Haber, İslam, Liste

2021 Yılında Mübarek Gün ve Geceler Hangi Tarihlere Denk Geliyor?

Bismillah. 

Bu içeriğimizle sizlere, 2021 yılında mübarek gün ve gecelerin hangi tarihlere denk geldiğini şimdiden ajandanıza veya takviminize not düşebilmeniz için yardımcı oluyoruz. Ayrıca bu gün ve geceleri nasıl verimli geçirebileceğimiz hakkında bazı ufak tavsiyelerimiz de var. 2021’in bereketli ve hayırlı bir yıl olması dileğiyle…

13 Şubat 2021 Cumartesi -1 Recep 1442: 3 Ayların Başlangıcı

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem recep ayı girdiğinde “Allah’ım recep ve şabanı bize mübarek kıl ve bizi ramazana ulaştır.” (Camiü’s-sağir, 2/90) diye dua ederdi ve 3 aylar girdiğinde Ramazan ayı gelene kadar her ay ibadetlerini bir önceki aya oranla arttırarak ilerlerdi.

18 Şubat 2021 Perşembe -6 Recep 1442: Regaib Kandili

Bu gece, Efendimiz Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ana rahmine düştüğü gece olarak rivayet edilir. Regaib gecesiyle ilgili özel ibadet ve kutlamalar IV. yüzyılda ortaya çıkmış olup bu gecenin ilk defa kandil olarak kutlanmasına Kudüs’te 448 (1056), Bağdat’ta 480 (1087) yılında başlanmış, İmam Gazali de bütün Kudüs halkının bu geceyi ihya ettiğini söylemiştir (İḥya, I, 203).

10 Mart 2021 Çarşamba -26 Recep 1442: Miraç Kandili

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin ruhen ve bedenen, Burak isimli semavi bir binite binmek suretiyle Cebrail aleyhisselam ile birlikte, Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid­-i Aksa’ya (Beytü’l–Makdis) kadar yapmış olduğu gece yolculuğuna İsra, oradan da yedi kat göklere yükselip Sidretü’l–Münteha’ya ulaşarak Allah’ın huzuruna varması, O’nu yakinen müşahede etmesi ve zaman–mekan üstü konuşması olaylarına Mi’rac denilir. İki aşamalı bu gökler ötesi yolculuk, peygamberliğinin 12. yılında, hicretten 18 ay önce, mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir.

27 Mart 2021 Cumartesi-14 Şaban 1442: Berat Kandili

Berat sözlükte “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” demektir. Şaban ayının on beşinci gecesinde Müslümanların Allah (subhanehu ve teala)’ın affı ile günah yükünden kurtulacağı umularak bu geceye Berat gecesi denmiştir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’ in “Allah Teala -rahmetiyle- şabanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar.” buyurduğu rivayet edilmiştir. (Tirmizi, “Savm”, 39; İbn Mace, “İḳame”, 191)

13 Nisan 2021 Salı -1 Ramazan 1442: Ramazan Başlangıcı

Kalbimizin baharı, gözümüzün nuru Ramazan’ın gelişi 13 Nisan Salı gününe denk geliyor.

8 Mayıs 2021 Cumartesi - 26 Ramazan 1442: Kadir Gecesi

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Kadir Gecesi’ni Ramazan ayının son 10 gününde aramamızı tavsiye etmiştir. Son 10 günde olma ihtimali olan bu mübarek geceyi tek bir güne indirgemek, sadece tek geceyi ihya edip diğer gecelerin Kadir Gecesi olma ihtimalini yok sayarak gereken ehemmiyeti vermemek doğru değildir. Hz. Aişe validemizden gelen rivayet: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah geceleri ihya eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi.” (Buhârî, Leyletül-kadr , 5)

13-14-15 Mayıs 2021 Perşembe - 1-2-3 Şevval 1442: Ramazan Bayramı

İslam alemi için göz aydınlığı olan Ramazan Bayramı’nı Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle anlatmış: Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler: “Ey Müslümanlar topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükafatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emrolundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emrolundunuz, orucu tuttunuz ve Rabbinize itaat ediniz, mükafatınızı alınız.

Bayram namazını kıldıktan sonra bir münadi şöyle seslenir:“Dikkat ediniz, müjde size! Rabbiniz sizi bağışladı, evlerinize doğru yola ermiş olarak dönünüz. Bayram günü mükafat günüdür. Bugün sema âleminde mükafat günü olarak ilan edilir.” (el-Tergîb ve’t-Terhîb Trc. 2:332)

19 Temmuz 2021 Pazartesi - 9 Zilhicce 1442: Arefe

Arefe gününde yapılan ibadetlerin büyük önemi vardır. Hadislerde de Arefe gününe Efendimiz aleyhisselatu vesselam tarafından çok dikkat çekildiğini görüyoruz: “Arefe gününde tutulan oruç geçmiş bir senenin ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.’’ (et-Tergîb ve’t-Terhîb Trc, 2:457)

20-21-22-23 Temmuz 2021 - 10-11-12-13 Zilhicce: Kurban Bayramı

Müslümanın Kurban Bayramı’na bakışı et yemekten öte bir bakıştır. Zira asıl mevzuyu Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle açıklamıştır: “Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla gelecektir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.” (İbn Mâce, Edahî: 3)

9 Ağustos 2021 Pazartesi - 1 Muharrem 1443: Hicri Yılbaşı

Hemen hemen her dinin kendi değerlerine göre belirlediği bir yılbaşı tarihi vardır. Mesela Hristiyanlar Hz. İsa’nın doğumu anısına ‘Noel’ adı verdikleri 25 Aralık tarihini (mezheplere göre farklılık gösterebiliyor), Yahudiler kaderin bugün belirlendiğine inandıkları için ‘Roş Haşana’ adını verdikleri günü yılbaşı olarak kutlarlar. Müslümanlar ise hicreti başlangıç kabul edip 1 Muharrem tarihini yılbaşı olarak belirlemişlerdir.

18 Ağustos 2021 Çarşamba - 10 Muharrem 1443: Aşure Günü

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye gelince, Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bugün niçin oruç tutuyorsunuz?” diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Beni İsrail’i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Musa o gün oruç tuttu.” dediklerinde Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem de “Ben Musa’ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını tavsiye etti. (Buhârî, Savm, 69; Müslim, Sıyâm, 127-128) Ancak Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Yahudilere muhalefet için ya 9. ve 10. günleri ya da 10. ve 11. günleri birlikte tutmayı tavsiye etmiştir. 

17 Ekim 2021 Pazar -11 Rebiülevvel 1442: Mevlid Kandili

Mevlid Kandili Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin doğum yıl dönümü anısına kutlanır. Ancak Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin sağlığında O’nun doğum yıl dönümü kutlanmadığı gibi sahabe dönemi, Emevi ve Abbasi devirlerinde de Mevlid ile ilgili bir uygulamaya rastlanmamaktadır. Mısır’da Şii Fatimi Devleti döneminden (972-975) itibaren resmen kutlanmaya başlanmıştır

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>