Helal Gıda Serisi 3: 15 Adımda Helal Gıda Tavsiyeleri


0

Allah, en büyük imtihanı yine en büyük nimetinden yapıyor. Gıda, Allah’ın en büyük nimetidir. Çünkü bütün canlılar yaşamak için gıdaya muhtaçtır. Gıdasızlık tasavvur edilemez. Bu imtihan Müslüman hocaların, âlimlerin toplanıp halledebileceği bir durum değildir. Çünkü artık bu sorun büyük bir afete dönüşmüştür. Kişi bu imtihanla, artık ferdi savaş verir, vermelidir. Öyleyse ne yapmalıyız?

“Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü koymuştur.” [Talak, 2]

1. Ya Hadi

Helal gıda ile ilgili ayetleri ezberleyip, namazlarınızda okuyun. Namazlarınızın ardından Ya Hadi ismini tesbih ederek, helal lokma yeme kararınız için Rabbimizden istikrar dileyebilirsiniz.

esmaul-husna-el-hadi

2.Dua

Hadis-i şerifte geçen bir dua olan “Allah’ım helal nimetlerinle benim gözümü, gönlümü öyle doyur ki harama dönüp bakmayayım.” [ Tirmizi, Daavat 111 ] duasının Arapçasını ezberleyip namazlarınızda, Rabbenalardan sonra okuyabilirsiniz.

dua

3. Tesbihat

Namazlardan sonra dua ederken Rabbimize Ya Rezzak(rızık veren), ya Kuddüs(yarattıklarını kirlerden temizleyen), ya Mukit(gıdalandıran), ya Mucib(dualara cevap veren), ya Hadi(istikamet veren) esmaları ile dua ederek helal beslenmeyi dileyebilirsiniz.

tesbih

4. Vaaz, Sohbet

Cuma vaazında helal gıda konusunun işlenmesi için cami imamlarına tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Helal Gıda seri yazılarımızın çıktısını götürerek genel bilgi verebilirsiniz. Haftalık sohbet konularınıza, bu konuyu dahil edebilirsiniz.

cuma vaazı

5. Aile Sofrası

O gün evde hangi yemek varsa (et, sebze vs) o ürünün faydalarını bir kağıda yazın, yemeğe başlamadan okuyun, devamında “Rabbimiz biz bu yemek ile vücudumuzu güçlendirmek ve sana daha iyi ibadet etmek istiyoruz, bu sebeple yiyoruz. Bu okuduğumuz faydaları olan besin için sana binlerce hamd olsun” deyip, yemek duasını yapın. Her akşam yemeğe başlamadan önce, bu yazıyı okumayı çocuğunuzun rutini yapabilirsiniz.

SEBZELER

6. Fast Food

Çocuklarınıza fast food tarzı gıdaları sakın ödül olarak sunmayın. Zararlı ama şu sınavı geçersen yiyebilirsin, gibi bir yola da gitmeyin. O zaman çocuklar, bu yiyecekleri faydalı bir öğün olarak algılayarak, zamanla kazanılması gereken bir hak olarak görebilirler.

fast food

7. Çocuklar

Çocuklara zorbalıkla, dayakla veya tehditle değil, onları mantıklı gerekçeler sunup ikna ederek alternatifler gösterin. “Çikolata mı oğlum, bak buraya helal logosu koyulmuş. Bu çikolatayı tüketebilirsin.” deyin. Onlara bu bilinci ve alışkanlığı kazandırın.

çikolata

8. Renkli Süt

Sarı ve eğlenceli bir kutusu olan Nesquik’in içini boşaltıp, keçiboynuzu tozu koyun. Marketten gelince bu işlemi çocuğunuza hissettirmeden yapın ve keçiboynuzu tozlu süt içirin. Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.

keciboynuzu

9. Bilinçli Tüketici

Etiket okuma ve anlama alışkanlığı kazanın.

Person Reading Nutrition Label on Packaged Food

10. Telefon Uygulamaları

Gimdes’in helal sertifikalı ürünler uygulamasını telefonunuza indirebilir ve alışverişte o listeye sadık kalabilirsiniz. Yanı sıra E kodları adlı uygulamayı da indirerek, sertifikasız ürünlerin içindeki maddelerin helal, haram, şüpheli, zararlı özelliklerini inceleyebilirsiniz.

e kodu

11. Doğal Yaşam

Yaşadığınız şehrin yöresel, doğal ürünlerini keşfedin. Doğal süt kim satıyor, köy yumurtası var mı, katkısız bahçe yapan var mı?

doğal süt

12. Raflar

Raflarda helal ile haramın karışık bir halde bulunmasını rehavetin, dini yaşamada hassasiyetsizliğin ve emperyalizmin bir getirisi olduğunu unutmayın. İslam’dan uzak sistemlere olan nefretinizi her daim aktif tutun.

raflar

13. Helal Market

Yaşadığınız yerde helal gıda satan marketleri bulun. Gimdes web sitesinde Helal Marketlerin il il adresleri bulunmaktadır.

helal market

14. Sosyal Medya

Twitter, Facebook gibi sosyal medyada Gimdes, Helal Gıda gibi sayfaları takip ederek gelişmelerden haberdar olabilir, yeni bilgiler öğrenebilirsiniz.

gimdes

15. Kitap, Dergi, Mecmua

Helal gıdaya dair okuyun. Ne, neden, nasıl ? Bunun için tavsiye kitaplar;

Elif Elif Dergisi- Helal Gıda Özel Sayısı

Gimdes Helal Yaşam Rehberi Dergileri

Helal Lokma- Dr. Hüseyin Kamil Büyüközer

Yediklerimizin İçinde Ne Var?- Kemal Özer

ElifElif helal gıda

 

Allah hepimize bu tavsiyelerin bir ucundan tutabilmeyi nasip etsin inşAllah. Amin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok teşekkür ederim, ama nesquik fikrini beğenmedim. çocuk onu faydalı sanıp içmeye devam edebilir. onun yerine ikisini de koyup bak bu sağlıklı olan demek daha iyi olur sanki

  2. Esselamu aleyküm we rahmetullahi we beraketuh
    E kodları uygulamasını yazınızı okuduktan sonra indirmiştim ancak şuanda aynı uygulamayı bulamıyorum. Ve şuan çıkan uygulamaların doğruluğundan ve içeriğinden emin değilim. Aynı uygulamayı yada böyle bir uygulamayı indirmek istiyorum yardımcı olur musunuz?
    Allah razı olsun.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı