2021’de Hayatımıza Dahil Edebileceğimiz 9 Uygulama


0

Zaman, gelişi matematiksel sınırlar ile çizilmiş, gidişi ise “göz açıp kapamak” olarak nitelendirilen; herkesin yakalamaya çalıştığı, fakat sadece bazılarının ulaşabildiği bir kavramdır. Her yıl, yılın başında çok uzun bir yol gibi tahayyül edilse de yılın sonuna gelindiğinde “hızla geçen günlerin hüznü” şeklinde ifade edilmektedir. Yılın başında kurulan hayaller, yapılan planlar her zaman istenildiği ölçüde gerçekleştirilememekte ve su gibi akan zaman karşısında geriye yalnızca geçen vakitlerin hayıflanması kalmaktadır. Bunları önleyebilmek, her yıl yeniden çiçek açıp yeniden meyve verebilmek adına toprağı ve suyu iyi seçmeli, bu konuda kararlı adımlarla bireyi çok da zorlamayan gerçekçi bir program hazırlanmalıdır. Bu niteliklere sahip olan plan ve programın yaşamımıza uygunluğu tespit edilip, bizleri hayallerimize ulaştırabilecek seviyeye sahip olması gerekmektedir. Kısa ve öz olarak hazırladığımız ve 2021’de hayatımıza kalite katacağını düşündüğümüz şu 10 başlığı beraber inceleyelim.

1. Planlı Yaşama İlk Adım

Günün başlangıcına ve sonuna birer rutin eklemek: Örnek olarak bir kaynak eser okuması yapmayı verebiliriz. Örneğin, İmam Nevevi tarafından kaleme alınmış olan hadis kitabı Riyazü’s Salihin ya da Buhari’nin ahlaka dair hadisleri topladığı eser El-Edebül Müfred gibi kaynak bir eserden sabahın ilk saatlerinde bir miktar okuma yapmak. Günün başı kadar sonu da bizler için önemli olup, gün sonuna da ufak ve zamanımızı almayacak rutinler eklemek eğer söz konusu günü her ne kadar verimsiz geçirdiğimizi düşünsek de gün sonuna eklediğimiz bu rutini aksatmamak ile günü boşa geçirdiğimiz hissinden uzaklaşmamıza vesile olur. Gün sonuna bir rutin örneği olarak bizleri konusu itibariyle yormayacak aksine uyku öncesi zihnen rahatlamamıza vesile olacak bir kitaptan az bir miktar okumayı verebiliriz. Bu herhangi bir roman ya da uzun zamandır okumak istediğimiz bir şiir kitabı da olabilir. Bunun yanında aksatmamaya özenle dikkat edeceğiniz bir cilt bakımı rutini edinmenin de size hem fiziksel hem de bir rutin edinmiş olmaktan mütevellit zihinsel olarak sayısız fayda sağlayacaktır. Bu rutinlere evimizin veya masamızın dağınıklığını toplamak, uyumadan önce gerçekleştirilmesi gereken sünnetleri hayatımıza geçirmek gibi birçok alternatif eklemeniz mümkün.

2. Pomodoro Tekniği

Odaklanma sorunu yaşayan insanların faydasını defaatle dile getirdiği ve bu sebeple çok yaygınlaşmış olan teknik: Pomodoro. Bu teknik ile çalışmanız gereken konuyu yahut bitirmeniz gereken herhangi bir işi kısa etütler içerisinde odaklanarak o iş için gerekeli olan gerçek sürede bitirebilirsiniz. 25 dakika çalışma ve 5 dakika mola şeklinde ayarlanmış olan bu teknik 25. dakikalık kısa çalışma pencerelerinin tekrarlanması ile bunalmadan odaklanmayı mümkün kılıyor. 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık mola süreleri içerisinde cep telefonu gibi odak dağıtıcı etkenlerle meşgul olmamanızı da tavsiye ederiz.

3. Zamanı İki Katına Çıkaracak Formül

Teknoloji çağında yaşıyoruz ancak bu, tüm vaktimizi ona harcayacağımız anlamına gelmez. Birçoğumuz sosyal medyaya ayırdığımız vaktin kısıtlanması gerektiğini söylesek de uygulamaya geçirmede pek başarılı değiliz. Bu durumun nedenlerinden biri gerçekçi sınırlandırmalar koyamayıp sosyal medyayla ilgilenmediğimiz zamanlarda ne ile vakit geçirebileceğimi bilememekten kaynaklanmaktadır. 365 günümüzü verimli hale getirebilecek teknoloji kısıtlaması için küçük bir öneri olarak; sosyal mecralara vakit sınırlaması koyabilir, vaktimizin kıymetini ölçebiliriz. Telefonların ayarlar bölümünden gerçekleştirilebilecek bu işlem, uygulamalara 30 dakika, 1 saat gibi vakitler belirlemekte ve vakit bittiğinde uyarılar vererek boş geçen zamanı durdurmayı önlemektedir. Bir diğer faydası ise gece uykusunu daha verimli hale getirmek için kullanabileceğimiz 23.00 ile 07.00 aralığında telefonun kullanıma kapalı olmasıdır. Bu formül ise bireyin daha kaliteli bir uyku ve daha dinç bir uyanıklık halini amaçlamaktadır. Böylelikle gün içerisinde gerçekleştirilecek işlere daha iyi odaklanılarak tam bir başarı sağlanabilecektir.

4. Spor

Kıymetini zaman zaman unuttuğumuz ve bu unutmanın bedelini de ne yazık ki çeşitli vücut ağrıları ve hastalıkları ile ödediğimiz spor… 2021’de hayatımıza ekleyebileceğimiz spor-egzersiz rutini hayatımıza hem zihinsel hem de fiziksel olarak bir çok artı katacaktır. Günün belirlediğiniz bir saatinde ısınma hareketleri, yürüyüş yahut belirlediğiniz herhangi bir egzersiz çeşidi ile gerçekleştireceğiniz rutininizin zaman içerisinde hayatınızda bugüne kadar ne büyük bir eksiklik olduğunu farkedeceksiniz. Hareketsizlik ve bunun sonucunda gerçekleşen hantallık yalnızca bedensel değil zihinsel, hatta ibadet ve okumalarımızı gerçekleştirmeye dahi engel olabileceği için manevi olarak da çok zararlıdır. Zira Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de “Kuvvetli mümin (Allah katında) zayıf müminden daha hayırlı ve daha sevimlidir” buyurmaktadır.


Kaynak: (Müslim, Kader 34, 6774)

5. Sevdiğin Bir Alanda Uzmanlaşmaya Çalış

Uzmanlaşmak için atılması gereken ilk adım: sevdiğimiz ve dolayısı ile uzmanlaşmak istediğimiz alanı belirlemektir. İkinci olarak yapılması gereken iş ise, belirlenen alan dahilinde literatür taramasının yapılması ve gerekli kaynakların edinilmesidir. Bu kaynakların zamana bölünerek peyderpey okunması da alana hakim olma sürecinin istikrarla devam edebilmesi için önemli bir etkendir.

6. Bir Kötü Haslet Sil, Bir İyi Haslet Ekle

İnsan olmamız hasebiyle hatalarımızın miktarı belki sayısını bilemeyeceğimiz kadar çoktur. Sağlıklı bir birey, mutlu bir aile ve huzurlu bir toplum için ise yapılması gereken ilk iş, bireyin kendisi ve toplum için zararlı olabilecek olumsuz yanlarını törpüleyip olumlu davranışlarını arttırmasıdır. Yeni bir yılı en huzurlu şekilde geçirmek adına her ay kendi içimizde kötü hasletlerimizi fark etmek adına bir düşünme süreci geçirip bu süreç sonunda tespit ettiğimiz bir kötü hasletimizden vazgeçmeye çalışıp aynı zamanda kişiliğimize bir iyi özellik ekleyerek hem kendimize hem de yaşadığımız çevreye büyük bir iyililk yapabiliriz. Ahlakı önceleyen Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu konuda: “Bir mümin, güzel ahlakı sayesinde gündüz oruç tutup gece namaz kılan kimselerin derecesine ulaşır.” buyurmaktadır. Bu uygulamamızı istikrarlı kılmak adına bu muhasebe için ajandalarımızda hususi bir alan ayırabiliriz. Efendimiz aleyhisselatu vesselam’ın yukarıdaki hadis-i şerifi de biiznillah bu yolda motivasyonumuzu daim kılan bir itici güç olacaktır.


Kaynak: (Ebu Davud, Edep 7)

7. Haftanın Bir Gününü Sevdiklerine Ayır

Toplumdaki her bireyin birbiri üzerinde hakları bulunmakta ve bu haklar karşılanmayı beklemektedir. Ailenin evlat ile, ablanın abi ile, komşuların ve arkadaşların ise kendi içlerinde vazgeçilmez bağları bulunmaktadır. Bireyin ise muhabbete, sohbete ve bilhassa insana ihtiyacı bulunmakta ve bunun giderilmesi adına planların bir günü ‘muhabbet ve gülümseme günü’ olarak değiştirilmesi önerilmektedir. Bu uygulama sevgi bağlarını kuvvetlendirerek insanın ihtiyacı olan manevi doyum hissini karşılayacaktır.

8. Kalbine Çiçek Açtır

Kalbimizin baharı olan Kur’anımız hayatımızda olduğu ölçüde çiçekleniriz. Bir yıllık planın içerisine günde beş sayfa Rabbimizin kelamını ekler isek ayda 7.5 cüz okumuş ve yılda 3 hatim yapmış oluruz. Kur’an-ı Kerim okumayı bilmeyenler ise bu yılı fırsat bilerek günlük 30 dakika vakit ayırmak suretiyle 1 ay gibi kısa bir sürede kutsal kitabımızı okumayı öğrenebilirler. Pandemi sürecinin buna engel olduğunu düşünmeyiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi Kuran öğrenme programlarına dahil olabilirsiniz.

9. Bir Lisan Bir İnsan

Küreselleşen dünya ile birlikte her birey her an tüm bilgilere ulaşabilmekte ve kendini her alanda geliştirme imkanını bulabilmektedir. Bu kaynaklara ulaşabilme imkanını değerlendirebilen birey, bir yıl içerisinde bir dile hakim olma becerisine kavuşabilir. Dil öğrenme hususunda verilebilecek en büyük tüyo ‘az da olsa her gün’ şeklindedir. Bu anlamda Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e amellerin kabul olmaya en layık olanı sorulduğunda “Az da olsa devamlı olandır.” buyurmaktadır. Dolayısıyla bu düsturu dünyalık hedeflerimiz için de uygulayabilir kelime ezberi, geliştirici videolar izlemek ve tekrarları devamlı şekilde gerçekleştirdiğimizde 1 yıl içerisinde, öğrenmek istediğiniz yeni bir dilde hatrı sayılır bir seviyeye gelmeniz mümkündür.


Kaynak: (Buhari, İman 32, 43)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir