Eğitim, İslam, Kişisel Bakım, Liste, Ramazan

12 Madde ile Oruç Tutmanın Bilimsel Faydaları

Ramazan ayının en önemli ibadeti arasında olan oruç tutmanın iki yönden sağlığa faydalı olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Birincisi sindirim sitemine fiziki katkısı, diğeri ise psikolojiye olan faydasıdır. Şimdi detaylı şekilde orucun sağlığa faydaları nelerdir, inceleyelim.

1. Zayıflama

Oruç, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve bu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Oruç esnasında vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığı ile depolanmış yağlar yakılmaya başlanır. Depolanan yağların yakılmasıyla birlikte sağlıklı zayıflama gerçekleşir, bundan dolayı günümüzde sporcular zayıflamak için Ramazan ayları dışında bile düzenli şekilde oruç tutmaktadırlar.

2. İnsülin Sağlığı

Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar, oruç-insülin sağlığı ilişkisini ortaya koymaktadır. Oruç, oruç tutulmayan dönemlerde kanda şeker seviyesini dengelemektedir.

Araştırmalar, oruç esnasında, hücrelerin kandan daha fazla glikoz alımı noktasına uyarılar gönderdiğini ortaya koymaktadır, bu durum insülin sağlığına olumlu etki etmektedir.

3. Metabolizma

Oruç, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Oruç tutmak sindirim sisteminin dinlenmesini sağlayarak, daha sağlıklı kalori yakmayı sağlar.

Oruç, sindirim sistemi iyi olmayan kişilerde özellikle gıdaların enerjiye dönüştürülmesi ve yağ yakımına ciddi katkıda bulunur.

Düzenli şekilde oruç tutmak, metabolizma sağlığına faydalı olduğu gibi, sağlıklı bağırsak fonksiyonuna katkı sağlar.

4. Ömrü Uzatır

Az yemek ömrü uzatır, çok yaşamayı sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalar bazı kültürlerde yapılan diyetlerin ömrü uzattığını ortaya koymaktadır. Fakat daha uzun yaşamamız için yabancı kültürlerde yaşamamıza gerek yok.

Yaşamı kısaltan en önemli faktörlerden bir tanesi metabolizmanın yavaş olmasıdır. Oruç yukarıda belirttiğimiz gibi metabolizmayı hızlandırarak uzun yaşamayı sağlar, bunun yanında sindirim sistemi sağlığına da oldukça faydalıdır.

5. Açlığa Direnme

Oruç açılığa direnme gücünü arttırır. Bunun sağlığa faydasıyla alakası ne diyebilirsiniz. Diyet döneminde çoğumuzun en çok zorlandığı durum yemek yemeden duramamaktır. Özellikle stresli dönemlerde bu durum daha can sıkıcı hal alır. Oruç 30 gün boyunca devam ettiği için açlığa direnme gücü kazandırmaya yardımcı olur. Ramazan ayından sonra bile belirli aralıklarla oruç tutmaya bünyenizi alıştırabilirsiniz.

Oruç tutmak açlık tecrübesi kazandırarak vücutta hormonların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Yapılan araştırmalar, obeziteden muzdarip olan kişilerin aşırı yemeye teşvik eden sinyallerin düzeltilmesine aynı şekilde oruç faydalı olabilir. İşte bu hormonların düzenlenmesi noktasına oruç, bir reset butonu şeklinde görev icra edebilir. Oruç yardımıyla hormonlara reset atılır ve açlığa direnme sinyalleri artırılır. Böylece doğru çalışan hormonlar, açlığa direnci arttırarak hem metabolizmanın hızlanmasını hem sindirim sistemi sağlığının korunmasını hem de daha hızlı kilo vermeyi sağlayacaktır.

Yeme Alışkanlığını Geliştirir: Oruç, yeme alışkanlığı bozukluğunu gidermeye yardımcı olabilir. Yeme alışkanlığı, başta sindirim sağlığı olmak üzere genel sağlık açısından oldukça önemlidir.

6. Zihinsel Fonksiyonları Arttırır

Bilimsel araştırmalar oruç tutmanın zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya koymaktadır. Bu işleve yardımcı olarak kimyasalların salgılanmasını sağlar. Bunun yanında oruç, parkinson ve alzheimer gibi zihinsel hastalıklara karşı koruyucu rol oynamaktadır.

7. Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Oruç tutmak bağışıklık sistemini geliştirir, serbest radikallerin neden olduğu hasarların giderilmesini sağlar, iltihabı azaltır ve kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır. Bilimsel araştırmalara, hayvanların doğada hasta olduklarında yemeyi azalttıklarını ve dinlendiklerini ortaya koymaktadır. Oruç tutma sürecinde vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen enfeksiyon azalır. Oruç tutmak bağışıklık sistemini geliştirerek, bir çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi, bazı hastalıkları tedavisinin hızlanmasına da yardımcı olmaktadır.

8. Cildi Temizler, Akneyi Giderir

Oruç genel sağlık açısından oldukça faydalı olduğu gibi, vücudun genel temizliğine ciddi anlamda faydalıdır. Sindirim sisteminin temizlenmesi, dolaylı olarak bütün sistemin temizlenmesini sağlamaktadır. Aç kalınarak karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerin temizlenmesini sağlayan oruç, böylece cilt temizliğine katkıda bulunur.

9. Oruç Tutmanın Psikolojiye Faydaları

Oruç tutmanın, kişinin ruhen zinde kalmasına yardımcı olduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir. Psikoloji alanında 21. Yüzyılın en önemli doktorları arasında gösterilen Dr. Otto Buchinger oruç hakkında, “Oruç tutmak, ameliyatsız, en önemli biyolojik tedavi yöntemidir.’’ demektedir. Ki, Almanya’da oruç tutmayı önererek birçok hastayı iyileştirmiştir.

10. Şefkat ve Merhamet Duygusunu Arttırır

Sosyal Dayanışma: Bir kişi İmam Askari’ye sormaktadır… ‘‘ Allah orucu neden mecbur kıldı’’ Cevap ise günümüzdeki en önemli sosyal sorununu ortadan kaldıracak niteliktedir…  İmam Askari: ‘‘Oruç, zenginin, fakirin açlık hissini anlaması ve ona merhamet etmesi için emredilmiştir.’’, demiştir.

Böyle bir sosyal dayanışma içerisinde yapılan oruç ibadeti insanın uhrevi boyutunun gelişmesine ve kişinin kendisinden sosyal statü veya ekonomik olarak düşük olanlara karşı şefkatli davranmalarını teşvik edecektir…

Böylece, oruç, günümüz toplumunun en büyük hastalığı olan kişilerin birbirine karşı şefkat ve merhamet duygularının artmasını sağmaktadır.

11. Ruhsal Şifa

Oruç Ruhsal Şifa: İnsan hem fiziki ve hem ruhi yönü olan bir varlıktır. Fiziki hastalıkların tedavisi için doktorlar seferber olmaktadır, ruhi/psikolojik hastalıklar doktorların yanında asırlardır uygulanan doğal yöntemler kullanılmaktadır.

Günümüzde, başta yoga olmak üzere bir çok spor dalı ve meditasyon yöntemleriyle ruh sağlığının korunması sağlanmıştır.

Fakat bunlardan en önemlilerinden bir tanesi oruç tutmaktır.

Oruç tutan kişi düşünülenin aksine ruhen ve fiziken yukarıda bilimsel olarak ispatlandığı gibi daha dinçtir.

12. Ek Bilgiler

Oruç, zor fiziki şartlara karşı vücudun direncini arttırır.

Toplumlarda zengin-fakir arasında bir bağ kurarak toplumsal barışa katkıda bulunur.

Kişiyi sözünde durmaya ve sözüne vefa göstermesini sağlar. Oruç her sabah Allah ile bir nevi sözleşme ve her şartta yememe içmeme anlaşması anlamı taşır. Zorluklara rağmen oruç tutularak verilen söze riayet edilir, böylece bu bir hayat kriteri haline getirilir.

İftar ruhen zirvenin yaşandığı andır, çünkü verilen söz tutulmuş ve mükafat alınmaktadır, anlaşma şartlarına uyulmuş kişisel gelişime bir artı daha eklenmiştir. Bu yüzden ruh mutludur.

Kolaylığı ve güzelliği neredeyse herkes paylaşabilir ama zorluğu herkes paylaşmak istemez. Oruç, açlığı toplumsal olarak paylaşmayı sağlayarak toplulukta müthiş bir sinerji oluşturur ve toplumun bağlarını güçlendirir.

Oruç aynı zamanda kötü, kırıcı, yıkıcı konuşmalardan, sözlerden ve fillerden de uzak durmak anlamına gelir. Diğer ruh salığı tedavilerinin dışında oruç kişinin bu kötü eylemlerden zihninin temizlenmesini amaçlar.

Ramazan ayı boyunca insanların hem fiziksel hem de ruhsal sağlığına zararlı olan maddeler tüketen kişiler ara vererek en azından bir ay boyunca bu tür maddelerin zararından kendi sağlıklarını korurlar ve savunma sisteminin kendisini toparlamasına yardımcı olunur.

Rabbimiz tuttuğumuz oruçları katında makbul buyursun.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

 1. 1

  Selamun aleykum,

  Öncelikle bu güzel ve faydalı içerik için teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  Eğer kabalık olmazsa bir düşüncemi kısaca ifade etmek isterim:
  Yazıyı okurken bazı anlatım bozuklukları, küçücük de olsalar dikkatimi çekti. Elbette ki bu anlatım bozuklukları metnin önemini gölgeyecek değiller fakat konuştuğumuz dilin daha güzel kullanımı, verilmek istenen mesajın etkisinin artmasını sağlayabilir, güzelliğine güzellik katabilir.

  Allah razı olsun sizlerden. Ramazan’ın bizler için şifa ve kurtuluş vesilesi olmasını nasip etsin.

  Hayırlı Ramazanlar diliyorum. 🌸

  • 2

   Ve Aleykum Selam Kıymetli Kardeşim

   keşke herkes senin gibi böyle hatalarımızı saklamadan söyleyebilse..
   ALLAH senden razı olsun.

   Avrupa’da doğmuş, büyümüş ve hala burda yaşayan birisi olarak, Türkçe’yi tam anlamıyla çok iyi kullanamıyorum, ama elimden geldiğince, dilimin döndüğünce bir şeyler yazmaya çalışıyorum. O yüzden mahzur gör, kusuruma bakma, Hakkını helal et.

   Ayrı bir ricamda, burda okadar kişiden bir tek sen eleştirmișsin, o yüzden artık nezaman bir yazı paylaşırsam yanlış gördüğün şeyi nolur benimle paylaş ve bende böylelikle kendimi geliştireyim.

   ALLAH senden razı olsun,
   Hayırlı Geceler dilerim 🌹

   kukalfurkanyasir_

   • 3

    Estağfirullah, benim ifade etmek istediğim yalnızca küçük anlatım bozukluklarıydı.
    Bu tutum, bu eleştiri karşısındaki anlayışınız ise tebrik edilmeli.

    Bu kadar kişi, mesajın içeriğinde Allah muhafaza, bir yanlış görselerdi muhakkak uyarırlardı diye düşünmekteyim.
    Rabbim bizleri yolunda yürütsün, büyütsün, çürütsün.
    Yolundan ayırmasın. Niyetlerimizi güzel kılsın.

    Sizin de niyetinizi kabul etsin. İmkanlarınızı genişletsin, dilinizin bağını çözsün. Doğru mesajlarınızın, düşüncelerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını, daha fazla kişiye tesir etmesini nasip etsin.

    Amin.
    Selamun aleykum.

  • 4

   ve Aleykum Selam Kıymetlı Kardeşim

   özelden yolladığım cevap inshALLAH ulaşmıştır.
   ALLAH senden ebeden razı olsun.

   Selametle

 2. 5

  Allah razı olsun çok güzel bir yazı yazmışsınız. inşallah siirtte oruç tutmanın sevabı daha çoktur çünkü burada ramazanın zorluğunu ciddi anlamda yaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>