11 Madde ile Erkeklerin Tesettürü Nasıl Olmalıdır?


0
4 Paylaşım

“Erkeklerin tesettürü mü olur? Sadece göz kapağı değil mi?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Hayır, değil! Tesettür deyince aklımıza direk kadınlar geliyor. Oysa ki tesettür bütün insanlığı kapsayan bir emirdir. Kadının örtüsü gibi erkeğin de örtünme kuralları vardır ve bu yalnızca göz kapaklarından meydana gelmez. İşte bu nedenle bu devirde bir yandan kadının tesettürü inşa edilir, yıkılır, harap edilip yeniden onarılırken; erkeğin tesettürü konuşulmadan parçalanmıştır bile. Zira Müslüman erkekler bile kendi tesettür sınırlarını tam manasıyla bilmemektedir.

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle söylüyor; “Evet, ben evde, seferde, gece ve gündüz sirval giyerim. Çünkü ben örtünmeyle emrolundum. Bundan daha iyi örten bir şey bulamıyorum.” (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, c.5, s. 122)

Sirval, bugünün koşullarında şöyle açıklanıyor, ne şalvar, ne pantolon, altlık olarak giyilen bir kıyafet.

Öncelikle ayetlerin ve hadislerin çerçevesinde erkeğin tesettürü konusunda alınması gereken şu 10 mesaja bakmak gerekir;

 1. Örtünmek yani tesettür, sadece kadınlara farz olan bir emir değildir.
 2. Erkeğin tesettürü de aynen kadının tesettürü gibi çok önemli bir yükümlülüktür.
 3. Kadının tesettürü için hükümler beyan eden Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), erkeğin tesettürü içinde hükümler beyan etmiştir.
 4. Kadın tesettürü ihmal ederse başına neler gelecekse, erkekte ihmal edince aynı durumlarla karşılaşacaktır.
 5. Erkek için de kadın için de tesettür fıtri bir durumdur.
 6. Şeytan insanı çıplaklığa, Allah ise insanı tesettüre çağırmaktadır.
 7. Giyilecek elbiseler kesinlikle helal eşyalardan olmalı; harama asla kapı açılmamalıdır.
 8. Allah (celle celâluhû) verdiği nimetlerinin, israfa kaçmadan kulunun üzerinde görülmesini istemektedir.
 9. Kadın ve erkek birbirine eşit değil, eştir; birbirinin rakibi değil, tamamlayıcılarıdır.
 10. Kadının cazibesi erkekten her zaman fazladır, bundan dolayı biri ziynetlerini saklamalı; diğeri ziynetlerinin sınırlarını koruyarak, üzerinde taşımalıdır.

Peki Erkeğin Tesettürünün Ölçüleri Nelerdir?

1. Bedenin bir kısmını örtecek şekilde olmamalı; tamamını kapatacak düzeyde olmalı!

Avret mahallerini açıkta bırakacak şekilde olmamalı; o mahallerin tamamını kapatacak düzeyde olmalı!

Avret: Bir kimsenin açması, başkasına göstermesi ve başkasının bakması haram olan yerlerine avret denir. Dört çeşit avret vardır. Daha doğrusu avretin dört farklı alanı vardır:

1. Erkeğin erkeğe karşı avreti (göbekten dizaltına kadar olan bölüm)
2. Kadının kadına karşı avreti (göbekten dizaltına kadar olan bölüm)
3. Erkeğin kadına karşı avreti (göbekten dizaltına kadar olan bölüm – yabancı kadınlar hassasiyeti de vardır)
4. Kadının erkeğe karşı avreti (kendinden görünenler müstesna ölçüsü, bunu da Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem yüz ve el olarak tarif etmiştir.)

Avret sadece ön taraf değildir, arkayı da kapsar. Bu nedenle arka tarafa da dikkat etmek gerekir. Özellikle düşük bel pantolonlar bu konuda sıkıntılıdır. Mesela rüku, secde durumlarında hiç hoş manzaralar yaşanmamaktadır.

erkek tesettür1

2. Dikkat çekici olmamalı; sade ve yalın olmalı!

Dikkat çekmek yalnızca kadına özgü bir sınırlama değildir. Erkeğin de dikkat çekici unsurlardan beri durması gerekir.

3. Kibir ve riya asla olmamalı; mütevazilik ve samimiyet olmalı!

Görünmek için, ilgi için, yüksekten bakmak veya fiyaka için bir giyim olamaz. Tevazu Müslümanın daima taşıması gereken bir güzelliktir. Kıyafetleri de bu oranda gösteriş malzemesi olmamalıdır.

erkek tesettür3

4. İnce ve şeffaf olmamalı; kalın ve teni göstermeyecek halde olmalı!

Kıyafetin tamamının bu nitelikte olması gerekirken, avret mahallerinin örtüsü ince ve şeffaf olmamalı, kalın ve teni göstermeyecek halde olmalı!

erkek tesettür2

5. Vücut hatlarını gösterecek biçimde dar olmamalı; geniş ve bol olmalı!

İşte bu ciddi manada ihmal edilmiş bir konu. Kadının örtüsü, dış kıyafeti ve bunların ölçüleri hakkında bu kadar konuşulurken, erkeğin de bol giyinmesi gerektiği, onun da vücut hatlarının belli olmaması gerektiği bize unutturuldu. Bu nedenle bugün daracık pantolonlar, dar ve ince gömlekler Müslüman gençlerin üzerinde gezer oldu.

Avret mahallerinin örtüsü vücut hatlarını gösterecek biçimde dar olmamalı; geniş ve bol olmalı!
Önceki maddenin bir kısmı burayı da ilgilendirmekte. O maddeye uygun pantolon seçimi yapılmayınca, otomatik olarak bu madde de ihmal edilmiş oluyor. Bugün rahatlığı temsil eden(!) eşofmanlar bile daracık ve tüm hatları belli eder nitelikte. Tesettür algısının yıkılmasıyla ilgili daha net ne olabilir ki?

6. Karşı cinse benzer olmamalı; şahsiyetine ve kimliğine uygun olmalı!

Hani bu hep bildiğimiz ama hep ‘kadınlar pantolon giymesin’ diye anlamlandırdığımız ‘Karşı cinse benzememe’ olgusu var ya, işte ondan bahsediyoruz. Ancak bu olgunun sınırları daha geniş. Yani burada örfler devreye giriyor. Kişinin yaşadığı yere göre bir kıyafet kadın kıyafeti olarak biliniyorsa, bunu erkekler giyemez. Erkek kıyafeti olarak biliniyorsa da, kadınlar giyemez. Ama bu başka bir coğrafyada tam tersi olabilir. Renk de aynı şekildedir. Bir coğrafyada bir renk kadın rengi sayılıyorken, bir coğrafyada erkeklere özgü bir renk addedilmiş olabilir. Dikkat çekmek mevzusunu da içine alan bir madde olarak buna dikkat etmek gerekir. Dışarıdan bu erkektir, bu kadındır görünümü verilmelidir.

7. Başkalarının sembol ve işaretlerini taşıyan giysilerden olmamalı; özgün ve aidiyet taşıyan giysilerden olmalı!

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) en başından beri Müslümanlara has bir giyim tarzı oluşturmuştur. Pek çok uygulamasında da müşriklere, ehli kitaba muhalefeti uygun görmüştür. İşte bu çerçeveden bakınca, bu gruplara ait bir giyimi zaten alamayacağımız gibi, giysilerimizin üzerinde de onlara ait işaret ve semboller bulunmamalıdır. Müslüman kendine has olmalıdır.

erkek tesettür5

8. Kirli ve pejmürde olmamalı; temiz ve düzgün olmalı!

Müslüman her alanda öncü ve güzel olmalıdır. İslam bize asla dağınık ve kötü giyinmekten yana bir şey sunmamıştır. Aksine temizliği imandan saymıştır ve temizlik düzgünlüğü, bu da iyi bir giyimi simgeler. Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) varlıklı olup da, biraz kötü giyinen bir sahabiye şöyle söylüyor; “Ya Ebu’l-Ahvas! Allah sana mal verdiği zaman, verdiği mal nimetinin izleri üzerinde görülsün.” (Ebû Dâvud, Libas, 14)

erkek tesettür7

9. İlgi uyandıracak şekilde koku sürünmüş olmamalı; sadelik en önemli şiar olmalı!

Erkeklerin dışarıda koku sürünmesi, kadınlar gibi yasaklanmamıştır ama bir sınır getirilmiştir. İnsanların dönüp dönüp bakmasına neden olacak derecede çok ya da ağır kokulardan beri olunmalıdır. Tevazu bunu gerektirir.
İnsanları rahatsız edecek şekilde koku sürünmüş olmamalı; altını ve ipeği hanımlara bırakmış olmalı!

Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) birkaç kokunun karışımı ile kötü veya rahatsız edici ya da yoğun bir kokuyu tasvip etmemiştir. Bu nedenle Müslüman erkek buna da dikkat etmelidir. Burada çok güzel bir denge oluşturulmuştur. Erkeğe koku verilmiş ve altını, ipeği kadına bırak denmiştir. Kadına da altın ve ipek serbest bırakılmış, kokuyu erkeğe bırak denilmiştir. (Tabii ki mahrem sınırlar içindeki koku sürmek hariç) SubhanAllah!

10. Davranışlarında ve özel olarak yürümesinde aşırılık olmamalı; sükunet ve vakar olmalı!

Müslüman bu maddelerin hepsini ölçülü yapsa, ama yürüyüşünde bir farklılık olsa yine ilgi çeker, yine tesettürüne zeval verir. Bu nedenle dış görünüm hareketlerle bir bütünlük sağlar ve dışarı yansır. Kuran bizi bu anlamda çok keskin ve net bir şekilde uyarmıştır. “Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma. Çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlara boyca ulaşabilirsin.” (İsra Suresi; 37.)

11. Sesinde ve sözlerinde cazibeli, kışkırtıcı olmamalı; ciddi ve ağırbaşlı olmalı!

“Kim bana iki çenesi arasını (yani dilini) ve iki bacağı arasını (yani iffet ve namusunu) korumaya söz verirse, bende ona cennet sözü veririm!” (Buhari, Rikak, 23) Bu madde de erkeği konuşuyoruz, yanlış değil erkek! Erkeğinde sesine, tonuna dikkat etmesi gerekiyor. Müslüman vakarını koruması gerekiyor. Görüyorsunuz ya, maddelere dışarıdan baksak sanki hepsi kadın için söylenmiş gibi. Elbet onun için de geçerli olanlar mevcut. Ama burada geçen bunca kelamın hepsi erkekler için. Yani iş göz kapaklarında bitmiyormuş. Ölçü, nizam başkaymış. Bunun farkında olmalı ve oldurmalıyız. Yıkılan bu algımızı temize çekmeli ve erkeklerimizi modanın elinden geri almalıyız.

 
Evet, erkeklerimizi!

Bir şekilde hanımlarda gerçek tesettür mefhumu yeniden uyandırıldı. Ama ya erkeklerimiz. O pantolonları, gömlekleri, o seçtikleri kıyafetlerle diğer erkeklerden hiçbir farkları yok. Bir Müslüman hanım, dışarıdan görüldüğünde ‘o bir Müslüman’ dedirtebiliyorken, erkeklerimizi dışarıdan görenler kim ve ne olduklarına dair doğru tahmin etme oranları epeyce az. Bugün herkes sakallı, herkes pantolon ve gömlekli. Ve ne yazık ki, gözleri de onları ayırt etmemize yetmiyor.

Ey Müslüman Erkek!

Senin pantolonunun farkı yoksa, senin gömleğinde diğerlerininki gibiyse, senin ayakkabının, senin saçının, senin yürüyüşünün, senin konuşmanın diğerinden bir farkı yoksa, göz kapakların tek başına seni kurtaramaz!


| Kaynak: İçerik, Muhammed Emin Yıldırım – Muhteşem Ahlak Dersleri / 51. Ders’den alıntılanmış ve yorumlanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
4 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
2
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
21
HARİKA
HAHA HAHA
6
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
4
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
22
BAŞARILI

11 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Doğrusuna bakarsanız erkek yada kadın, dar giyimli vücut hatlarını ifşa eden veya vücut hatları dikkat çekebilecek, cezbedecek, cinsel dürtüleri arttıracak şekilde namaz kılması caiz değildir. Şöyle kılınır, böyle kılınır şekilde zamanın şartlarına uydurmak isteyenler yanılgı içindeler. Çünkü; şeytan, nefis, cinler ve şeytana inanmış insanlar bizimle beraber her yerdedir. Özellikle camide, mescitte veya evde çoklu şekilde cemaatle namaz kılarken, ayakta, rüku, secde esnasında kadın ve erkeklerin kalça orta yerleri ve kalça bütünlüğü, göğüs, göğüs arkası, saç ve yüz bütünlüğü islami esaslara ve tesettüre, namazın içinden ve dışından şartlarına, sünnete uygun olarak kılması esastır. Mümin bay-bayan Allah (cc) huzuruna kul olarak sorumluluğunu bilerek geçmelidir. Uygun olan erkek ve kadında vücudun tüm hatlarını belli etmeyen cübbe, kadında ferace ve tam tesettürdür. Gerisi boş ve gereksiz sözdür.

 2. 8. Maddeyi marka giyim olarak algılamak doğrumudur?!!! Marka giyim pahalı ürünler konusunda da ufak bi bilgi ekşenseydi güzel olurdu. Sonuçta oda tesettür ve haram.

 3. Aradığımı buldum..kurandaki ayetleri hadisleri okadar çok yanlış beyan eden insanlar varki. Biri kuran,islam ile ilgili bir şeyler söylediğinde mutlaka araştırmamız gerekiyor doğrusunu ogrenmek için

 4. Merhabalar. Günaydın. Kısmen katıldığımız mevzu mevcuttur. Hoş giyim, ferah yaşam için destek olur. İlave: Madde-10 kibir, zulüm, dehşet saçan yezid canlı ve topluluklar için atfedilmiştir. Teşekkürler. Sevgiler. Başarılar dileriz…

 5. Yani ucube gibi olup dinimizi salaklık olarak gösterelim diyorsun … Yandık !!!

 6. Sosyal medyada youtube’da sürekli kadına tesettürü anlatan şahıslar var. Yok başörtünü şöyle bağla, makyaj yapma,şunu yapma bunu yapma… deyip duruyorlar üstlerine baksanız tesettürle alakaları yok o erkeklerin?

 7. Bencede hep tesetür deyince kadın geliyor aklımıza ama erkeğin tesettürü göz önüne alınmıyo gözde kadın var bu da yeni yetişecek erkek gençler için kötü bence toplumumuz bunun farkına varmalı en azından kadın az da olsa bunu biliyor bence erkeklerde bilmeli tesetür hem kadını hem erkeği korur farklılıkları olur çünkü kadının fıtratıyla erkeğin fıtratı bir değildir erkekler bunun bilincinde olmalı tabiki kadında dıştan a bu müslüman kadın a bu müslüman erkek görelim üstümüzde müslümanlığın izini bırakalım lütfen bilinçlenelim müslümana en çok müslümanlık yakışır??

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı