3 Madde İle Allah Azze Ve Celle Muhabbetimizden Razı mı?


0

Gün içerisinde en çok gerçekleştirdiğimiz fiillerden biri de konuşmaktır. Evde, okulda, işte sürekli insanlarla diyalog halindeyiz. Kimi zorunlu olan bu konuşmaların kimisi de muhabbet isteğimizdendir. Fakat bu muhabbetlerin ölçüsü nedir? Bizlere faydası var mıdır? Allahu Teala bu muhabbetimizden razı mıdır? Kaçımız konuşurken bunları düşünüyoruz? Kur’an-ı Kerim tüm hayatımızın ölçüsünü belirlemiştir aslında. Yiyip içme, konuşma, yaşam tarzı ve hatta his dünyamızın bile ölçüsü belirlidir. Tüm fiillerimiz de olduğu gibi konuşmalarımızda da bu ölçüye dikkat etmeliyiz. Şimdi Kur’an da belirlenmiş olan bu ölçüyü hep birlikte anlamaya ve bundan sonra ki muhabbetlerimize uygulamaya dikkat edelim inşaAllah.

1. Müslüman Yalan Konuşmamalı

“İçi dışına, sözü işine uymamak, nifaktandır. Nifakın temeli ise yalandır.” (Hasan-ı Basri) Yalan bütün kötülüklerin anası, günahların en çirkinidir. Dinimizde de haram kılınmıştır. Muhabbetlerimize yalanı katmayalım. Çünkü yalan önce kişiyi zehirler; güven, saygı duygularını zedeler, toplumda karışıklıklara sebep olur ve daha da önemlisi kişiyi Allah’tan uzaklaştırır. Allah’tan uzaklaşan kişi önce bu dünyasını sonra da ahiretini yitirir. Toplumda hiç bir saygınlığı olamayan, güvenilmeyen ve sevilmeyen bu kişiler; Allah’ın rızasından da uzaklaşmış olur. “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin.” (Ahzab Suresi 70. Ayet)

yalan konuşmak

2. Sevgide Ölçü Olmalı

Sevgimizin de bir ölçüsü var elbette. Sonsuz karşılıksız sevgi önce Allah’a sonra da Allah Resulü Peygamber Efendimize sallallahu aleyhi ve sellem karşı olmalıdır. Peygamber efendimizden sonra sallallahu aleyhi ve sellem diğer peygamberleri, dört halifeyi, sahabeleri, evliyaları ve müminleri sevmeliyiz. Akrabaya, eşe, dosta hissedilen sevginin ölçüsü Allah sevgisinde öte olmamaktır. Hepimiz dil ile bunu ifade ederiz. Önce Allah’ı sevdiğimizi söyleriz ama bu kalp ile tasdik edebiliyor muyuz? Eşlerimizi, evlatlarımızı, akrabalarımızı; evrende ki her şey gibi onları da bize Allah’ın verdiğini unutuyoruz. Tabi ki kişiler birbirlerini sevmelidir. Fakat Allah rızası için sevmeliyiz, (hâşa) Allah’ı unutmak için değil. “De ki: Eğer Allah’a muhabbetiniz varsa hemen bana uyun ki, Allah da sizleri sevsin ve suçlarınızı affetmekle örtsün. Allah Gafûr’dur, Rahîm’dir.” (Al-i İmran Suresi 31. Ayet)

sevgi muhabbet

3. Faydalı Olmalı

Konuşmalarımızda dikkat etmemiz gereken bir ölçü de faydadır. Sadece bu dünya üzerine muhabbetler etmemeli. İlmimizi, imanımızı, takvamızı arttıracak konuşmalarda bulunmalıyız. Birbirimizin ne giyidiği, ne yediği, ne içtiği, ne aldığı ile ilgilenmemeliyiz. Bizlere lütfedilen aklı, sevgiyi tüm imkanları Allah’ı sevmek ve ona iman etmek için kullanmalıyız. Yalnızca Allah’ın razı olacağı muhabbetlerde bulunalım inşaAllah.

faydalı muhabbet

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı