24 Adımda Sağlam Bir Müslüman Olmak


0

Sağlam bir Müslüman, kendisine ve etrafındaki insanlara maddi ve manevi güç veren sağlam temelli bir imana sahiptir. Birkaç basit adımı takip ederek Allah sevgisi ve iyi bir Müslüman olma yolunda mesafe kat edeceksiniz.

1. Önce, her şeye kâdir olan Allah’ın varlığını ve onun vasıflarının bizim tahayyülümüzün ötesinde olduğunu kabul et.

O, her şeye gücü yetendir. Kuran ve sünnete uyan bir ilimle ve kesin olarak Allah’a inanmak, farzdır. İkinci olarak, Hz Adem’le (as) başlayan Hz Nuh (as) Hz İbrahim (as) Hz Musa (as) gibi belli başlı peygamberler ve diğerleriyle devam eden peygamberlerin sonuncusunun peygamberimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem olduğunu kabul et. Kuran’ın en son kitap ve Allah’ın hak sözü olduğunu kabul et. Medyanın, dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kişiler ve gruplar hakkında söylediklerine asla inanma. Küfür, her zaman gerçek Müslümanlara karşı olacaktır ve sen onlarla aynı tarafta olma.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-1

2. İhlâsla namaz kıl.

Allah’ın ilmiyle sana en yakın olduğunu tasdik et. Namazını hep vaktinde kıl, asla erteleme. Çok daha önemli işler yapmana mani olacak şeyleri asla yapma. Hiçbir şey Allah’ın sana emrettiklerine itaat etmekten daha önemli olamaz. Örneğin, çalışırken veya dersteyken bile, yaptığın her şeye ara ver ve en yakın camiye namaz kılmaya git. Eğer birisi sana nereye gittiğini sorarsa, Allah’ın namaza davetine icabet ettiğini söyle.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-2

3. Gecenin ortasında namaz kıl.

Etrafındaki insanlar mışıl mışıl uyurken, sen namaz kıl. Bu namaz, teheccüddür. Ancak bu nafile ibadeti eda etmek için çok kısa bir süre de olsa, önce biraz uyumalısın. Gece, dua etmek için en makbul vakittir.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-3

4. Her zaman Allahın adını zikret.

Allahın adını anmak, seni mutlaka güçlü bir Müslüman yapar. Çünkü sen, sürekli, Allah’ın sana ve tüm insanlığa olan nimetini anıyorsun.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-4

5. Sahip olduğun her şey için şükret.

Ruhsal, zihinsel ve fiziksel her şey için bunu yap. Ne kadar merhametli olursan, o kadar rahmete erdiğini fark edeceksin. Bunu yaparak, Allah’ın izniyle, daha güçlü olacaksın çünkü Allah’ın her yerde hazır ve nazır olduğuna inanacaksın.670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-5

6. İffetini koru.

Zinanın haram bir davranış olduğunu bilmelisin. Bu nedenle daima ondan uzak durmalısın. Bu, hem erkekler hem de bayanlar için geçerlidir. Erkekler ve bayanlar dar ve açık kıyafetler giymemelidir. İkisi de bakışlarını indirmelidir ve mütevazı olmalıdır.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-6

7. Sözlerini tut.

Eğer bir şeyi halledemeyeceğini düşünüyorsan, mümkün olduğunca çabuk olmak üzere muhataplarına haber ver. Verdiğin sözleri tutmak, seni mutlaka güvenilir bir insan yapar.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-7

8. Başkalarının fikirlerine saygı göster.

Hiçbir düşünce “kötü” veya “aptal” olamaz. Onlara cevhermiş gibi bak veya onlardan cevher kazanmayı öğren. Fikirler olmadan bir şeyler asla daha iyi olmaz. Bir fikirden hoşlanmıyorsan onu hemen geçersiz sayma, bunun yerine o fikri geliştirmek için üzerine bir şeyler ekle.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-8

9. Doğru sebepler için oruç tut.

Başkalarını etkilemek ya da daha zayıf olduğunda itibar görmen bakımından kendini seçkin hissetmek için oruç tutma. Yalnız Allah’ı memnun etmek ve bundan sevap kazanmak amacıyla oruç tut. Ek olarak, namazlarını doğru ve etkin bir biçimde eda edebilmek ve sıhhat bulmak için oruç tut. Bununla beraber, su ve yemek nimetleri verilmemiş olanları anlamak için oruç tut. Haftada iki kez oruç tut, özellikle pazartesi ve perşembe günleri. Ramazan boyunca Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan arefe gününde oruç tut. Eğer arefe günü oruç tutarsan Allah bir yılda işlediğin bütün günahlarını bağışlar.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-9

10. Asla yalan söyleme.

Allah kullarının başkalarına yalan söylemesinden hoşlanmaz. Senin dürüstlüğün, saygınlığına doğrudan etki edecek. Söylediklerinde doğru ve dürüst olursan insanlar sana imreneceklerdir. Yalan, aslında birinin günahını örtmeyecekse ya da herkesi ilgilendiren bir sıkıntıya mani olmayacaksa, yalan söylemeye izin verilmemiştir. Örneğin, bir arkadaşın, anne babasından para çaldı, sen bunu başkalarına anlatmamalısın.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-10

11. Ailene iyi davran.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, “Sizin en hayırlınız, ailesine en iyi davrananlarınızdır.” buyurmuştur. Bu nedenle onlara daima nazik ol, onları hep destekle.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-11

12. İyi ameller için çabala.

Vaktini değerlendir, camide bir vaaz varsa katıl. Malından, parandan senden daha çok ihtiyaçlı olana ver. Diğer bir değişle sadaka ver. Alan kişi, günlük yaşamında kendisine yardım edildiği için sana minnettar kalacaktır. Veren elin, alan elden üstün olduğunu hatırla.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-12

13. Her şeye üslubunca yaklaş.

Sadece anne babana değil; kuzenlerine, arkadaşlarına hatta çevrendeki bitkilere bile nazik ve iyi kalpli ol. Etrafındakileri daima koru. Hayvanlara karşı saldırgan olma. Çöpleri usulünce dökerek ve belediyenin çöp taşıma hizmetine yardımcı olarak çevreyi koruyabilirsin.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-13

14. Anne babana merhametli ol.

Çünkü onlar ev halkına yiyecek ve başka şeyleri temin etmek için çok gayret gösteriyorlar. Annen seni bu dünyaya büyük acılar çekerek getirdi. Onlara teşekkür etmek için ne yaptın? Onlar arada bir sana hediye alarak hayatını neşelendirdi. Teşekkür edip kıymetini bildin mi? Onların senden beklediği bir şeyi yap, bu, elbette ki, Allah katında da güzel bir davranış olacaktır.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-14

15. Sevdiğinin birinin vefatında feryat figân etme.

Onu da Allah’ın takdir ettiğini ve Allah’ın senin sevdiklerini senden daha çok sevdiğini bil. Ölümün, bu dünyanın sebep olduğu bütün sıkıntılara karşı sevdiklerin için bir mola aşaması olduğunu kabul et.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-15

16. Vaktini faydasız şeylerde israf etme.

Vakit bir nimettir, vaktini geçirdiğin yöntemin her zaman verimli sonuç verdiğine emin ol.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-16

17.Kur’an-ı Kerim’i çok oku.

Her bir ayetin manasını derinlemesine düşün. Arkadaşlarınla fikir alışverişinde bulun ve sonuçlarını bulmaya çalış. Esas manasını anlayamadığın bir cümleyle karşılaşırsan, açıklamalı Kur’an mealine ya da büyük şahsiyetlerin tefsir kitaplarına başvur ya da bilgili birine sor. Bu senin imanını daha da güçlendirir. Ruhunu saflaştırır. Söylediğin her harfle sevap kazanırsın. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki: “Kur’ân-ı Kerim’den tek bir harf okuyana bile sevap vardır. Her hasene on misliyle değerlendirilir. Ben “Elif lâm Mîm” bir harf demiyorum. Aksine “Elif” bir harf, “Lâm” bir harf, “Mîm” de bir harftir.” (Tirmizî, Sevabü’l-Kur’ân, 16)

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-17

18. İlim aramak için çabala.

İnsanları yanlış yönlendiren web siteleri ve kitaplardansa, sahih İslam kaynaklarına sarıl.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-18

19. Doğru düşün. Kötü fikirlerin aklına gelmesine asla izin verme.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-19

20. Bedenini, kıyafetlerini, eşyalarını, sahip olduğun her şeyi temiz tut. Güzel kokular kullan, güzel ve mütevazı giyin.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-20

21. Ne şekilde olursa olsun, fakir ve yetimlere her zaman yardımcı ol. Onları yedir, para ver. Bunlarda çok sevap vardır.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-21

22. Herhangi bir zaman, bir günah işlediysen bundan pişman ol.

Samimi bir tevbe edersen Allah seni bağışlar. Sonra onu tekrar etmemeye çalış. Ne de olsa, O’nunla, öteki dünyada karşılaşacaksın. Bu sebeple O’nun hükmüne, kanunlarına uy ki O’nun râzı olduklarından olasın.” url=””]

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-22

23. İyi bir Müslüman olmak için Kur’an ve hadise iman etmek zorundasın. Kuran’da da buyrulduğu gibi “Allaha ve Rasulüne itaat edin!”

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-23

24. Kaynaklarını bilinçli bir şekilde seç.

İnternette çok okuma yapma, seviyene göre büyük imamların ve ehli sünnet âlimlerinin kitaplarını okuyabilirsin. Bir ders halkasına katılıp istifade edebilirsin.

670px-Become-a-Strong-Muslim-Step-24

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

15 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Zinanın haram bir davranış olduğunu bilmelisin. Bu nedenle daima ondan uzak durmalısın. Bu, hem erkekler hem de bayanlar için geçerlidir. Erkekler ve bayanlar dar ve açık kıyafetler giymemelidir. İkisi de bakışlarını indirmelidir ve mütevazı olmalıdır.

  2. İnşaallah hiç cehenneme girmeden cennet yurduna varmayı Allah nasip eder. Allahümme ecirna minennar.

  3. Selamun aleykum. Sayfanizda cok güzel ve gencleri cok ilgilendirecek konular görüyorum. Izin verirseniz yazilarinizi koplayalip paylasmak istiyorum. Camide sohbet verdigim icin, orda da bu yazilarinizi kullanmak isterim. Ayrica almanca konusan genclerimize de bu ilmi iletmek icin, almancaya cevirmek istiyorum. Bunlara iznim var mi? Hakkinizi helal edin in sha Allah. Selamun aleykum.

    1. Aleykum selam. Yazılarımızı kişisel ders/sohbet vs amaçlar için kullanabilir, farklı dillere çevirebilirsiniz.

  4. Sen bu yazdiklarina gercekten inaniyormusun. Ben hicbir anlam veremedim. 2 gram aklim vardi onuda yadigini okudum oda gitti. Arkadasim bu yazdiklarin. O basamak 24 degilde 28 basamak olmasin.

  5. 9. Maddedeki “arefe günü oruç tutanın bir yılda işlediği bütün günahları bağışlanır” cümlesinin kaynağı nedir acaba. Böyle bir konuda kaynak göstermeniz gerekir. Ayrıca 20. maddede koku sürünmekten bahsetmişsin ama müslüman bir kadın namahremlerinin bulunduğu bir ortamda güzel koku sürünmüş olmamalıdır.
    Beni yanlış anlamayın lütfen. Kusur aramak için söylemiyorum bunları. Sadece farketmeden gözden kaçırdığın ayrıntıları düzeltirseniz çok sevinirim. Hakkınızı helal edin. Teşekkür ederim.

  6. Burada anlatılanlar o kadar çok açıkki anlatım biçimi konulara bakış açısı dahaçok ergenliğe doğru ilerleyen bulüğ çağındaki kız ve erkek çocuklarızın anlayabileceği gibi olmuş.Hak Teala kabul etsin.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı