15 Maddede “Bize Ne Faydası Olabilir ki?” Diyebileceğiniz Tozun Yaratılış Amacı


0

Toz partiküllerinin yaratılış amacını bugüne kadar hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Pek çok kişi tozun varlık nedenini gereksiz görebilir, hatta tek varlık sebebinin kirlilik meydana getirmek olduğunu sanabilir. Oysa Allah her yarattığı detay üzerinde düşünmemizi ve yaratılış sebeplerinin ardındaki hikmetleri görmemizi ister.

1- Toz tanecikleri de varlıkları ile dünyadaki kusursuz dengenin kurulmasında büyük bir paya sahiptirler. Allah toz zerreciklerini atmosferde, özellikle yağmurun oluşumunda önemli rol oynacak şekilde yaratmıştır. Aslında mikroskop altında görülebilen toz zerrecikleri çok küçük katı ve sıvı taneciklerden meydana gelir.

dust-hand-light-photography-Favim.com-122442

2- Bu taneciklerin ağır olanları sürekli olarak düşer, bazıları ise rüzgarlar tarafından çok uzaklardan sürüklenip getirilir. Çok hafif toz tanecikleri ise havada asılı kalırlar. Bu toz taneciklerine atmosferin çok yüksek katmanlarında dahi rastlamak mümkündür.

atmosfer toz

3- Havadaki su buharı toz taneciklerinin üzerinde yoğunlaşarak pus, sis ve bulutları oluşturur. Eğer atmosferde bu toz zerrecikleri olmasaydı, su buharının damlalar halinde yoğunlaşması çok zor olurdu.

car-dust_1619147i

4- Hatta havada toz zerreleri bulunmasaydı, yoğunlaşan su buharı yere yağmur damlaları halinde asla düşemez, çok şiddetli sağnak yağışlara sebep olur bu da sellere, heyelanlara kısacası büyük doğal afetlere yol açardı. Fakat Rabbimiz toz zerreleri ile kusursuz bir düzen yaratmış ve yağmurun yağışını kontrol altına almıştır.

DustLight_alpha

“Allah, rüzgarları gönderir, böylece bir bulut kaldırır da onu nasıl dilerse gökte yayıp-dağıtır ve onu parça parça kılar; nihayet onun arasından yağmurun akıp çıktığını görürsün. Sonunda Kendi kullarından dilediğine verince, hemen sevince kapılıverirler.” (Rum Suresi, 48)

5- Allah güneş ışığı başta olmak üzere tüm ışık kaynaklarının görülebilir olması için toz zerreciklerini vesile kılmıştır. Işık demetleri toz zerreciklerine çarparak ışık oluştururlar. Gün ağarırken ya da gün kararırken Güneş ufkun altında olduğu halde Dünyanın Güneşten ışık almasının nedeni toz taneciklerinin güneş ışığını yansıtmasıdır.

güneş ve toz

6- Günün doğuşu ve batışındaki kırmızılık atmosferin üst katmanlarındaki toz miktarına bağlı olarak ortaya çıkar. Atmosferdeki bu toz zerrecikleri ve renksiz gazlar ışığın saçılmasına neden olur. Bu saçılma mavi ışık için fazla, kırmızı ışık için daha azdır. Gökyüzünün mavi olmasının nedeni toz taneciklerinin kısa dalga boylu mavi ışığı uzun dalga boylu kırmızı ışığa göre daha fazla saçılıma uğratmasıyla ortaya çıkar.

gün doğuşu rahatlık

7- Akşam güneş batmadan önce ve sabah doğduktan sonra yani Güneş ufka yakın olduğu konumdayken Güneşten gelen ışık oldukça uzun bir hava tabakasından geçerek Dünyaya ulaştığında toz zerrecikleri olağandan çok daha fazla saçılıma neden olurlar. Bu sebeple Güneş kırmızı görünür

güneş batışı

8- Havanın bulutlarla kaplı olmadığı zamanda aynı prensiple gökyüzü mavi görünür, puslu havalarda ise yoğunlaşmış su buharı kısa dalga boylu mavi ışığı saçılıma uğratır, uzun dalga boylu kırmızı ışığı ise kırmızı ya da turuncu renge dönüştürür.

hava güneş

9- Topraktaki Mineral Maddenin Artmasına da Vesile Olur. Büyük Sahra ve diğer büyük çöller, atmosfere sürekli toz gönderirler. Çöllerden kalkan ince partiküller birbirlerine yapışır, bu partiküllerin bir kısmı uzaya giderken, geri kalan kısmı yere düşer, düşerken birbirine çarpar, parçalanır, daha küçük boyutlardaki parçalara dönüşür ve gökyüzünde farklı partikül boyutlarına sahip devasa toz yığını oluşur.

sunrise

10- Büyük kısmı yağmurla çamur şeklinde yeryüzüne iner ve düştüğü yere bereket getirir. Çünkü toprağı ve suyu besler. Bilindiği gibi yağmur bulutlarında pH düşüktür. Ancak tozla birlikte uçuşan bakteriler, yağmur bulutları ile buluşunca aktifleşir ve iyonik dönüşümü hızlandırır. Nitekim güneş enerjisinin yeterli olduğu mevsimlerde, gündüz bulut içerisinde demir miktarı artar. Demirle yüklü toz zerreciklerinin toprağa düşmesi ise toprağın bereketini arttırır.

ilk-kez-yagmur-goren-bebek-640x360

11- Çin’deki Gobi çölünden yükselen demir yüklü tozlar, Büyük Okyanus’un demir bakımından beslenmesini sağlar. Afrika’da Sahra çölünden kalkan tozlar da Amazon ormanlarındaki bitkilerin büyümesinde etkilidir.

çöl toz

12- Allah’ın toz zerrelerini yaratmasındaki bir hikmet de dünya hayatındaki acizlikleri hatırlatmak ve dünyaya bağlanmamızı engellemektir.

dust-on-wood-trim

13- Tozun hayatımızdaki en belirgin özelliği, kirlilik oluşturmasıdır. En temiz ortamda bile toz zerreleri havada uçuşur. Nitekim güneşli bir günde odanın içinde uçuşan toz zerrelerine hemen hemen herkes rastlamıştır. Bir ortamın temizlenmesinin hemen ardından temiz zemin hızla toz zerreleri ile kaplanır ve en fazla bir gün sonra ortam sanki hiç temizlenmemiş gibi olur. İnsanlara alerji gibi birçok rahatsızlığa da sebep olur.

alerji toz ev

14- İnsan, tüm bu eksiklikler karşısında içten içe, daima mükemmelliği, bu eksikliklerin hiçbirinin olmadığı bir dünyada yaşamayı ister. Kirliliğin, tozun, eskimenin, hastalığın, tehlikelerin hiç yaşanmadığı bir dünyanın özlemini çeker.

indir

15- Oysa Allah, Kuran’da insanlara bu hayatı ancak cennette yaşayabileceklerini bildirmiştir. Allah cenneti tarif edip tanıttığı ayetlerle insanlara dünyadakilerle kıyaslanmayacak bir nimet ufku açmaktadır. “Orada diledikleri herşey onlarındır; Katımızda daha fazlası da var.” (Kaf Suresi, 35) ayetiyle cennetteki bu nimet genişliği haber verilmektedir.

..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı