İslam, Liste

3 Madde İle Sosyal Medya Kullanan Hanımların Dikkat Etmesi Gerekenler

Sosyal medya günümüzün bir gerçeği hepimizin içinde olduğu bir alan. Faydalı kullanırsak faydalı işlere vesile olabiliriz fakat yerinde kullanmamak vaktin boşa harcaması ve bir çok harama düşme tehlikesini beraberinde getirmekte. Bu konuda sosyal medya kullanan hanımlara bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

1. Fotoğrafınızı Paylaşmayın'

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.”(Ahzab Suresi /59. Ayet Meali)

“Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!” (Nur Suresi / 31. Ayet Meali)

Tesettürün hikmetlerinden birisi de yabancıların bakışından korunmaktır. Hanımlar güzellikleriyle bu mecralarda fotoğraf paylaşarak yabancı erkeklerin dikkatini çok kolay çekebiliyorlar. Ayrıca fotoğrafınızı yabancı erkekler istediği zaman istediği şekilde ayrıntısına kadar inceleyebiliyor. Bundan sakınmak son fotoğrafınızı paylaşmamak son derece önemli ve mümin hanıma yakışan harekettir.

2. Yabancı Erkeklerle Konuşmayın

Günlük hayatta yasak olan şeyler sosyal medyada da yasaktır. Yaptığımız herşeyden sorumluyuz unutmayalım. Bu mecrada erkeklerle muhabbete girmeyin. Zina ya götüren yollarda yasak edilmiştir. Normal de de erkeklerden uzak durduğunuz gibi sosyal medyada da uzak durun. Tanımadığınız gerçek kimliğini bilmediğiniz kötü niyetli insanların olduğunu da unutmadan internetten tanıştığınız kimselere güvenmemeli ve onlarla sohbet etmemelisiniz.

3. Fenomenlerden Uzak Durun!

İnternette sözüm ona İslami bir çok fenomen var. Bu sözüm ona İslami takılan gençler takipçileriyle buluşup, flört edip zina ediyorlar. Evet! Bunun mağduru bir çok hanım kardeşimiz var. Yaşanmış olaylar var. Bunlar İslami takılarak onlarca takipçileriyle flört ediyorlar. Ümmetin namusuna göz dikmiş bu salgın hastalıktan uzak durun bu internet soytarılarını takip etmeyin ettirmeyin. Irz düşmanları size İslami gibiymiş gözükse de onlarla iletişime geçmeyin. Çok üzülürsünüz! Biz sizleri bu konuda uyarmayı görev biliyoruz. İyi niyetli sadece dini paylaşımı olanları tenzih ederiz ama lakayıt insanlardan uzak durmalısınız.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Tamam dedikleriniz dogru. Ama bir erkeğin sosyal medyada fotoğraf paylaşması neden sorun olmuyor? Gözlerinizi haramdan sakınınız ayeti sadece erkeklere inmedi. Kadına ve erkeğe ayrı ayrı indi. Sosyal medyada bayanlar da var. Erkekler fotoğraf paylaştığında bayanlar da istediği kadar inceleyebilir. Kadınlar da günaha girebilir. Sadece erkeklerin nefsi yok takdir edersiniz ki.

    • 2

      Yalnız değindiğiniz konunun bu başlık altında olmaması gayet normal, bayanlar için yazılmış nitekim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>