Yollarda Düşen 1440 İnci İçin 5 İnci Gibi Fikir


0

Şu zamanlarda elimizi kime çarpsak mutlak bir ”günler çok kısa, zaman çok bereketsiz…” yakınması. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayanlar akşam olup da başlarını yastığa koyduklarında yapılacaklar listesinden çok az maddenin  yanına tik atmış olmalarına rağmen tarifsiz bir yorgunluk, aynı zamanda hedeflere ulaşamamış olmanın verdiği derin bir üzüntü ile baş başa kalıyorlar. Bu kısa yazımızda, Rabbimizin heybemize her sabah koyduğu 1440 dakikayı, gün sonunda yan yana koyduğumuzda hakiki bir inci kolye gibi görünecek şekilde nasıl bereketle geçirebileceğimize ilişkin bir kaç tavsiyemiz var. Umulur ki Allah subhanehu ve teala tüm müminleri, inci kıymetindeki dakikalarını toplu taşıma araçlarında, faydasız toplantı ve etkinliklerde ve bilumum malayani işlerde harcamaktan muhafaza eylesin. Bismillahirrahmanirrahim.

1. Yollarda Hazine Toplamak

Girizgâh metnimizde de söz ettiğimiz gibi büyük şehirlerde yaşayan kardeşlerimiz gün içerisinde okula yahut işe giderken bazen 2’den fazla aktarma yapmak durumunda kalıyorlar. Zamanlarının büyük çoğunluğu, dönüş yolunu da hesaba kattığımızda, toplu taşımada geçiyor. Toplu taşımada geçen bu zamanlarımızda çoğumuz belki de müzik dinlemeyi tercih ediyoruz. Çünkü müzik dinlemek herhangi bir odaklanmayı ve çabayı gerektirmiyor. 

Fakat hiçbir hazine de çaba sarfetmeden kazanılmıyor takdir edersiniz ki. Öte yandan gözümüzde büyüttüğümüz kadar da bir zorluğu yok bu hazine toplama işinin. Bir sonraki maddelerimizde sizlere, çabada hafif fakat mükafatta ağır bir takım hazineleri kazanmanın aslında ne kadar kolay olduğunu hatırlatmak niyetindeyiz.

2. Kitap Okumak

”Toplu taşımadayken müzik dinlemek dışında ne yapılabilir? ”diye sorulduğunda ilk cevaplardan biridir ‘kitap okumak’. Kendinize ufak bir liste yapabilir ve adını da ”Seyahat Kitapları” koyabilirsiniz. Bu kitap listesini yalnızca yolda olduğunuz zamanlarda okuyarak bitireceğiniz kitaplarınız oluşturur. Evet belki bazı kardeşlerimiz yolda başlarını eğerek kitap okuduklarında mide bulantısından muzdarip olabilirler. Fakat şuan indirilebilir bir çok sesli kitap uygulaması mevcut. Kısa bir tarama ile bu tip uygulamalardan size uygun olan bir tanesini edinerek mideniz bulanmadan kitap okuyabilirsiniz/dinleyebilirsiniz.

Öte yandan, toplu taşımada kitap okumanızı zorlaştıran sebeplerden biri okuduğunuz kitabın bizzat kendisi olabilir. Yani yolda aracın sarsılması, korna sesleri, insan sesleri sebebiyle dikkatiniz sık sık dağılıyorsa, ”Seyahat Kitapları” listenizi dikkatiniz dağılsa da  çok mühim olmayan hikaye, deneme kitaplarıyla doldurabilirsiniz. Telefonunuzdaki uygulamada  yahut odanızdaki kitaplığın rafında yalnızca yolda gidip gelirken okuyarak bitirdiğiniz kitapların sayısının arttığını görmek tarifsiz bir mutluluğa sebebiyet verecektir. Bakın, yalnızca tek bir yöntemle bir raf dolusu inciyi topladınız bile 🙂

3. Kur'an Meali Okumak

Seyahat Kitapları listenizin en üstüne Kur’an-ı Kerîm meali ekleyebilirsiniz mesela. Bir çok yayınevinin cep boy olarak sunduğu Kur’an-ı Kerîm meali mevcut. Doç.Dr. Hasan Tahsin Feyizli hocanın hazırlamış olduğu Server Yayınları basımlı Feyzü’l Furkan Kur’an-ı Kerim meali hem rahat taşınabilir boyutları hem de tefsirli olması ile size tasviye edebileceğimiz mealler içerisinde. Aynı zamanda telefonunuzdan yahut tabletinizden de bu okumayı yapabilirsiniz. Kur’an Meali içeren bir çok aplikasyon sanal marketlerde mevcut.

