Haber

2016’da Ürdün’de 6000 Camide Güneş Enerjisi Kullanılacak

Solar panel and sun

Ürdün Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanlığı, 2015 yılı sonuna kadar güneş enerjisiyle ülkedeki 6000 caminin tamamında güç planlarını uygulamak için İslami İşler Bakanlığı ile işbirliği yapıyor.

Güneş panelleri 120 camide denenecek bir düzen içinde çatılara monte edilecek ve eğer sermaye güvenliyse genişletilecek.

Camiler, 5 günlük ibadetleri sırasında müminleri rahat tutacak klima ve aydınlatma için aylık 1400 dolar kadar ödeyebilirler.

Ürdün Enerji Bakanlığı sözcüsü Abu Saa, Ürdün Times gazetesine verdiği demeçte:

“Camiler büyük miktarda elektrik kullanır ve bu proje, güneşli yılda yaklaşık 300 gün kadar elektrik faturalarını azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Sermaye Orta Doğu’da öncü bir harekettir ve umarım diğer ülkeler için zemin hazırlayacaktır.”

Ve ekledi:

“Biz güvenilir olan fonları esas alarak bu projeyle ileri gideceğiz. Mâli durumumuz ilerledikçe bu projeyi daha hızlı tamamlayabiliriz. Camilerin bazılarına bu yıl böyle sistemler gelecek.”

Ürdün hâlâ yıllık enerjisinin %96’sını ithal ediyor ve her yıl yaklaşık 150 cami inşa ediyor. Bu nedenle, bu girişimin üzerinde fazla düşünmeden hemen hayata geçirilmesi gerekiyor.

 

Kaynak: ilmfeed.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>