İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

3 Madde İle Şaban Ayında Yapılacak Faziletli Ameller

Üç Ayların ikincisi olan Şaban Ayının ilk günü 8 Mayıs 2016 itibariyle geliyor. Bu ayda ibadetlerin ve amellerin sevabı kat kat veriliyor ve içinde Berat Gecesi bulunuyor.

1. Oruç Tutmak

oruç-hurma-ramazan-iftar-sahur

Hz. Enes’in radıyallahu anh rivayetine göre, Peygamberimiz’den aleyhissalatu vesselam, sual ederler:

“Ya Resulallah , Ramazan’dan başka en faziletli oruç ayı hangi aydadır?”
Bu soruya Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam,
“Ramazan’ı tazim için (Ramazan hürmetine) Şâban’ da tutulan oruçtur.”

cevabını verirler.

(Tirmizı, Zekât: 28.)

Hz. Aişe radıyallahu anha’dan rivayet edilir:

Resulullah aleyhissalatu vesselam bazı aylarda çok oruç tutardı. Hattâ, biz, onu bu ayda hiç iftar etmedi sanırdık. Bazı aylarda da çok iftar ederdi. Hattâ, biz, onu bu ayda hiç oruç tutmadı derdik. Resulullahın aleyhissalâtü vesselam Ramazan’dan başka bir ayın orucunu tamamladığını görmedim. Şaban’daki kadar, kendisinde, çok oruçlu olduğu bir ay da görmedim

(Buhari, Savm: 51.)

Hz. Üsame radıyallahu anh sorar:

“Yâ Resulallah, Şaban ayında tuttuğunuz kadar hiçbir ayda oruç tuttuğunuzu görmedim.”

Bunun üzerine Peygamber aleyhissalatu vesselam şöyle buyururlar:

Receb ve Ramazan ayları arasında şu Şaban ayında insanlar gafildir. Bu öyle bir aydır ki, ameller, Alemlerin Rabbine bu ayda yükseltilir. Ben oruçlu iken amellerimin yükseltilmesini severim.”

(Nesei, Savm: 70.)

2. Diğer Nafile İbadetler

3 Madde İle Şaban Ayında Yapılacak Faziletli Ameller Nafile İbadetler

Bu ayda sevaplar kat kat artıyor bu fırsatı kaçırmamalı bol bol sadaka vermeli, kaza borcumuz varsa kılmalı, nafile namaz ve ibadetlerle Rabbimize yaklaşmalıyız inşaallah.

Rasulullah aleyhissalatu vesselam şöyle buyurmuştur:

Amellerden gücünüzün yettiğini yapın. Çünkü siz bıkmadıkça, Allah da size asla bıkmış muamelesi yapmaz. Allah yanında amelin en makbulü, kişinin az da olsa devam üzere işlediği ameldir.” 

( Müslim. Sıyam: 177.)

3. Berat Gecesi

3 Madde İle Şaban Ayında Yapılacak Faziletli Ameller Berat Gecesi

Şaban ayının 15. gecesi Berat gecesidir. Berat borçtan, suçtan kurtulma anlamına gelmektedir. Günahlarımızdan kurtulmak için bu gece büyük bir fırsattır.

Hz. Aişe validemiz radıyallahu anha der ki:
“Resûlullah (asm) kalktı, geceleyin namaza durdu, nihayet secdeye vardı. Secdesini o kadar uzattı ki ben ruhunun kabzedildiği (yani vefat ettiği) kanaatine vardım. Kalktım, yanına vardım. Parmağına dokunuverdim, canlı olduğunu görünce geri döndüm. O esnada sec­dede bulunan Resûlüllah (asm) sızlanıyor, yalvarıyor ve şöyle diyordu;
 
-Allah’ım! Azabından affına sığınıyorum, gazabın­dan rızana sığınıyorum, Senden yine Sana sığınıyo­rum. Seni, ben, Senin kendini övdüğün gibi asla övemem, Seni, sen ancak övebilirsin, Zât’ına layık övgüyü ancak sen yaparsın Allah’ım!..
Resulullah başını secdeden kaldırdı, namazını ta­mamladı ve dedi ki:
 
– Ey Aişe! Biliyor musun bu gece hangi gece?
 
– Allah ve Resulü daha iyi bilir dedim.
Bu gece dedi, Şaban’ın yarısı yani on beşinci gecesidir. Allah bu gece kullarına ve kullarının fiil ve davranışlarına bakar, bağışlan­mak isteyenleri bağışlar, merhamet dileyenlere merhamet eder. Kin, hased ve kötü amel sahiplerini tövbe etmezlerse rahmetsiz, mağfıretsiz olarak olduğu gibi bırakır.”
(Et-Terğîb ve’t-Terhib, II/119.)
Bir hadisde buyurulmuş ki:
“Şa’ban’ın yarı (on beşinci) gecesi olduğu vakit, gecesinde ibadet için kalkınız, gündüzünde de oruç tutunuz. Zira Allah Teala güneşin batışından itibaren rahmetiyle dünya semasına tecelli buyurur. Bağışlanmak isteyen yok mu? Onu bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. Dertli yok mu? İstesin de derman vereyim. Bu çağrı şafak sökünceye kadar devam eder.”
(İbn Mace, İkame, 191) 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>