Rabbimiz subhanehu ve teala’nın kelamını günün en koşturmalı anında okumak asli gayemizi unutmamamız ve gerçek vatanımızın dünya olmadığını her daim hatrımızda tutmamız için en iyi yöntemlerden biri olabilir. 

Öte yandan, metroda Kur’an meali okuyan ve Âl-i İmrân suresinin ”Onlar bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar, öfkelerini yenerler, insanları affederler. Allah işini güzel yapanları sever.” ayetine denk gelen birisi zar zor bulup oturduğu yerini bir başka müslüman kardeşine vermekten çekinir mi, yahut onu ittirip duran yaşlı teyzeye sinirlenebilir mi 🙂 

4. PodCast Dinlemek

Bir çok video yahut sesli dizi yayının dinlenilebilir formatta sunulduğu podcast formatları mevcut. Biraz araştırma ile kendinize devasa bir ‘faydalı podcast’ler arşivi oluşturabilir ve yolculuk boyunca müzik dinlemek yerine bu içerikleri dinleyerek vaktinizi daha bereketli ve faydalı şekilde geçirebilirsiniz.

Edebiyattan teknolojiye, gündemden tarihe kadar aklınıza gelebilecek her konuda nitelikli podcast yayınları bulmanız mümkün. Aynı zamanda şuan bir dil öğrenme gayretindeyseniz İngilizce yayın yapan belki de binlerce, faydalı podcast yayını bulabilirsiniz. Ustad Nouman Ali Khan ve Hamza Andreas Tzortzis gibi bir çok yabancı alimin ders ve sohbet  kayıtlarını da çeşitli müzik çalar uygulamaları içerisinde dinlenilebilir formatta bulmanız mümkün. 

5. Ezber Yapmak

Toplu taşımada geçirilen vakitte yapabileceğimiz bir diğer faydalı iş de ezber yapmak olabilir. Ayet-i kerime, hadis-i şerif, dua, öğrenmeye çalıştığınız dile ait kelimeler… Her ne isterseniz. Fakat bu hususta kendinize çok fazla yüklenmemenizi tavsiye ederiz. Her gün için yalnızca bir madde seçmenizi öneririz. Bir ayet, bir hadis, yahut en fazla 5 kelime gibi azdan başlamanız, bu işin aslında kolay bir iş olduğuna dair size şevk verecektir. Ezberlediğiniz her bir maddeyi bir sonraki gün yeni bir tanesini zihninize yerleştirmeden evvel tekrar ederek ilerlemeniz önceki günlerde ezberlediklerinizin hafızanızda daha kalıcı bir yer etmesine biiznillah yardımcı olacaktır. Yani pazartesi günü yolda giderken ezberlediğinizi salı günü o günün ezberine başlamadan evvel tekrar etmeniz, çarşamba günü yeni bir ezbere başlamdan evvel pazartesi ve salı günü ezberlediklerinizi tekrar etmeniz şeklinde…

*Ezber yapmak hususunda, hafızasında 5000’den fazla divan edebiyatı beyiti taşıyan Hayati İnanç hocanın tavsiyelerini duymak isteyen kardeşlerimizi varsa  Hayati İnanç’tan Hafızayı Kuvvetlendirmek ve Ezber Yapmak için 7 Yöntem başlıklı yazımızı okuyabilirler.

Rabbimiz Allah subnahenu ve teala‘dan;  toplu taşımada geçen zamanlarını değerlendirmek, kısıtlı olan ömür sermayemizin inci nispetinde olan hiçbir anını boşa geçirmemek ve hayır yolunda sarf etmek için niyetlenen tüm kardeşlerimize gayret ve bereket nasip etmesini niyaz ederiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı