedir. Dinimize aykırı olmadığı müddetçe alıp yaşattığımız bu gelenekler, sizce de ahlaki ölçütlerin tek kıstası olmak konusunda biraz zayıf kalmıyor mu? İyi bir genç nasıl olur sorusuna bugün büyüklerimiz, farzlardan taviz vermeyen ve sünnet eksenli hayat yaşan gençtir diye tarif edemiyor ne yazık ki. Bu yazımızda geleneklerimizde ahlak olarak tanımlanan ama aslında ahlak kavramını tam olarak doldurmaya yetmeyen davranışlara yer verdik. 

1. Dışarıda Kibar Aile İçinde Kaba Olmak

Sokakta, ticarette, okulda, arkadaşların yanında kibar konuşup ailesi ile bir araya gelince kaba ve öfkeli olmak ahlak değildir. Biz dışarıda bu tarz insanları gördüğümüzde, aman ne kadar kibar diyebiliriz. Lakin kibarlık, seçilmiş kişilere karşı değil herkese karşı olmalıdır. Bilhassa aile bu kişilerin en önünde gelmelidir. 

2. Büyüklerinin Yanında Ayak Ayak Üstüne Atmamak

Evet, bu güzel bir davranıştır, olmalıdır da. Lakin yeterli değildir. Bizim dinimizde anne-baba Allah’a itaatten sonra gelen en önemli kavramlardan biridir. Aynı şekilde sılayı rahim de. Biz, büyüklerimizi sadece, yanlarında ayak ayak üstüne atmayacağımız insanlar olarak görürsek yanlış olur. Saygı her zaman ve her yerde olmalıdır. Bayramlarda bir araya gelince ‘oturup kalkmasına dikkat eden’ bayram bittikten sonra arayıp sormayan bir kimse, tam olarak ahlaklı sayılmaz.

3. Sessiz Sakin Olmak

Edepli olmak genelde sessiz sakin olmakla karıştırılır. Vur ensesine al ekmeğini tarzında bir insan olamayız. Müslüman hayâlı olur, öfkesini yutmasını bilir, kaba konuşmaz, vurup dökmez. Ama bir yılanın deliğinden de iki defa sokulmaz. Dinine karşı bir saldırı olduğunda sessiz kalamaz. Susmamız gereken yeri ve konuşmamız gereken yeri güzel ayırt etmemiz gerekir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allahtalanln rlzasl icin din kardeslerim sizlerden dua istiyorum bu mubarek ayln icindeyiz insallah haylrlara vesile olsun cümlemiz icin kocam hasta cuma günü ameliyat oldu bugün eve getirdik sizlerden kocam icin dua edin insallah ehli sünet itikatlnda bes vakit namazlnl kllan biri elhamdüllilah benim sizden ricam rabbim cümlenizden razl olsun bu mubarek ayln hatlr ve hürmetine