Kur’an ve Sünnet, Liste

20 Maddede Küçük Günahlar

Ruh ile nefis arasında devamlı bir çekişme vardır. Bu çekişmeyi ruh lehine sonuçlandırmak gerçek insan olmanın şartıdır. Verilen mücadele ve savaş sürecine de “seyr-ü süluk denir. Seyr-ü süluk’ün sonunda nefis ıslah olmuş ve ruha boyun eğmiştir. O halde mücadele ve savaşın taraflarından biri olan nefsi iyi tanımak gerekir. Nefsin kolayca aldandığı küçük günahların küçük bir listesini bilmek düşmanınızı tanımak açıcından iyi olacaktır.

1. Göz Zinası

Bakması caiz olmayan kimselere bakmak; şahitlik müstesna. Her göz kıyamet gününde ağlayacaktır, yalnız haramlardan gözlerini yumanlar, Allah yolunda uykusuz kalan gözler, Allah korkusundan naşi ağlayıp gözlerinden az da olsa yaş çıkanlar hariç. Gözler, şeytanın zehirli oklarından bir oktur. Her kim bu bakmayı Allah korkusundan naşi terk ederse, onun imanı kuvvetlenir. İmanın tadını kalbinde bulur.

2. Şehvetsiz Haram Öpücük

Şehvetsiz yabancı kadını öpmek; genç delikanlı da böyledir. “Bir şey hissetmiyorum” demek yabancı, haram birinin öpülmesini helal kılmaz.

3. Yabancı ile Yalnız Kalmak

Yabancı bir kadınla yalnız kalmak; ihtiyar dahi olsa, velev ki süt ana ve süt kardeş dahi olsa. “Sakın bir erkek, yanında mahremi olmadıkça yabancı bir kadınla yalnız kalmasın.” [Buhârî,  Nikâh 111, Cezâu’s-Sayd 26, Cihâd 140, 181; Müslim Hacc 424, (1341).]

4. Lanet Etmek

Hayvanlara bile olsa lanet etmek. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, müslümanları rastgele lânet etmekten menetmiş, özellikle ashabının birbirine ve tabiat kuvvetlerine lânet etmelerini yasaklamıştır. (Ebu Davud Edeb, 4908; Müslim, Birr, 80-87)

5. Yalan Söylemek

Zaruret olmadıkça yalan söylemek kebairdendir. Zaruret durumları şu hadiste nakledilmiştir:

“İnsanların söylediklerinden hiçbir şeyde yalana ruhsat verildiğini işitmedim; ancak şu üç durum müstesna: 1) Harpte, 2) İnsanlarını arasını bulmada, 3) Kadının kocasına, kocanın da karısına karşı -ailenin düzeni için söylediklerinde-…” (Müslim, age.)  Yalanı zaruret haline getirecek bir durum oluşmaması için gerekli çaba da gösterilmelidir.

6. Hiciv

Müslümanları şiirle hicvetmek, edebi bir dil kullanarak toplumları etkilemek ve bununla da müslümanlara zarar vermek günahtır.

7. Gözetlemek

Kastı olmadan nasın evlerinin içine bakmak. “Benim Allah’ın resulü olduğuma şahadet eden kimse, tanışıp / izin alıp selam vermeden bir ev halkının yanına (bir eve) girmesin. (Dışarıdan) evin içine bakan kimse oraya girmiş sayılır.” ( Macmazu’-zevaid,8/43)

8. Küsmek

Üç günden fazla bir müslüman ile özürsüz küsmek. “Bir Müslümana, kardeşini üç geceden fazla terk etmesi helâl değildir. Birbirlerine karşı gelirler. O yüz çevirir, bu da yüz çevirir. Bunların hayırlısı, başta selâm verendir.” (Müslim, Birr ve’s-Sılâ: 25)

9. Cahillik ile Muhasama

Hakikatini bilmediği şeyde muhasama (hasımlaşmak) ve muhakemeye kıyam etmek.

10. Muhasama

Şeriat hakkına riayet etmeksizin başkası ile muhasama.

11. İsteği ile Gülmek

Dikkat çekmek, dalga geçmek veya farklı amaçlarla gülme hissi gelmeden gülmek.

12. Dünyalık için Ağlamak

Dünya nimetleri için ağlamak  bazısına göre kebairdendir.

13. İpek Giymek

Erkeklerin ipekli elbise giymeleri günahtır. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, bir defasında ipekli bir kumaş alarak sağ tarafına koymuş, bir altın parçası da alıp sol tarafına koymuş, sonra bunlara işaret ederek “Işte bu ikisi de ümmetimin erkeklerine haramdır” buyurmuştu (Ebu Dâvûd, Libâs, 4, 9, 11).

14. Kerahatte Namaz Kılmak

Kerahat vakitlerinde namaz kılmak; cenaze namazı dahi böyledir. Sadece ikindi namazı kerahet vaktine kadar geciktirilmişse, namaz kazaya bırakılmaz, sünneti terkedilerek sadece farzı kılınır.

15. Yasak Günlerde Oruç Tutmak

Bayram günleri (Ramazan bayramının birinci ve Kurban bayramının 4 günü) oruç tutmak.

16. Mescidlere Necaset Sokmak

Mescidlere necaset sokmak, necasetli olması muhtemel çocuk ve deli sokmak. Çorap,  kıyafet veya yanındaki eşyasının necasetinden şüpheli kişi mescide girmeden temizlenmelidir.

17. Kıble Doğrultusunda Hacet Gidermek

Kıbleye yüzünü veya arkasını çevirerek def-i hacet etmek. Ev alırken, yaparken tuvaletlerin konumu, kıble doğrultusunda olmamasına dikkat edilmeli. Aynı özen yataklar yerleştirilirken de gösterilmeli.

18. Almayacağı Malın Kıymetini Arttırmak İçin Fiyatına Zam Yapmak

Açık arttırma gibi pazarlarda, malı alma niyeti olmamasına rağmen karşı tarafı zor durum düşürmek veya komisyon almak gibi sebeplerle malın değerinin artmasına sebep olmak.

19. Cuma Vakti Alışveriş Yapmak

Cuma ezanından sonra alışveriş veya herhangi bir iş yapmak. “Cuma günü namaz için çağrıda bulunulduğu ,ezan okunduğu zaman, Allah’ı zikretmeye koşun, alışverişi bırakın.”(Cuma Suresi-9. Ayet) Cuma vakti alışveriş yapılması, esnafın mal satma endişesi ile namaza gitmeyişine sebep olacağından sakıncalıdır.

20. Ayıplı Malının Ayıbını Saklayarak Satmak.

Sırf malını satmak için güzel sözlerle malın ayıbını saklayarak satmak alıcıyı kandırmaktan hatta dolandırmaktan farklı görülmemektedir.

Kaynaklar: M. Zahid KOTKU Serisi No:1 Nefsin Terbiyesi

Esra Ceran tarafından yeniden düzenlenmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>