3 Madde ile Takva


0

Kuran’ı kerim de takva kelimesi türevleri ile birlikte 258 yerde geçer bu tekrarın amacı hem takvanın önemine dikkat çekmek hemde sık unutulan ve uygulaması zor olan takvayı hatırlatmaktır. Takvanın ne  olduğunu, ona nasıl ulaşabileceğimizi ve mükafatlarını 3 madde ile hep birlikte öğrenelim inşallah.

1.Takva nedir?

takva-nedir

Takva; korunma, sakınma demektir. Yüce yaratıcıya karşı sorumluluk duyarak, her türlü günahlardan kendini korumanın niyet ve gayreti içinde olma halidir. Allah’ın rızasını kazanmak için, O’nun himayesine girerek emirlerine sımsıkı sarılmak ve yasaklarından da sakınmaktır.

2.Takvalı insanın özellikleri

takvalı-olmak

Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, takvalılar için hazırlanmış bulunan cennete koşun! O takva sahipleri, bollukta ve darlıkta  Allah için harcarlar, kızdıklarında öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah, iyilik edenleri sever. Onlar bir kusur işledikleri veya kendilerine biri zulmettiklerinde Allah’ı ananlar ve hemen günahlarının bağışlanmasını isteyenlerdir. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki? Bir de onlar, yaptıklarına bile bile ısrar etmezler. (Al-i imran suresi /133-135)

  • Bollukta ve darlıkta Allah için harcarlar

Aklımıza ilk gelen para olsa da burda ki harcamadan kasıt servet, zaman, gençlik  yani Allah için verebileceğimiz sahip olduğumuz herşey hem azlığında hem çokluğunda …

  • Kızdıklarında öfkelerini yuturlar

Yuttugunuz besin ne ağızdadır ne yemek borusunda tamamen sindirilmek için mideye gönderilmiştir aynen bunun gibi yutulan öfke herhangi bir kızgın yüz ifadesine dönüşmeden affedilmek üzere kalbe gönderilir. Hesap sormamak ama davranış ve ifadeleriyle hayatı zehir etmek öfkeyi yutmak kapsamına girmiyor bu ayrıntıya dikkat etmeliyiz.

  • İnsanların kusurlarını bağışlamak

Affetmek haketmeyene karşı gösterdiğimiz merhamettir  yani o affı haketmiyor diye bir bahane olamaz zaten bağışlanmayı haketmeyen affedilir. Sizden mal ve imkana sahip olanlar, akrabalara, yoksullara ve Allah yolunda göç edenlere vermemek için yemin etmesinler. Affetsinler, geçsinler. ALLAH’ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz? Allah Bağışlayandır, Rahimdir. (Nur Suresi/22)

Affetmek affedilmeye yoldur. Bu fırsatı değerlendirmek istemez misin?

  • Kusurların hemen arkasından pişmanlık duyup Allah’ı anmak

Şeytanın tuzaklarından biri de hata işledikten sonra bize umutsuzluk aşılayıp kulluk görevimize mani olmasıdır. Şeytan bizi “sen şu günahı işledin bir de şimdi namaz mı kılacaksın iki yüzlü” gibi vesveselerle Allah’tan uzaklaştırır. Hata yapmak insan olmanın bir gereğidir asıl mesele bunları bile bile yapmamak için gayret göstermek ve yapılan hatadan pişmanlık duyup hemen ardından tövbe edip Allah’ı anmaktır. De ki: Ey kendi aleyhlerine haddi aşmış kullarım, Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir (Zümer suresi/53).

  • Hatada ısrarcı olmamak

Günahta ısrarcı olmak gercekten pişman olup tövbe edip sonra yine nefsine uyup yine günah işlemek değildir, günahta ısrarcı olmak günahı bırakmadan tövbe etmektir yani Allah’ım ben faiz yiyorum ama sen affet bir tövbe değil günahta ısrarcılıktır. Günahı bırakmadan tövbe eden Rabbi ile alay ediyor demektir (İbn-i Akasir). Yaptığımız hatadan pişmanlık duyup bir daha yapmama niyeti ile edilen  tövbe samimidir aynı hata istemeden tekrar işlense bile biiznillah tövbemiz kabul olunur ama bizim çabamız ve pişmanlığımız samimi olmalıdır.

3.Takva sahiplerine müjdeler

takva-sahipleri

Allah, takva sahiplerinin dostudur. (Casiye Suresi/19)

Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. Haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır. Muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır(Hud suresi/13).

Onlara(takva sahiplerine) dünya hayatında da ahirette de müjde vardır. Allah’ın sözlerinde değişme yoktur; İşte bu büyük kurtuluş!(Yunus suresi/64)

Cennet de takva sahiplerine uzak olmayarak yaklaştırılmış olacak. (Kaf Suresi/31)

İman edip iyi amel işleyenleri müjdele! Kendileri için altlarından ırmaklar akan cennetler var. Onlara her hangi bir meyveden bir rızık yedirilince onlar, her defasında: «Bu bizim önceden yediğimiz şeydir.» diyecekler; oysa ona benzer olarak sunulacaklar. Kendileri için orada tertemiz zevceler de var. Onlar orada ebedi kalacaklar. (Bakara Suresi/25)

Bir çok ayet ve hedislerde cennet ve Allah’ın rızası ile müjdelenir takva sahipleri, şüphesiz en büyük müjde rıza-i İlahi’ye ulaşmaktır. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’ in de söylediği gibi

O erler ki ;

Ne cennet tasası ve ne cehennem;
Sadece Allah’ın rızasındalar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. “Dunya boştur” derler hep yanlış. Dünya,kalbi boşluklarla, faydasızlıklarla,saçmalıklarla dolu olana boştur. Şimdi kalbimizi yoklayalım dünya boş mu dolumu anlaşılır.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı