Aile, Eğitim, Yaşam

21 Gün Kuralı İle İbadetlere Alışkanlık Kazanabilir Miyiz?

Günümüz dünyasında olmaması gereken birçok şey normal  kabul edilmektedir. Ahir zaman fitnesi olsa gerek, ibadetlerimizi hep ikinci planda tutmaya başladık. Bu durum hayatımızın ve ahiretimizin mahvolmasına sebep olabilir. Peki 21 gün kuralı ile ibadetlere alışkanlık kazandırabilir miyiz? İnşallah bu konuda bugün sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

1. 21 Gün Kuralı Nedir?

Kişilerde yeniden  öğrenmeyi destekleyen, davranışa dönüşmüş alışkanlıkları terk etmeye yarayan veya istenen alışkanlıkların kazanılmasını sağlayan beynin yeniden programlanması için 21 güne ihtiyacımız vardır. Buna 21 gün kuralı denir. Beynin yeniden programlanması 21 günde gerçekleşiyor. Pozitif Bilimin de  desteklediği bir kural olduğu kabul edilir.

Kişi kendinde istemediği ya da kazanmak istediği bir takım iyi ve güzel hasletleri bunu yaparak Allah’ın izni ile başarabilir. Tabii ki her şeyin başı öncelikle salih bir niyet olmalı. Bizim bu yazımızdaki amacımız ibadetlerimizi de belli bir sistem getirerek ihlaslı olarak devamlı yapabilme alışkanlığını kazanmayı Allah celle celaluhu izni ile sağlamaktır.

2. Peki 21 Gün Kuralı İle Ne Yapabiliriz?

Bu kuralı uygulayarak yapmamız gereken ibadetleri nefsimize karşı gelerek ve sabrederek 21 günlük bir çizelge ile ibadetlerimizde kendimize azda olsa alışkanlık kazandırabiliriz.

Resulullah aleyhiselatu vesselam şöyle buyurmaktadır:

“Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılanıdır.”( Buhârî, İman 32; Müslim, Müsafirîn 215-218, Münafıkın, 78)

Hergün niyet ettiğiniz güzel işte sebat göstermenize bu elinizin altındaki çizelge ile kontrol altında tutup, sabır ve dua ile bu 21 günü geçirebilirseniz İnşallah alışkanlık da kazanmış olacaksınız. Bu çizelge sayesinde hem ibadetlerinizi düzenli olarak yapacaksınız hem de bu sayede, hadis-i şerifin muhatabı olup, Allah katında değerli bir iş yapmış olacaksınız.

 Maddeler halinde açıkladığımız listeyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz

Bu 21 Günlük İbadet Listesinde Neler Olacak?

3. Namazlarımızı Tam ve Eksiksiz Olarak Salih Bir Niyetle Kılmak.

Gününün meşgalesine düşmeden Allah’ın huzuruna vaktinde çıkarak Dünya’nın hengamesinden kurtulup düzenli namazımızı kılarak Rabbimizin rızasını kazanmaya çalışacağız.

Bununla ilgili bir Hadis-i Şerifte Efendimiz şöyle buyuruyor:

“Hz. Allah her gün beş vakit namazı kullarına farz kılmıştır. Bu namazların hakkına saygı gösterip dosdoğru kılanlar için, cennete gi­receklerine dair Allah’ın vadi vardır. Kılmayanlar için cennete gir­eceklerine dair Allah’ın bir sözü yoktur. Dilerse onları cezalan­dırır, dilerse lutfu keremiyle af edip cennetine kovar.”

4. Hergün Düzenli Olarak Kur'an-ı Kerim Okumak

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim bizim için hayatımızın kural ve kaidesinin bütününü içinde bulunduran eşsiz bir kaynaktır. Bir müslüman her gün azda olsa muhakkak kitabını alıp okumalı onun nurundan feyiz ve bereketinden faydalanmalıdır.

Yine Efendimiz bir Hadis-i Şerifte:

“Kur’an’ı okuyunuz Muhakkak ki o, kıyamet günü dostlarına şefaat edici olarak gelecektir.” (Müslim)

5. Hergün Sadaka Vermek

Evinizde bir sadaka kutusu bulundurun. Her sabah evinizden çıkmadan küçük miktarlarda olsa, o kutuya atın. Bu sayede başınıza gelecek musibetleri savarsınız hem de paranız belli bir miktara ulaştığı vakit bir yardım kurumuna ya da ihtiyacı olan birine vererek büyük bir sevaba nail olursunuz İnşallah.

Efendimiz sadaka ile ilgili şu Hadis-i Şerifi buyuruyor:

Güne başlarken sadaka vermek, felaketleri önler. (Deylemi)

6. Sıla-i Rahim Yapmak

Hergün muhakkak yapmamız gereken bir güzel haslettir. Korkmayın! Her gün bir yeri ziyaret edemeyebilirsiniz ama telefonla arayarak ailenizden birileriyle görüşerek bu güzel işi ifa etmiş olacaksınız İnşallah. Günümüzde sıla-i rahim telefonla da yapılabilmektedir.

Bir ayeti kerime de Rabbimiz;

“Allah’tan korkun ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının.”( Nisa suresi 1. ayet)

7. Az da Olsa Düzenli Zikir Çekmek

Günlük bazı zikirleri ve salavatları yerine getirerek kalplerimizin temizlenmesini umuyoruz. Biz 3 adet zikir seçtik. Sizler bunları çoğaltabilirsiniz.

a. Estağfirullah (70 adet)

b. La ilahe illallah (100 adet)

c. Salavat çekmek (En az 10 tane)

Yine bir ayeti Kerime de Allah celle celaluhu şöyle buyuruyor:

 Bilesiniz ki, kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur. (Rad suresi 28. ayet)

8. Kaza Namazı Kılmak

Her gün bir vakitte olsa kaza namazı kılmak bize çok şey kazandıracaktır. Farz olan ibadetlerin  bu Dünya’dan göçmeden tamamlanması gerekmektedir. En azından bu şekilde alışkanlık kazanarak borcumuzu ödemeye başlayabiliriz.

9. Eşinizle ve Çocuklarınızla Kitap Okumak

Her gün ailenizle belirlediğiniz bir kitaptan bir sayfada olsa birlikte okuyup üzerinde tefekkür ederek bağlarınızı kuvvetlendirebilir ve ilminizi artırabilirsiniz.

Biz sizin için bu düzenlemeyi yaptık. Hemen alttaki butona basarak bu listeyi indirebilir ve düzenli olarak işaretleyerek alışkanlıklarınızı kazanabilirsiniz. Ama en başta niyetinizin salih olması gerekir. Bu konuda dua ederek Allah’tan yardım isteyin. Dua ederken bizleri de unutmayın. Rabbim yaptığınız ibadetlerinizi kabul etsin.

 Maddeler halinde açıkladığımız takip listemizi buraya tıklayarak indirebilirsiniz

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

  1. 1
  2. 2

    Allah razı olsun sizlerden her müslümanın okuması gereken veya tavsiye ettiğiniz kitaplar varsa paylaşabilir misiniz☺️?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>