10 Madde İle Avret Fıkhını Öğrenelim


0

Avret; Allah’ın bakılmasını yasakladığı her şeydir. Dışarıdan düşünüldüğünde evlerin içleri, mesajlar da kişinin avretidir. Bakılması, okunması caiz değildir. 

Bu insanın vücudu olduğunda cinsiyetlere göre değişiklik gösterir. Karşı cinslerin birbirine karşı avreti olduğu gibi, aynı cinslerin de birbirlerine karşı avretleri vardır. 

1. Kadının Kadına Avreti

Kadının kadına avreti: göbek ile diz kapağı (diz kapağı dâhildir) arasıdır. (Yani bu bölgelere bakmak da dokunmak da haramdır.)

2. Erkeğin Erkeğe Avreti

Erkeğin erkeğe avreti: göbek ile diz kapağı (diz kapağı dâhildir) arasıdır. (Yani bu bölgelere bakmak da dokunmak da haramdır.)

3. Kadının Erkeğe Avreti

Kadının erkeğe avreti: görünen yerler müstesna olmak üzere kadının tüm vücudu avrettir. (Yüz ve el müstesna yerlerden sayılmakla birlikte kadının mahremi olmayanlar buralara da dokunamaz.)

4. Erkeğin Kadına Avreti

Erkeğin kadına avreti: göbek ile diz kapağı arasıdır. (Yani buralara bakması haramdır. Ancak diğer taraflar için de gözünü koruması gerekir. Yine erkeğin mahremi olmayan kadının erkeğe dokunması haramdır.)

5. Çocuğun Avreti

Çocuğun avreti: 1 yaşındaki çocuğun avreti yoktur ama edeben dikkat etmek gerekir. 4-7 temyiz (ayırt etme) yaşıdır. Artık çocuğun da avreti vardır, büyük insan gibidir.

Çocuklarımız bizim geleceğimiz ve umudumuzdur. Bu nedenle bu kadar hassas bir konuda onları iyi eğitmeli ve onlara yaklaşırken de bu sınıra dikkat etmeliyiz. Özellikle giyinme ve banyo sırasında ebeveynler bu hassasiyeti sağlamalıdır. 

6. Bir Kural: Bakmak ile dokunmak aynı hükmü taşır!

Avret fıkhında bakmak ile dokunmak genel olarak aynı hükmü taşır. Yani bakmanın haram olduğu yerlere dokunmak da haramdır. (Maliki mezhebi bu sınırı daha dar tutar. Ön ve arka organ olarak sınırlar. Bu da rahmettir. Yani bir baba oğlunun dizini tuttu diye cinayet işlemiş sayılmaz. Dikkatli olmak gerekir.)

7. Zaruret Durumu

Kadın doktora gideceği zaman önce kadın doktor aramalıdır. (90 km içerisinde kadın doktorlar taranır.) Eğer kadın doktor yoksa o zaman erkek doktora gitmesi caiz olur ve iki durumda da zaruret miktarı (neresi rahatsızsa) açmasına ve dokundurmasına izin vardır.

8. Dikkat Edilecek Bir Husus: Emret

Emret: kişinin erkek olmasına rağmen derisinin kadın gibi güzel olması durumudur. Bu güzellikten dolayı çıkabilecek cinsi sapıklıklara önlem olarak avret ölçüsü değişir. Bu kişinin fitneye meydan vermemesi için dikkatli olması gerekir.

9. Dikkat Edilecek Bir Husus: Fasık Kadın

Fasık kadın: günahkâr, ölçü bilmez, nerede ne anlatacağı belli olmayan kadınlardır. Bu nedenle mü’min kadınların bu kadınların yanında duruma göre avret ölçüsü değişir. Kadın kişiye göre tesettürüne dikkat etmelidir. Bu gibi durumlarda kişinin ölçüsünü imanı belirler. Bu maddelere göre kâfir kadın erkek hükmündedir. Onun yanında erkeğe göre olan avreti uygulamak gerekir.

10. Dikkat Edilecek Bir Husus: Fitne Ortamı

Fitne ortamı: kadın veya erkeğin kendine mahrem olan yakınlarının genç olması hâlinde şeytana fırsat verememek adına dikkatli olmaları önerilmiştir.

Kaynaklar

Kaynak ve daha detaylı bilgi için: Nureddin Yıldız – Kadın Fıkhı Okulu ders serisinden;
52. Ders: Kadının Kırmızı Çizgileri
60. Ders: Kadının Temas Fıkhı
91. Ders: Avret Fıkhı
92. Ders: Kadın ve Tıp


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir