İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

12 Günde Bir Yıllık Bir Vaktin Kaza Borcu

Namaz müslümana farz kılınan ibadetlerden biridir ve kabir de sorulan ilk sorudur. Dolayısıyla evvel zamanda kılamadığımız, kaçırdığımız namazları da kılmak zorundayız. Nasıl ki bi yakınımızdan aldığımız borcu geciktirmeden ödüyorsak, Allah’a olan borcumuzu da geciktirmeden yerine getirmeliyiz. Eğer geciktirdiysekte Allah’tan özür dileyip borcumuz ödemeliyiz. “Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın.” ( İbn Mâce, Salât,10) hadiste bir vakti uyuyup unutanın, hatırlayınca kılmasını belirtirken; peki uzun yıllar kılmadığımız namazların kazasını bizler ne zaman uyanıp hatırlayacağız? Biliyoruz ki çocukluk döneminden Rabbim hesap sormamakta. Dini mükellefiyetimiz buluğ çağı ile başlamaktadır. Kızlar 9, erkekler ise 12 yaştan başlayarak ortalama 15 yaşına kadar bu döneme girerler. Bu dönemle birlikte mükellefiyet başlar. Belki bir kısmımız bu çağ ile farz olan ibadetlerini yerine getirmeye başlamış ve halende devam ediyor olabilir. Fakat büyük bir kısmın da ne yazık ki borçları ödenmeyi beklemektedir. Şimdi bu yazı ile bir başlangıç yapalım. Oturalım kazalarımızı hesaplayalım. Sabahtan 2, öğleden 4, ikindiden 4, akşamdan 3, yatsıdan da 4 rekat farz olmak üzere bir günde toplam 17 rekat farz namazı kazamız var. Ayırca vitrinde kazası vaciptir. 3 rekat vitri de dahil ettiğimizde toplamda 20 rekat kazamız oluyor. İster bunu gün gün hesaplayarak kılalım ister vakit vakit. Biz bu yazımızda bir diyoruz ki başlangıcı sabah namazı ile yapalım. Günde 30 kaza ile 12 günde, bir yıllık sabah namazı borcumuzu bitirelim İnşaAllah.

Bir Günde Bir Ayın Kazasını Ödemek

Bu sabah Bismillah diyelim ve sabah namazından sonra 6 kaza namazını kılalım. Her vakit bunu tekrarlayalım ve gün sonunda 30 kaza namazını tamamlamış oluyoruz. Bu şekilde 12 gün boyunca kıldığımızda 1 yıllık sabah namazı kazasını ödemiş oluyoruz. 2 ayda 5, 4 ayda 10, 6 ayda 15 yıllık kaza namazını ödemiş oluruz. Yani yarı yılda 15 yıllık sabah namazı kazasını bitirmiş oluyoruz. Çok kazam var, uzun yıllar kılmadım nasıl biter ki? diyerek kendimizi ümitsizliğe sürüklememize gerek yok! 30 yıllık dahi borcumuz olsa bu tablo ile 1 yılda sabah namazı kazalarımızı ödemiş oluyoruz biiznillah. Biz dedik ki sabahtan başlayalım sırayla kazaları bitirelim. İsterseniz diğer vakitlerden de başlayabilirsiniz. Hangi vaktin kazası olursa olsun (sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı hangisini seçersek), her vakit namazında sonra kıldığımız 6 kaza namazı gün sonunda 30 kazaya tekabül eder. Bu da bir vaktin bir aylık kazasına denk düşer. Seçim sizin vaktinizi seçin kazaları bitirin inşaAllah=)

namaz

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Verİlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

21 Comments

 1. 1
 2. 2
 3. 3
  • 4
   • 5

    Kaza da kılınmaz. O vakitte sadece sabah namazının farzı ve sünneti kılınır. Bu bilgiye herhangi bir ilmihalden de ulaşabilirsiniz. Vesselam.

    • 6

     Herhangi değil, Türkiye’de en çok bilinen ve okunan ilmihalden sana bir alıntı yapayım Aslan kardeş. Bilgin hatalı. Öyle çok kesin kesin konuşuyorsun ama iyi öğrenememişsin, insanları namaz kılacakları vakitte engelleme.

     Önce kaynağı veriyorum: Ömer Nasuhi Bilmen – Büyük İslam İlmihali (mehmet talu tahkiki) – Yasin Yayınevi, Sayfa 195-196. Madde 298.

     “Kaza namazlarının muayyen (belirlenmiş) vakitleri yoktur. Üç kerahet vaktinden başka istenilen her vakitte kaza namazı kılınabilir. Meselâ kazaya kalmış bir öğle namazı, akşamdan sonra, bir akşam namazı da öğrelen evvel veya sonra kılınabilir.”

 4. 7
 5. 8

  6 derken Nasıl yani sabah namazının kazasını kılacağım Zaman 2 şer rekattan 6 rekatmı kılacağım öğle namazının kazasınıda 24 rekatmı kılacağım

 6. 10

  Kendime soz verdim izlediğim her filmin karşılığında 1 haftalık kaza kilacagim diye. Film izllemelerim baya azaldı

 7. 11

  nesini anlamadınız ki gayet açık…hatta ben şöyle de bi hesap yaptım..
  “”””1 yıllık”””
  sabah namazı borcu 730 rekat
  öğle ve ikindi 1460+1460 rekat
  akşam 1095 rekat
  yatsı 2555 rekat

 8. 12

  arkadaşlar neden yanlış bilgi veriyorsunuz namaz bu yanlışlığı kabul etmez sabah ve ikindi ezanı okununca o vaktin namazını kılmadan kaza kılabilirsiniz sonra o vakti eda edersiniz öğle akşam yatsı namazlarından sonra kaza kılınır

  • 13

   Kardeşim, sabah ve ikindi ezanı okunduktan sonra o vaktin namazını kılmadan da kıldıktan sonra da kaza namazı kılınır yeter ki 3 kerahet vakti içinde olmasın. Bu kerahet vakitleri dışında her vakit kaza namazı kılınır. Kaynak: Ömer Nasuhi Bilmen. Son devrin en büyük fıkıh alimlerinden.

 9. 14

  Kuranda farz namazının kazası yok deniyor peygamber efendimiz savaşda bile farz namazı geçmeden bir rekat olsun kıldırmış geçmiş namazlarınıza çokca tövbe edin diyor

  • 15
   • 16

    Kur’an’da her şey geçmez, peygamberimiz efendimiz aleyhisselam kaza namazının olduğunu söylüyor. Esra kardeş, kaza namazı yoktur diye bir ayet yok. Selver kardeşimiz 1400 senedir olmayan şeyleri uydurup uydurup duran ilahiyatçılardan birini dinlemiş, Kur’an’da yok diye sünneti inkar ediyor bu ilahiyatçılar. Alın ben de onları duman edeceğim okuyun şu cümleyi: Kur’an’da ilahiyat fakültesi ve ilahiyatçılar yok. Öyleyse onların kendi mantığına göre onların Kur’an hakkında konuşmaları yasaktır. 😀 Allah ıslah etsin bu hainleri. Kimisi bilerek kimisi bilmeyerek hainlik ediyor, olan benim safiyane inanan müslüman kardeşime oluyor.

 10. 17

  Ben bir günde 18 yıllık borcumun sadece bir gününü kılmak istedim şuan her eklemim agrıyor normal namazımı nasıl kılcam onu düşünüyorum. Ben dayanamadım artık yarıya düşürerek deneyecegim.. Cizelgem şöyle sabah namazı 18 yıl sadece bir günün namazı 36 rekat öğle 72 ikindi 72 akşam 54 yatsı 72 rekat toplamda 6 saatlik bir namaz. Gerçekten kılması zor ama kılabilen için 18 seneyi 1 senede bitirebiliyorsun. Birde vitr namazı var oda 54 rekat allah kolaylık versin benden daha çok borcu olanlara. Kaldıra bileceginiz yükün altına girin benim gibi bir yılda bitiririm hevesiyle yola çıkmayın bence iki uç yıla bölün. Aslında zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsun ama ne kasların nede eklemlerinde ayağa kalkacak hal kalmıyor. oturdugum yerden kılmayı bile düşündüm ama sakat değilim ki şükürler olsun kendime bu kadar yüklenmek doğru değil gibi geldi oyüzden 9 senelik borcu ödeyerek devam edeceğim olmazsa 6 sene lik ama devam durmak yok inş..

  • 18

   Aynen öyle durmak yok. Maşaallah gayretli bir kardeşsin. Allah hepsini kılmayı nasip etsin cümlemize.

 11. 19

  21-22 yıllık kılmadığım namaz borcum var. Kıldıklarımın sayısını pek hatırlayamıyorum o yüzden hiç kılmamış gibi kılmak istiyorum. Benim merak ettiğim şu an için işsizim ve evde olduğumdan dolayı namazlarımı mümkün olduğunca kılmak istiyorum.

  Sabah Namazı; 2 sünnet + 2 farz = 4 rekattır.
  Öğle Namazı; 4 ilk sünnet + 4 farz + 2 son sünnet = 10 rekattır.
  İkindi Namazı; 4 sünnet + 4 farz = 8 rekattır.
  Akşam Namazı; 3 farz + 2 sünnet =5 rekattır.
  Yatsı Namazı; 4 ilk sünnet + 4 farz + 2 son sünnet + 3 vitir vacip = 13 rekat

  şeklinde ya ben burada ki farzları kılsam 17 rekat farz ile bir günlük namazımı kılmış oluyorum. Sünnet namazları Peygamberimizin kıldırdığı ama mecburi olmayan namazlar diye biliyorum ancak farz namazlarımın hepsini bitirdikten sonra en baştan sünnet namazlarıma başlamak istiyorum. Günün herhangi bir saatinde bu namazlarımı kılabilir miyim? İşe girene kadar günde 10 15 saat boyunca namazlarımı kılmak istiyorum. ayrıca 3 vitir vacip namazımı gün sonunda tüm namazlarımı kıldıktan sonramı kılmam gerekiyor?

  100 kilonun üzerinde olduğum için eklemlerim zorluyor kilo vermek için sporda yapacağım. Ağrı oluyor diye sandalye de kılmalı mıyım yoksa alışana kadar namazları çok az mı kılmalıyım hangisinin olması gerekiyor. Bilgili kişilerin bilgilendirmesini rica ediyorum.

  • 20

   Faruk kardeşim öncelikle sıhhatin yerindeyse sandalyede namazları kılamazsın. Sandalyede kılabilmek için Müslüman bir doktora muayene olmak ve sandalyede kılmazsa kesinlikle sakat olacağı hakkında tıbbî tespit alınmak ve bu rapor ile bir hocaya gidip tasdik ettirmek gerekiyor. 100 kilodan fazla iseniz Kemal Özer’in Müslüman’ın Diyeti isimli ve Şeytan Ye Diyor isimli eserini okuyun. Emin olun güzel kardeşim, kısa sürede kilo verip sünnet olan kiloya erişeceksiniz.

   Günün 3 vakti kerahet vaktidir. Bunlar: Sabah namazının sonu olan güneşin doğuşundan sonra ortalama 45 dakikalık zaman. Öğle ezanına 45 dakika kalan zaman ve akşam ezanına yani havanın kararmasına güneşin batmasına 45 dakika kalan zamanlardır. Bunların haricinde bütün vakitlerde bol bol kaza namazı kılın inşaallah. Rabbim kolay etsin.

   Son olarak da şunu söyleyeyim. Vakti geçen farz namazların kazası farzdır. Vacip namazların yani vitrin de vaciptir. Sünnet namazlar artık geçmiştir. Onların kazası yoktur. Ama içim rahat etmiyor, bol bol namazlarımı kılmak istiyorum diyorsanız nafile namazlar var. Kuşluk namazı, teheccüd namazı, evvabin namazı, işrak namazı, kabir nur namazı, şükür namazı, tahiyyetül mescid namazı… Veya Allah’ın rızasını ümit ederek yüzlerce rekat namaz kılabilirsiniz. Mevlana rahmetullahi aleyh kaç tane seccade eskitmiş namaz kıla kıla, göz yaşı döke döke.

   Resulullah efendimiz aleyhisselam’ı söylemiyorum bile. Ayakları kan toplarmış uzun uzun kıyam (namazda ayakta durma) yapıp onlarca ayeti kerime okumaktan. Geceleri bol bol namaz kılmış nafile namaz. Allah hepimizi hayrdan ayırmasın. Faruk, Allah seni cennetine koysun kardeşim, kaza namazların bir an evvel biter inşaallah.

 12. 21

  Ya ben biraz akli kit bir arkadasim aciklar misiniz beyler simdi benim 8 yillik borcum var 30 rekat kaza namazi demek 15 gunun kazasi demektir cunku bir vakit 2 rekattir otomatikmen 15e duser. Yani yukarida anlatildigi gibi gunde 30 rekat kaza kilarsaniz 15 gunluk gunde kaza kilmis olursunuz. Bu kardesinize aciklayacak biri var midir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>