2021 Yılı için Sûre Ezberleme Programı


-1

Esselamu aleykum ve rahmetullah, 2020 senesi bitti ve 2021 senesine girdik. Yeni bir yıla başlarken ister istemez hepimiz içimizde ayrı bir heyecan hissederiz. Bu heyecanın sebebi yıllardır yapmak isteyip de yapamadığımız, ya da bir türlü sıra ona gelmeyen hayallerimize kavuşabilme ümidi olabilir mi? 2020 yılına girerken kendimize verdiğimiz sözlerden kaçını tutabildik? Planladığımız ve yapamadığımız onlarca şey kaldı değil mi? Bir Müslüman olarak 2021 yılının gelişi bizi tekrar masa başına oturtsun ve hayallerimizi/hedeflerimizi tekrar gözden geçirtsin inşaAllah.“2021 Yılı Planlarınıza Ekleyebileceğiniz 10 Pratik Okuma Planı” (https://suffagah.com/2021-yili-planlariniza-ekleyebileceginiz-10-pratik-okuma-plani) yazımızla 2021 yılında okuyabileceğiniz eserleri günlere bölmüştük.

Bu yazımızla da ihmal ettiğimiz, bir türlü ezberleyemediğimiz uzun ama çok çok önemli Kuran-ı Kerim surelerini sizler için belirledik. Her gün sadece 1 ayet ezberleyerek yıl sonuna kadar aşağıdaki surelerin tamamını ezberleyebilirsiniz. (“Kuran’ı çok güzel okuyamıyorum ki böyle ezberlersem yanlış olur.” diyenler varsa aramızda, App store ve Google Play store’da çok güzel Kuran-ı Kerim dinleme uygulamaları var. Dinleyerek de ezber yapabilirsiniz.)

*Sûrelerin faziletleri hakkında bilgi almak için https://suffagah.com/kurandaki-6-surenin-fazileti yazımıza göz atabilirsiniz. 

Mülk Suresi

Tebâreke Suresi, Kur’ân’ın 67’inci suresi olup 30 ayettir. Bu sure Mülk Suresi diye anılır ve Kur’an’daki adı böyledir. Ancak ona Mânia, Münciye, Vâkiye gibi isimler de verilmiştir. Bu sure Mekke’de nazil olmuştur. Peygamber Efendimiz, Secde ve Mülk Surelerini her gece yatmadan önce okurlardı. (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 9) Bunu mukîm iken de yolculukta olduğu sıralarda da bırakmadıkları nakledilir.

Ocak ayı boyunca Mülk Sûresi’ni ezberleyebilirsiniz. 

Duhan Suresi

Duhan Suresi adını onuncu âyette geçen ve duman manasına gelen “duhan” kelimesinden almıştır. Duhan Suresi Kur’an’ın 44. suresidir. 59 ayettir. Şubat ve Mart aylarında Duhan Sûresi’ni ezberleyebilirsiniz.

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdular ki: 

“Kim geceleyin Duhan suresini okursa, yetmiş bin melek kendisine istiğfar ettiği halde sabaha erer.” (Tirmizi, 2890)

Kehf Suresi İlk 10 Ayet

Kehf Suresi, Kur’an’ın 18. suresidir.  Nisan ayının 13’üne kadar Kehf Sûresi’nin ilk 10 ayetini ezberleyebilirsiniz. Neden ilk 10 ayeti diye soracak olursanız, bir hadisle cevap verelim:

Ebü’d-Derdâ radıyallahu anh ‘den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Kehf sûresi’nin başından on âyet ezberleyen kimse deccâlden korunmuş olur.”

Bir rivayette: “Kehf sûresi’nin sonundan” buyurulmuştur.

( Müslim, Müsâfirîn, 257. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Melâhim 14; Tirmizî, Fezâilu’l-Kur’ân 6 )

*13 Nisan’da Mübarek Ramazan Ayı teşrif edecek. 13 Mayıs Bayram gününe kadar ezber yerine hatimler, nafile ibadetlere ağırlık vermek isteyenler için ezbere bir süre ara vereceğiz. Ancak ben devam etmek istiyorum diyenler 30. Cüzdeki surelerin ezberini yapabilirler. 

Cuma Suresi

Kur’an’ın 62. suresidir. Medîne’de nazil olmuştur. 11 ayettir. Mayıs ayının devamında Cuma Sûresi’ni ezberleyebilirsiniz. 

“Ey iman edenler! Cum’a günü namaz için çağrıldığınızda hemen Allah’ı zikre koşun ve alışverişi bırakın. Bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır. Namaz bitince yeryüzüne dağılın. Ve Allah’ın fazlından isteyin. Ve Allah’ı çok zikredin ki,felaha eresiniz.”  (9-10. ayetler)

Nebe Suresi

Kur’an-ı Kerim’in 78. suresidir. Bu sure Mekke’de nazil olmuştur. 40 ayettir.  Adını “Kıyamet ve ahiret gününden haber” anlamındaki, “en-Nebe”‘ kelimesinden almıştır.Bu surede ahiret hayatından ve kıyametten şüphe içerisinde olan Mekkeli müşriklere, başlarına mutlaka gelecek olan o günün dehşetli anları tablolar halinde sunularak kıyamet gününde pişman olmamaları için hakka dönüp Efendimiz aleyhisselatu vesselamın getirdiği ilkelere uymaya çağrılmaktadırlar.

Haziran ayında Nebe Sûresi’ni ezberleyebilirsiniz. Nasıl yetişecek diye korkmayın, ayetler kısacık. 

Yasin Suresi

Yasin Suresi Kur’an’ın 36. suresidir. 83 ayettir. Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında Yasin Sûresi’ni ezberleyebilirsiniz. 

 Balkonunuzda yıldızları izleyerek tefekkür ederken 2021 yazını Yasin Suresi’yle taçlandırmak sizce de güzel olmaz mı? 

Vakıa Suresi

Vakia Suresi Kur’an’ın 56. suresidir. 96 ayettir. Ekim, Kasım ve Aralık aylarında da Vakia Sûresi’ni ezberleyebilirsiniz. 

Ebû Mûsa radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Şu Kur’an’ı hâfızanızda korumaya özen gösteriniz. Muhammed’in canını kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, Kur’an’ın hâfızadan çıkıp kaçması, bağlı devenin ipinden boşanıp kaçmasından daha hızlıdır.” (Buhârî, Fazâilü’l-Kur’ân 23; Müslim, Müsâfirîn 231)

Bunun için ezberlediğimiz ayetleri bolca tekrar etmeyi unutmayalım.

Ezber yapmadan geçireceğimiz 2021 senesi yerine, üstteki sûrelerin hepsinin ezberlendiği bir 2021 senesi sizce de çok bereketli olmaz mı? Öyleyse hadi! Allah yardımcımız olacaktır! 

Son bir tavsiye:  Tökezlediğiniz yerde size destek olacak bir arkadaşınızla bu yola çıkmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir