21’imde Öğrendiğim 21 Şey


0

Ramazan ayı benim için daima yeni çözümler bulduğum, bir şahıs olarak gelişebilmem için geçmişe kafa yorduğum ve yeni yıla geçiş yaptığım bir zaman olmuştur. Umarım bu yazı 20’lerinin başında ilgi arayan sizler için faydalı olur. Ömer Usman’a bu yazının başlığının ‘’21’imde ne öğrendim’’ olduğunu söylediğimde, gülümsedi ve ‘’Kesinlikle hiçbir şey’’ dedi. Kafamı sallayıp kabul ettim. Bunun üzerine bende bilmediğimi öğrendiğim şeyleri aşağıda basitçe sıraladım. İyi eğlenceler!

1. Hiçbir Şey Bilmiyorsun ve Tecrübesizsin, Kabul Et

1Egolarımız bizi oyunun lideriymişiz gibi önde göstererek hayli güzel bir iş yapıyorlar. Üretken fikirlerimiz, geniş çaplı düşünme yeteneğimiz hakkında hayranlıkla söz ediyoruz. Ama gerçek şu ki hayatımız boyunca bir gün çalışmamışsak; bu fikirlerin çoğunun, geniş çaplı düşüncelerin hiçbir önemi yok. Lisans dereceleri belirli bir çizgide düşünmene yardım edecek ve diğerlerine (patronlarınız dâhil) kendin ve ilerlemen hakkında ne kadar ciddi olduğu gösterecektir. Mesleğinde ihtiyacın olabilecek yetenekleri öğrenmek için okul hayatın boyunca rasgele işlerde çalışmayı öğren. Bir yardım masasında insanlarla konuşmayı öğrenmek, başarılı olması için birine ders vermek ya da garson olarak çalışmak gibi basit şeyler sana muhtemelen uzun bir yol aldıracak.

2. Bir Müslüman Olarak Önceliklerini Bil

2Hayatta bazı şeyler diğerlerinden daha önemlidir; bu herkesin bildiği temel bir kuraldır. Önceliklerinin neler olduğunu çözebildiğin ve onlara hak ettikleri değeri verebildiğin zaman hayat doğal bir şekilde akmaya başlayacak. Sabahları uyanmak senin için her zaman zor olmuşsa, erken yatmanın ve sabah namazını zamanında kılmanın Breaking Bad ya da Burn Notice’in sezon finallerini izlemekten daha öncelikli olduğunu anla. Tüm hafta boyunca okuldaysan ve geceleri çalışıyorsan ailene zar zor zaman ayırıyorsan, hafta sonunun büyük kısmını İslami seminerlere ayırmak yerine ailene ve kardeşlerine ayır. Dinin ve ailen hayatındaki her şeyden önce gelir.

3. Sıkı Çalış, Sıkı Araştır, Sert Oyna

3Hayatta yapmak istediğin her neyse onda gerçekten daha iyi olursun. Oyalanmayı bırak ve her şeye hak ettiği ölçüyü ver. Çalışmanın zamanı ise çalış. İşini adamakıllı eksiksiz yap, denenmedik yol bırakma. Hayatta alın terinin yerine alacak başka bir şey yok. Öğrenciysen çalışmalarını ertelemeyi bırak. Tüm hafta boyunca Müslüman Öğrenciler Topluluğunda takılıp sınav akşamı sıkışmak yerine uygun zaman da konunu çalış öğren. Bahaneler üretme, tersine öğrenmenin hatırına öğren; pişman olmayacaksın. Ara vermeyi bil. Fazla abartmadan kafanı toplamaya yetecek kadar güzel zaman geçir. Denge anahtardır. Okulun kapandığı zaman boyunca tatile çık ve kendini yenile. Hayatındaki tüm stresli durumlardan uzaklaş sadece toparlanmaya bak. Seni eğlendiren şeyleri bil ve onları yap.

4. Sadece Aptallar İnsanların Övgülerini Ciddiye Alır

4İnsanların övgülerinin kalbine yerleşmesine izin verdiğin anda, kişisel gelişimin olumsuz olarak etkilenecek. İlk başta vurguladığım gibi bir kez övgüleri dinleyip iyi olduğunu kabul ettiğinde başarısızlığın başlayacak. Buna ek olarak dışarıda seni basitçe acıdığı için övecek çok insan var. Bu aşamada isen at gözlüklerini çıkarman ve tüm hayatını hava ile doldurduğunu fark etmen daha iyi olacak. Biraz iltifatla motive olmakla, birinin övgüleri tarafından dolandırılmak arasında fark vardır.

.

5. Başarı Finansal Özgürlükle Başlar

5Eğer kendi helal paranı kazanmıyorsan ve ailenden bağımsız olmak için çalışmıyorsan başarı yolunda henüz geridesin. Bahane üretmeyi bırak ve başka birine yük olmamakta kararlı ol. Muhtemelen başlangıçta kiranı ödemekte başarılı olamayacaksın ama yakıtın, yiyeceğin ve diğer temel ihtiyaçlarını karşılamalısın. Sonunda kendin dışındakilerin parasını harcamaktan uzaklaş. Tekrardan, bir hedefe sahip olmak ve onun için uğraşmak anahtardır; ilerlemedir.

.

6. İslam; Camiler, Hafta Sonu Seminerleri ve Konferanslar Dışında, Uygulamaya Geçirildiğinde Daha Yararlı

6Buralar Müslüman olmanın kolay olduğu yerler. İnancın amacı “İyi bir Cuma heyecanı yaşa.” değildir. İnancınız hayatınızın tüm çehresinde sizin güvenli ağınız olmalı. Babanız ve diğer herkes orada olacağı için bir konferansta vakit öldürmenin aksine musibetlerin üstesinden gelmenize yardımcı olmak için Allah’la bağlantı kuran bir kalbe sahip olmanız daha önemli. Düzenli olarak bir grup vasıtası ile her ne yeterlilikte olursanız olun Kur’an okumaya başlayın. Bir gün iyi Müslümanlar olmaları için didineceğiniz evlatlarınız olacak. İnancınızı ciddiye alın. İyi bir karakteri olan, inançlarını kavramış kişiler bulun ve onların arkadaşlıklarından yararlanın. Muhtemelen neden Müslüman olduğunuzu ve inancınızın amacını sorgulayacağınız bir an gelecek. Bu soruları not edin ve cevaplarını bulmak için öğretmenlerinize ya da akıl hocalarınıza gidin. Eğer onlardan cevap alamazsanız kesinlikle kimin size yardım edebileceği konusunda sizi yönlendireceklerdir.

7. Hollywood’u da Bollywood’u da Unutun, Aşk Göründüğü Gibi Değildir

8Etrafımda yeterince kısa zamanlı evliliklerinden sonra boşanan, uzun süreli nişan dönemleri sonunda ayrılan yaşıt ve arkadaşımı gördüm. Biz gençler aşık olmak istemeye, bir ilişkinin ne gerektirdiğini, hayat arkadaşının haklarını, evliliğin amacının ne olduğunu, kendi ailemizin bizden beklediklerini ve daha fazlasını bilmemeye aşığız. Bu konudaki her şeyi bildiğimden değil ama hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi gerçek aşkın da zaman aldığını ve çaba gerektirdiğini farzediyorum. Eğer daha çok bildiğiniz konusunda dik kafalıysanız kendi paranızı kazanın ve kendi ailenizin yanında hoşgörülü durmaya çalışın. Ondan sonra belki evlenmeyi düşünebilirsiniz. Diğer herkes için, romantize edilmiş, fantezileştirilmiş, idealize edilmiş –olduğundan iyi gösterilmiş- ilişki düşüncelerinden sakının. Acele edipte acele işler yapmayın. Kaç Kaç Hota Hayi ve Kabi Kaşi Kabi Gam gerçek değil. Bu yüzden Shah Rukh Khan gibi yaşamaya çalışmayı bırakın.

9. Sizi Aşağılayıp Küçümseyebilecek Kişiler Tamamen Güvenilmez İnsanlardır, Bunlar “Arkadaşlarınızı” da Kapsayabilir

9Hayatta başarıya ulaştığınızda bir zamanlar yakın olduğunuz çoğu insanın kendinizi küçük görmenize sebep olduğunu göreceksiniz. Bunlar sizi inciterek ve kendinizi küçük görmenizi sağlayarak geçimlerini sağlarlar. –Bunu çok severler.- Bu aynı zamanda kinci insanlar bir şeyleri doğru yaptığınızı onayladığı için iyi bir şeydir de. Bu tür insanların zamanınızla ve çabanızla uğraşmasına izin vermeyin. Soğukkanlılığınızı koruyun, kendilerini aptal gibi hissetmelerine izin verin. Sonra da ağırbaşlılığınızı koruyarak devam edin. Gerçek şu ki, hayattaki başarı ve başarısızlıklarınız gerçek arkadaşlarınızın-beni bir sonraki noktaya taşıyan- kimler olduğunu görmenize yardımcı olacak.

10. Kendinizi İyi İnsanlarla Çevreleyin

10Esasen islam bize arkadaşlarımız kadar olduğumuzu öğretiyor. Eğer kötü bir çevreniz varsa otomatik olarak onların davranışlarını, hareketlerini, düşünce biçimlerini ve çok daha fazlasını alıyorsunuz. Eğer olumlu, dinleri ve kariyerleri hakkında insanlara tavsiyeler veren insanların etrafında takılıyorsanız muhakkak onlardan da bir şeyler alıyorsunuz. Ne demişler: “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Aynı zamanda yakın olduğunuz arkadaş sayısını çok fazla abartmayın. Bunun yerine kalbinizde kıymetli olarak yer edinecek ve kendilerinden bir şeyler öğreneceğiniz birkaç tane sırdaş edinin.

11. Danışmanlar Edinin, Evet, Birden Fazla!

11Mezuniyete yakın olduğunuz için size faydalı olacak ve her yerde ulaşabileceğiniz danışmanlar edinin. Doktor olacaksanız bir avukatın size yardım edemeyeceği aşikar. Avukat olacaksanız doktorun da size yardım edemeyeceği gibi. Bu yüzden; kariyer olsun, din olsun, fiziksel form olsun, aile olsun, bu gibi konularda her alanda yardımını alabileceğiniz birilerini bulundurun. İnancınızla ilgili sorularınız olduğunda otomatik olarak kimin size faydalı olacağını ve sorunuzu sizin dilinizde cevaplayacağını bilmelisiniz. Eğer mezuniyetten birkaç ay sonra çalışacağınız iyi bir iş arıyorsanız o zaman kariyerinizde büyümenize yardımcı olacak cana yakın ve ehil hocaları bulmak için sürekli hocalarınızla konuşuyor olmalısınız.

Kur’an dinimizde her zaman istihlaf görüşünü ayrıcalıklı tutmuştur. Yerinize birini geçirmek… Hayat resmi tek bir kişiyle alakalı değildir aksine başkaları daha büyük bir şeyler inşa etme mirasını devam ettirebilsin diye hayatınıza iyi şeyleri taşımaktır. İyi bir danışman başarısının kendi becerilerini ve fikirlerini açık bir zihinle eğiteceği, yetiştireceği ve öğreteceği birilerine bağlı olduğunu bilir.

12. Daha İyi Giyinmeyi Öğrenin

12Liseden üniversite krallığına geçişte o kırışık beyaz tişörtü, yırtık pantolonları ve rengarenk converseleri giymeyi bırakmak için hiçbir sebep yoktu. Aslında birinci yılınızda o kot pantolonlardan ve ayakkabılardan sizi her zaman terlik giymeye zorlayan bir çift çorapla eşofmanlara düşmüştünüz. Dünyayı ciddiye almak istiyorsanız bütün gardrobunuza bir hendek kazın. Görüldüğü gibi erkekler olarak bizim hangi saçma kıyafeti giyersek giyelim üzerine bir ferace çekme şansımız yok, bu yüzden sabah dışarıya adım atmadan önce profesyonel, düzgün bir insanoğlu olarak göründüğünüzden emin olun. Her zaman takım elbise giymenize gerek yok fakat her şeyinizin ütülü, saçlarınızın taranmış, ayakkabılarınızın çim biçme makinesiyle çarpışmaya girmemiş olmasından emin olun. Bedava numunelerdense birkaç güzel parfüm satın alın.

13. Sıradan Olmayı Bırakın

13Hayatta ilerlemek için başka insanlardan çok branşınızla ilgili becerilerinize ve bilginize bağlı kalmanız gerekiyor. Bu, hayatta ortalama üstünü başarmak anlamına geliyor. Herkesin tatmin olduğuyla yetinmek yeteri kadar iyi olmayacak. Evet, sıradanlıktan uzak durmaya çalışmak iyi notlar almaya kadar gidebilir fakat gerçekte çok daha fazlası eder. Her birimizin kendi alanımız içinde nelere katkı yapabileceğimizi görmemiz gerekiyor.

.

14. Hayatta Fazla Kestirme Yol Yok, Kabul Edin

14Sıkı bir çalışmanın yerine koyulabilecek başka bir şey yok. Başarıya ulaşmada parmaklarınız kızarsın. Hayatını yola koymuş gibi görünen ama gerçekte hiçbir şey yapmamış olan birçok insanla karşılaşacaksınız. Belki de 23 yaşında bir milyonerle çalıştığını iddia eden ama kendi doğalgazını bile ödemeyen bir öğrenciyle karşılaşacaksınız. Hatırladığım en güzel an, 19 yaşında birinin evli ve 3 çocuklu 30 yaşında bir arkadaşımla gelecek 5 yıl içinde kariyeri ve aile hayatı için “yaşam koç”luğu yapmaya çalışmış olmasıdır. İkinci maddede olduğu gibi, sıkı çalışın.

15. Her şeyi Çantada Keklik Olarak Görmeyi Bırakın

15Arabanız, yiyeceğiniz, kıyafetleriniz ve eğitiminiz birer ayrıcalık. Kazanılması ve memnun olunması gereken şeyler. Sizden daha az şanslı olanlara bakın ve Allah’a, hastanede olmadan, iki ayak üzerinde yürüyebileceğiniz, yediğinizi sindirebileceğiniz, kanser olmadığınız, ve daha fazlasını içeren bir güne uyandığınız için şükredin. Küçük şeylerin kıymetini bilmediğinizde hayat tatsız kalıyor.

.

16. 18-21 Yaşlarında Her Yıl 5 Yılmış Gibi Hissettirir

16Tam olarak nedir emin olamıyorum… belki de büyüme miktarı? Ama her neyse 18-21 arası uzun bir zamanmış gibi hissettiriyor. Her yıl kendisinden birkaç bir şeyler aldıracak gibi görünüyor. Yeni tecrübeler, yeni başarısızlıklar, yeni başarılar, yeni insanlar sizi kötü anlamda etkileyebilir. Yalnızca rahatlayın, ağırdan alın, karar verirken acele etmeyin. Tekrardan, bu zamanlar hayatınızın geri kalanında ne yapıyor olacağınızın taslağını çıkarma zamanı.

.

17. Ne Geçmişte Ne De Çok Gelecekte Yaşayın

17 Yeni bir gelecek inşa etmek için şuanda geçmişin kefareti yapılır. Kötü kararların sizi hayatta ileri gitmekten engellemesine izin vermeyin. Kötü bir tecrübeyi, ticari işi, hatta kişisel bir kararı bunalımlı ve bıkmış olmak yerine, kendinizi şuanın başarısına yönlendirmek için kullanın. Diğer bir nokta, şuanı görmezden gelecek veya gerçek olmayan beklentileri makul kılmaya çalışacak bir durumda olmamak için çok uzak geleceği düşünmekten kaçının. Zihinsel bir denge oluşturun. Bu konu bizi 20.maddeye bağlayacak.
.

18. Sıkça Seyahat Et

18-222x300Seyahat etmek istiyorsan, işte tam vakti. Tatil zamanlarını bütünüyle tüm dünyayı gezmek için harca. Seyahat etmek ufkunu genişletir ve geri döndüğünde rahatlamana ve bir şeyleri daha farklı görmene yardım eder. Tatillerde uzun yolculuklar yapmak, okula devam etmede beni belki de en çok motive eden şey. Tanışacağın insanlar, gideceğin yerler ve yaşayacağın tecrübeler, sana, üniversite eğitiminin boy ölçüşemeyeceği bir eğitim sağlayacaktır. Bir yerlere git! Herhangi bir yere, ve her yere!
.

19. Uzağa Gidersen, Evini Ara

19Öğrendiğim bir diğer şey ise, eğer ailenden uzaktaysan, onlarla yapacağın bir telefon konuşmasının gücünü asla hafife almamak. 14 yaşımdan beri, okulum sebebiyle ara sıra evden uzak bir yerde kalıyorum. Lisenin ilk 1-2 yılını New York’ta geçirdim ve 2 hafta yurtta kaldım. Sonra üniversite 1. Sınıftan sonra Bayyinah Enstitüsü’ndeki “Dream” programına katılmak için okula 1 yıl ara verdim ve Dallas’a taşındım. Ve son senemde de, ailem New Jersey’den Atlanta’ya taşındı. Bu sebeplerden dolayı, son 5 senemi ailemden uzakta yaşadım.

Her zaman telefon et. Mümkünse her gün. Her gün olmasa bile günaşırı. Annen senin sesini duyup sana seni ne kadar sevdiğini söylemek isterken, baban da adam etmek için çaba harcadığı o insanla kouşmak istiyor. Evini aramazsan, aileni incitirsin. Bu kadar basit. Bu, onlarla konuşmak istemediğin anlamına gelir. Başka bir yolu yok.

20. Plan Yap, Ama Planı Değiştirmeye De Hazır Ol

20Doğrusunu söylemek gerekirse, ne kadar plan yaparsan yap, Allah plan yapanların en iyisidir. Devam et, kariyerin için bir zaman çizelgesinde plan yap, önündeki 5, 10, 20 hatta 30 yıl sonrası için plan yap. Ne okumak istediğini bil, lisansüstü eğitim için nereye gitmek istediğini, ne kadar başarılı olmak istediğini bil; ama belki işler planlanan gibi gitmeyebilir diye de bir esneklik payı bırak. Belki de evinizin reisi vefat eder ve ailenin geçimini üstlenmek zorunda kalırsın (Allah göstermesin). Belki tıp fakültesi kazanmışsındır ve ilk yıl çok zor gelir, sonra hayatta ne yapmak istediğinle ilgili gönlün başka bir şey ister. Her ne olursa olsun, her zaman bir esneklik payı bırak ve bazen değişimin kader olduğunu kabul et.

21. Her Şey Kötüye Gittiğinde, Hala Kim Sana Eşlik Etmekten Memnun Onlara Bak. Asıl Önemli Olan İnsanlar Onlar

21Aile önemli. Geride kalanlar önemli değil, onlar önemli. Kardeşler önemli. Her ne kadar gerçekten büyük birtakım hataları olmuş olsa da, hala önemliler. İyi bir arkadaşım ve akıl hocam bir keresinde şöyle demişti: “Nihal, hayatındaki aptalları görmezden gel. İnsanlar seni tehdit edecek, seni incitecek ve seni karalayacak. Önemli olan ise, diğer her şey kötüye gitse bile hala seninle birlikte olmak isteyen insanlardır. Diğer herkes kaybetse de, bil ki sen bu jetonla doğru yolda olursun.”

Bu yazı, ailem olmadan mümkün olmazdı. Bu insanlar, son yıllarda, hayatımın çeşitli alanlarında benimle samimiyetle çalışarak birey olarak gelişmemi sağlayan insanlardan birkaçı. Allah hepsinden razı olsun..


Nihal Khan

 

Kaynak:  muslimmatters.org sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir