2021 Yılı Planlarınıza Ekleyebileceğiniz 10 Pratik Okuma Planı


0
1 Paylaşım

2021 için planlar hazırlanmaya başladı mı?

İster kağıda dökelim ister dökmeyelim hepimizin aklından yeni yıl için hedefler, planlar geçiyordur. Bazen böyle planlar yaparken ve kendimize hedefler koyarken bu hedefler gözümüze olduğundan daha da büyük görünürler. Gözümüzde büyüyen bu hedefler okunacak bir eser, yazılacak bir yazı, izlenecek dersler ya da en başta planı oluşturmanın kendisi dahi olabilir.  Ama hedeflerimiz arasına kattığımız tüm bu başlıklar  kendimizi sene sonunda daha nitelikli bir insan olarak görme yolundaki gayretimizin bir parçası olduğu için onlardan kolay kolay vazgeçmeyiz de. O hâlde gözümüzde büyüyen ama vazgeçmeye gönlümüzün el vermediği bu tip hedeflerimizi kolaylaştıracak bir formül üretmek zorundayız. Henüz 2021 yılına girmemişken ve hepimiz planlarımızı düzenliyorken sizlere bir formül sunmak istedik. 

Bu formülümüz ‘Az ama devamlı’ formülü. Aslında bu formülü ilahi bir formül olarak da nitelendirebiliriz. Rabbimiz subhanehu ve teala ayetlerinde, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de hadislerinde bize bu formülü tavsiye etmiştir. Düşünelim ki bir yıl içerisinde ulaşmak istediğimiz bir hedefimiz var. Bu hedefimize bir bütün halinde bakarsak gözümüzde olduğundan daha da büyük görünecektir. Fakat eğer bu hedefimizi belli parçalara bölersek aslında o kadar da ulaşılmaz bir hedef olmadığını rahatça görebiliriz. Örneğin bu hedefimize ulaşmak için yapmamız gerekeni aylara bölersek parçalar küçülür, haftalara bölersek biraz daha küçülür. En nihayetinde hedefimize ulaşmak için yapmamız gerekenleri 365 güne bölersek hedefimizin gözümüzde büyümesi tamamen ortadan kalkar. Fakat öte yandan bu yapılması gerekenleri bölerek küçültme yoluyla hedefimizi zihnimizde kolaylaştırken bunun yanında eğer bu küçük parçaları ertelemek suretiyle ihmal edersek yıllık hedefimizin tekamüle ermesi yolunda da büyük zarara sebep verir.

Bu yazımızda, doğru şekilde uygulandığında büyük hedeflerimize bir yılın sonunda ulaşmamıza yardım edecek “Az ama devamlı” formülünü uygulayarak yapabileceğiniz okumalardan sizler için bir liste hazırladık.

1. Kuran-ı Kerim Hatmi

Hayatımızın olmazsa olmazlarından olan Kur’anımız, listemizin ilk sırasında. Eğer siz de düzenli Kur’an okumayı henüz alışkanlık haline getiremediyseniz bir de şöyle deneyin;

 • Her gün 2 sayfa ile yılda 1 hatim yapabilirsiniz.
 • Geriye kalan 63 günün 33 gününde eksikleri tamamlayabilirsiniz. 
 • Ve ya bu 33 gün RAMAZAN ayına denk gelirse bu mübarek ayda yeni bir hatime bile başlayabilirsiniz.

Bu formül ile sayfa sayısını ikiye katlayarak (günde 4 sayfa) birden fazla hatim yapabilirsiniz.

2. İlmihal Okuması

Bir Müslümanın öğrenmesi gereken en öncelikli bilgileri, farzları, vacipleri, ibadetlerin nasıl uygulanacağına ilişkin rehber bilgileri içeren öz kitaplara İlmihal deriz. Bir müslümanın temel bilgileri öğrenmeden diğerlerine geçmesi de pek uygun olmaz. Piyasada bir çok yayınevinin birçok ilmihali mevcuttur. Kıymetli hocalarımızın ilmihal tavsiye ederken verdikleri sıralama ise şöyledir:

 1. Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları İslam İlmihali -Seyfettin YAZICI-Lütfi ŞENTÜRK
 2. Açıklamalı Muamelatlı İslam İlmihali- Ali Fikri YAVUZ -Çile Yayınları
 3. Büyük İslam İlmihali- Ömer Nasuhi BİLMEN 

2021 yılında yalnızca 1 ilmihal okuyabilirsiniz ya da sırayla üç ilmihali de eş zamanlı okuyarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 • Her gün sadece 2 sayfa okuyarak 1 ilmihali 1 yılda bitirebilirsiniz.
 • Eğer 3 ilmihali de okuyarak okuduklarınızı pekiştirmek isterseniz günde ortalama 5 sayfa ile bu hedefinize de ulaşabilirsiniz.

Not: ilmihal okuması yaparken bir hocadan veya videolardan destek almanız sizin için çok faydalı olacaktır.

3. Meal Okuması

Eğer meal okumak ve ayetlerin Türkçe manalarını anlamak istiyorsanız şöyle bir okuma takvimi yapabilirsiniz;

 • Her gün 2 sayfa ile yılda bir meal okumasını tamamlayabilirsiniz. (Bu hesaplama yapılırken tavsiye edebileceğimiz Hasan Tahsin Feyizli – Feyzü’l Furkan Meali baz alındığı için okunması gereken sayfa sayısı bu esere göre ortalama bir şekilde belirtilmiştir.)

4. Tefsir Okuması

Her ne kadar meal okusak da Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayabilmek için tefsir okumayı da ihmal etmemeliyiz. Yeni başlayanlar için Mahmut Toptaş hocamızın Şifa tefsiri (Cantaş Yayınları) veya Ali Küçük hocamızın Besairu’l Kur’an tefsirini önerebiliriz. (Ali Küçük hocanın tefsirini internette yazılı ve videolar halinde de bulabilirsiniz.)

 • Şifa Tefsirini günde ortalama 10 sayfa okuyarak 1 yılda bitirebilirsiniz.
 • Ali Küçük tefsirini ise günde ortalama 20 sayfa okuyarak 1 yılda tamamlayabilirsiniz.
 • Öte yandan her ay 1 cilt okuma hedefi koyarak günde yaklaşık 20 sayfa Şifa Tefsiri okuduğunuz takdirde 8 ay gibi bir sürede bu güzel eseri okumuş olabilirsiniz.

5. Riyazüs Salihin Okuması

Okuma rutinlerimizde muhakkak hadis okuması yer almalıdır. Nevevî’nin (ö. 676/1277) bir müslümanın günlük hayatında ihtiyaç duyacağı âyet ve hadisleri derlediği eseri olan Riyazü’s Salihin adlı eser hadis kaynaklarının başında yer alır. 

 • Günde ortalama 10 sayfa Riyazü’Salihin okuyarak 1 yılda bu nadide eseri ömür heybenize atabilirsiniz.
 • Bir başka şekil de; günde ortalama 20 sayfa okuma yaparak  her ay 1 cilt bitirebilir ve 7 ayda bu eseri bitirebilirsiniz.

6. Şifa-i Şerif Şerhi Okuması

Şifâ-i Şerif; gönüllerde Peygamber sevgisini tutuşturmak, O’nu bütün yönleriyle tanıtıp anlatmak ve Müslümanlara, Sultân-ı Enbiyâ’nın haklarını savunmayı öğretmek maksadıyla yaklaşık 9 asır önce Endülüslü tanınmış alim Kâdî İyâz tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Yine  bize hitap eden açıklamaları ve konularıyla gönüllerimize ferahlık verecek bu eser de okuyup ömrümüze katmamızın bize sayısız faydası olacağını umduğumuz eserlerdendir.

Şifa-i Şerif Şerhi -Kâdî İyâz El Endülisi- Derleyen: Mehmet Yaşar Kandemir- Tahlil Yayınları (3 Cilt)

 • Her gün 5 sayfa okuyarak bu eseri tamamlayabilirsiniz.
 • Her ay 1 cilt okumak isterseniz de günde ortalama 20 sayfa ile 3 ayda okumanızı bitirebilirsiniz.

7. Şemail-i Şerif Şerhi Okuması

Peygamber’imizi anlatan en kapsamlı çalışmalardan ve İslam tarihinde kaleme alınmış güzide eserlerden olan Şemail-i Şerif Şerhi’ni (3 Cilt)

 • Her gün 4 sayfa okuyarak tamamlayabilirsiniz.
 • Her ay 1 cilt okumak isterseniz de günde ortalama 17 sayfa ile 3 ayda okumanızı tamamlayabilirsiniz.

8. El Edebül Müfred Okuması

Buhârî’nin (ö. 256/870) ahlâka dair hadisleri topladığı eser El Edebü’l Müfred’i (2 Cilt)

 • Her gün 4 sayfa okuyarak tamamlayabilirsiniz.
 • Her ay 1 cilt okumak isterseniz de günde ortalama 25 sayfa ile 2 ayda okumanızı yapabilirsiniz.

9. 2021 yılında bu 3 eseri hayatınıza katmak isterseniz;

 1.  3 ay Şifa-i Şerif Şerhi
 2.  3 ay Şemail-i Şerif Şerhi
 3.  2 ay El Edebü’l Müfred okuması yaparak toplam 8 ayda tamamlayabileceğiniz gibi günde ortalama 15 sayfa okuma yaparak 1 yılda da tamamlayabilirsiniz.

10. Kitap Okuması

Eğer henüz kitap okuma alışkanlığınızı hayatınıza oturtamadı iseniz, yine “az ama devamlı” formülünü kullanarak bir başlangıç yapabilirsiniz.

 • Her gün 10 sayfa kitap okusanız yılda 3650 sayfa kitap eder. Bu da ortalama 200 sayfalık 18 kitap okumuş olmanız demektir. Okuma oranı düşük biri için iyi bir başlangıç değil mi sizce de? Öte yandan sizin de malumunuz olduğu üzere okuduğumuz tüm kitaplar 200 sayfa değildir. 

11. Son söz

Bu listeyi çok okumak ya da okuyup geçmek için hazırlamadık. Hayır! Özellikle ciltli ve hacimli eserleri okuma noktasında zorlanan kardeşlerimiz için okuma hedeflerini böyle bir formüle döktüklerinde sürecin ne kadar kolay olduğunu göstermek için yaptık. Zaman hızlıca akıyor ve seneler bir gün nispetinde uçup gidiyor. 2020’nin ne zaman bittiğini, koca bir yılın nasıl geçtiğini anlayamadık. Peki geçen bu bir yıldan neler kaldı bize? Gerçekçi bir şekilde planlamadığımız ve hedefler koymadığımız her yıl böylece elimizden kayıp gidiyor. Şimdi yeni bir yılın gelmesi ile yeni bir fırsat elimize geçmişken fırsatı değerlendirenlerden olalım. Yukarıdaki maddelerden bir veya birkaçını seçerek planlarımıza dâhil edelim. Bu plana uymak için azami gayret gösterelim.

Rabbim okuduklarımız ve öğrendiklerimiz ile amel edebilmeyi;  amellerimiz ve yaşayışımız ile de örnek olabilmeyi nasip etsin. Amin.

O halde, 2021 için bismillah.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
8
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı