3 Madde İle Tesettürün Yanlışı Doğrusu


0

Tesettürün farz olduğunu hepimiz biliyoruz. Maalesef sokakta dolaşan başörtülü hanım kardeşlerimizin çok büyük bir çoğunluğunda hatta neredeyse hiç doğru tesettürlü birini göremiyoruz. Bu kardeşlerimiz maalesef kendilerini tesettürlü sanıyorlar halbu ki bu sıcakta o kıyafetleri giymelerine rağmen örtünmüş olmuyorlar. Bu sebeple sizlere tesettür hakkında bazı bilgiler vereceğiz inşaAllah.

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”


(Ahzab Suresi /59. Ayet Meali)

“Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut kocalarının oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!”

(Nur Suresi / 31. Ayet Meali)

1-Başörtüsü

Baş örtünüz ince olmamalıdır saçlarınızı belli etmemelidir. Ayrıca saçlarınızı topuz yapmamalı dikkat çekmemelisiniz.
Rasulullah aleyhissalatu vesselam Efendimiz Hazretleri buyuruyorlar:
“Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü  gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur.”

[Müslim, Cennet  53, (2857), 52, (2128).]

“Abdurrahman’ın kızı Hafsa’nın başında, saçını gösterecek şekilde ince bir başörtüsü olduğu halde Hz. Âişe’nin huzuruna girdi. Hz. Âişe başından örtüsünü alarak ikiye katladı, kalınlaştırdı.”

(Muvatta’, Libas:4)

2-Vücut

Sokakta gördüğümüz kadarıyla vücuda yapışan incecık kıyafetler giyiliyor bazen kollar sıyırılıyor. Kollarınızı açmamalısınız. Bunun yanında üzerinize yapışan ve vücut hatlarını belli eden elbiseler giymemelisiniz. Cilbab normal kıyafet üstüne hiyilen bütün vücudu örten ve bakışlardan koruyan kıyafettir. Asla göğüsleriniz ve vücudunuzun şekli ortaya çıkmayacak şekilde kıyafetler bulmanız gerekiyor. Tesettürü modaya alet etmiş olan tesettür giyim markaları maalesef tesettürden çok uzak. Bu konuda çok dikkatli olun, talep edin, arayın ve doğru kıyafetleri bulun ferace adı altında satılan elbiseleri dışarda yabancı erkekler yanında giyemezsiniz her yerinizi belli ediyor. Sizler sadece kocanıza süslenmeli kendinizi göstermelisiniz. Bu kıyafetler ile sokağa çıkarak örtünmüş olmuyorsunuz. Sizleri Allah için uyarıyoruz.

3-Ayaklar

Pantolon tesettürlü hanımlar arasında çok tercih ediliyor. Kadının erkeğe, erkeğin kadına benzemesi dinimizde yasaklanmıştır hem bu sebepten bir erkek kıyafeti olan pantolon giymemelisiniz hem de bol bile olsa bacaklarınızı belli ediyorsunuz pantolon giymemeli, belinize kuşak kemer bağlamamalı, kalçalarınızı belli etmemelisiniz. Ses çıkaran dikkat çeken ve bileğinizi gösteren ayakkabılar giymemelisiniz. Geniş bol kıyafetlerle modernizme, modaya alet olmadan Allah’ın emrine uygun şekilde tesettüre girmenizi tavsiye ediyoruz. Ancak bu şekilde tesettüre girmiş olacağınızı unutmayın. Resimde Osmanlı zamanından Feraceli bir hanım var. Kitaplarda bahsedilen ferace budur. Allah katında tesettürlü olmak istiyorsanız gerçekten tesettürlü olunuz.
Ayrıca bu yazımızı da dikkatle okumanızı tavsiye ederek sizleri Allah’a emanet ediyor dua edip, dualarınızı bekliyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
3
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı