İslam, Kur’an ve Sünnet

3 Aylarda Neler Yapabiliriz?

3 aylara girdik. 3 aylarda yaptığımız her amel çok önemlidir. Ama siz hala hiçbir şeye başlamadıysanız (başlayamadıysanız), telaşlanmayın. Çünkü biz, sizin için neler yapabileceğinizi sıraladık. (:

1. Kur'an Okuyabiliriz

Sanırım Kur’anlarınızı raflarda tozlu görüyorum. Sahiden, en son ne zaman okumuştunuz Rehberimizi? Hatırlamıyorsunuz, değil mi? Artık tüm bahanelerimizi bir kenara bırakıp rehberimiz “Kur’an-ı Kerim“e sarılmanın zamanı.

2. Oruç Tutabiliriz

3 aylarda oruç tutmanın sevabı malumdur. Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Recep ayında bazı yıllarda öyle oruç tutardı ki biz, “(Gâliba) hiç yemeyecek (ayın her gününde tutacak)” derdik. (Bazı yıllarda da öyle) yerdi ki biz; “(Galiba) hiç tutmayacak” derdik.” (Buharî, savm 53; Müslim, sıyâm 179, no:1157; Ebu Davud, savm 55, no:2430)

3. Nafile Namaz Kılabiliriz

5 vakit namazımızı zaten kılıyor olmamız gerek. Ama bunun dışında nafile namazlarımızı da kılmalıyız. Ama bir planınız olsun. Yani, 1 günde hem Teheccüd namazı, hem Evvabin namazı hem de Duha namazı kılmayın. Bir gün birini, bir gün birini kılın. Kısacası, kendinize haftalık ya da aylık bir plan hazırlayın.

4. Teknolojiden Uzak Durabiliriz

Teknolojinin faydaları pek çoktur. Fakat bunun aşırısı iyi değildir. Çünkü teknolojinin aşırısı zamanımızdan yemektedir. Gençlerimize baktığımızda, telefon ellerinin bir parçası olmuş gibi. 3-4 saat telefonda mesajlaşıyorlar, oyun oynuyorlar. 3-4 saatte neler yapılamaz ki?

5. Sohbetlere Katılabiliriz

Sohbetler imanımızı kuvvetlendirir, güçlendirir. Telefonumuzda 3-4 saat oyalanacağımıza, 3-4 saat sohbetler izleyebilirsiniz. Nouman Ali Khan, Omar Suleiman, Şeyh Hasan Ali’nin sohbetlerini öneririm.

6. Meal - Tefsir Okuyabiliriz

Kur’an’ı okuyarak zevk almıyor olabilirsiniz, fakat meal ve tefsir okuyunca Kur’anı gerçekten okumak isteyeceksiniz. Kur’an’dan zevk alacaksınız.

7. Sure - Hadis Ezberleyebiliriz

Sure ezberleyerek namazlarınızda okuyabilirsiniz. Hadis ezberleyerek ise ilminizi arttırabilirsiniz. İlk emri “Oku” olan bir dinimizde ilim çok önemlidir değil mi?

| Kaynaklar: http://tr.yenisehir.wikia.com sitesinden bilgiler alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Selamün Aleyküm,Bizi güzel önerilerle aydınlattığınız için teşekkür ederim:).Resim(fotoğrafı kastetmiyorum.)ve karakatürize edilmiş insan ve hayvan resimleri ile ilgili hadis var.Bunun azap olduğunu ifade ediyor.Ancak cansız resimleri eşya bitki(Şuursuz kabul edilir sanirim)vb. tarzı çizimlere karşı çıkılmaz.Ayrı yetten biyoloji vb ilimlerde canlı kullanabileceği ifade eden ilimdarlar vardır.Burda insan resmi kullanmışsınız.Acaba bir sebebi var mıdır(ilmi olarak) yoksa hadisten yeni mi haberdar oldunuz.Ben de yakın zamanda ögrendim bilgilenmek isterim.Allah bizi affetsin o daha iyi bilir El_Latif’tir.Kolay gelsin.:)

  2. 2

    Selamün Aleyküm
    Paylaşımlar için Allah razı olsun işiniz titizlik ve zaman isteyen bir iş İnşAllah Allah işlerinizin karşılığını size ve soyunuza kat kat yarıyacak sevaplarla sizlere döndürür..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>