11 Güzel Derneğin Destekleyebileceğiniz 11 Projesi


0

Hz. Ömer (radıyallahu anh) halife iken “Bir yerde aç ve ihtiyaç sahibi bir insan var mı?” diye gizlenerek sokaklarda dolaşıp Müslümanlığının gereğini yaparmış. Mazlumun boynunun bükük kaldığı şu zamanlarda Hz. Ömer’in (radıyallahu anh) yaptığı gibi sokakları, şehirleri ve ülkeleri gezerek ihtiyaç sahiplerini gözetmemiz mümkün değil ama bunu bizim yerimize yapan güzel dernekler var. Adını bile bilmediğimiz ülkelerin sokaklarına bizim yardımımız ulaşabilir ve hiç tanımadığımız bir kardeşimizle ahirette bu yardımın hürmetine selamlaşabiliriz. İyiliğe köprü olan derneklerden 11 tanesini sizin için derledik. Tabi ki bu sadece 11 derneğin güvenilir olduğu anlamına GELMİYOR 🙂 Elhamdülillah bu tür işler için çalışan kardeşlerimizin sayısı azımsanmayacak kadar var.

1. İHH - Katarakt Ameliyatları Projesi

İHH, 2007 yılından beri yoksulluk nedeniyle katarakt ameliyatı olamayan 13 ayrı ülkedeki insanlara bu hizmeti ulaştırıyor. Türkiye’de genelde yaşlılarda görünse de yoksul Afrika ülkelerindeki insanlarda görülme olasılığı oldukça fazla. Etrafını buharlı bir camdan bakar gibi gören hastaların gözlerinin açılmasına vesile olmak istiyorsanız (5 TL değerinde) “KATARAKT” yazarak 3072’ye gönderebilirsiniz veya İHH-Katarakt adresinden online bağış yapabilirsiniz.

2. Beşir Derneği - Yetim Gülerse Dünya Güler Projesi

Türkiye dahil 55 ülkede yetim sahipliği çalışmalarına devam eden Beşir Derneği’nin daha fazla yetime el uzatmasına vesile olmak istiyorsanız (5 TL değerinde) “YETİM” yazıp 4042’ye gönderebilirsiniz.

3. Sadakataşı - Su Kuyusu Projesi

Temiz su erişiminin zor olduğu fakir ülkelere su kuyusu açarak kirli suların taşıdığı hastalıklara ve susuzluğa karşı savaşan derneklerden biri olan Sadakataşı Derneği’ne destek olmak için (5 TL değerinde)  “KUYU” yazıp 2989 gönderebilirsiniz veya 0216 614 04 61 numaralı telefondan kredi kartıyla bağış yapabilirsiniz.

4. İDDEF - İslami Eğitimler Projesi

Ehl-i sünnet anlayışını yaymak için 2009’dan beri Afrika’da eğitim veren İDDEF, mescidi bile olmayan şehirlere talebe yetiştirerek kardeşlerimizi orada yanlış bilgilerle zehirleyen ehl-i sünnet dışı kuruluşlardan koruyor. Afrika’da kurulan medreselerde yetişen yeni hocalar başka şehirlere gidip orada imamlık ve eğitmenlik yapıyorlar. Güzel bir döngüye vesile olan İDDEF’in masraflarını gidermesine, hoca aidatı veya öğrenci giderlerini karşılayarak yardımcı olabilirsiniz.

Hoca aidatları için: Hocanı Seç tıklayınız.

Öğrenci giderleri için: Talebeni Seç tıklayınız.

5. Yeryüzü Doktorları - Gönüllü Sağlık Ekipleri Projesi

2000 yılından bu yana 46 ülkede sağlık alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Yeryüzü Doktorları’na destek olarak hastane ve doktor imkanlarına sahip olamayan kardeşlerimizin duasına muvaffak olabilirsiniz. “Gönüllü Sağlık Ekipleri” projesine destek olup ameliyat ve ilaç masraflarını karşılamak için Gönüllü Sağlık Ekipleri linkine tıklayarak dilediğiniz miktarda online bağış yapabilirsiniz.

6. İyilikder - Bir Öğrenci Okut Projesi

Burs vermek isteyen ve burs talep edenlere aracılık yapan İyilikder’e destek olmak için (5 TL değerinde) “OGRENCİ” yazıp 4025 gönderebilir veya Öğrenci Okut linkine tıklayarak online bağışta bulunabilirsiniz.

7. Kızılay - Tekerlekli Sandalye Bağış Projesi

Türk Kızılay’ı bir çok alanda faaliyet göstermekle birlikte “Tekerlekli Sandalye Bağışı” projesi pek duyulmayan projelerdendir. Destek olmak için Tekerlekli Sandalye Bağışı linkine tıklayarak bağış yapabilir, 168’i arayabilir  ya da genel bir bağış için (10 TL tutarında) “KIZILAY” yazarak 2868 gönderebilirsiniz.

8. Cansuyu - Gıda Bankaları Projesi

33 ülkede faaliyetlerini sürdüren Cansuyu Derneği “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diyerek gıda bankaları açıp ihtiyaç sahiplerini gözetiyor. Sizde bu sünnete destek olmak istiyorsanız Gıda Bankaları sitesinden ulaşabilir veya (5 TL tutarında) “BAGIS”  yazıp 6639’a gönderebilirsiniz.

9. Vuslat Derneği - Hafız Yetiştiriyorum Projesi

Bir çok projesi olan Vuslat Derneği’nin “Hafız Yetiştiriyorum” projesine destek olmak için Hafız Yetiştiriyorum sitesine başvurabilir veya bağış için (5 TL değerinde) “HAFIZ” yazıp  6067’ye gönderebilirsiniz.

10. İyilikhane - Yetimhaneye Bir Tuğla Koy

Yetimhane ve okul projeleriyle bilinen İyilikhane küçüçük bir çalışmanın bereketlenmesiyle büyüyen derneklerdendir. Bu bereket halkasına siz de katılarak yetimleri gözetmek istiyorsanız Yetimhaneye Bir Tuğla Koy adresinden online bağış yapabilirsiniz veya (5 TL değerinde) “YETİM” yazıp 4589’a gönderebilirsiniz.

11. Hayder - Medrese Projeleri

Hoca Ahmet Yesevi Derneği ehli sünnet üzere güçlü Müslümanlar yetiştirmek için sömürü ve cehaletin olduğu yerlere ışık getirecek medreseler inşa ediyor tabi ki desteklerinizle. Sadaka-i cariyeniz için 0212 923 19 23 nolu telefonu arayabilir veya Medreseye Destek Ol adresini tıklayarak bağış yöntemi ve miktarınızı seçebilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

11 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bence hayrat vakfının kurban projeside gayet iyi ben katıldım afrikada habeşistanda kesilcek vekalet verdim
  keserken adını da okuyorlar

 2. bagisturkiye.org kimlik numaranızla kaydolup aylık 5tl karttan yatırabiliyosunuz. hesap no da var.

 3. iyilik der “OGRENCİ” yazıp 4025
  10 tl kesiyor güncelleyin
  cansuyu “BAGIS” yazıp 6639’a gönderildiğinde gitmiyor hatalı
  güncelleyin lütfen

 4. Hayra Vesile derneği güvenilir derneklerden biri hem yurtdışında hem yurt içinde bir çok faaliyeti var. Kurban, adak gibi faaliyetlerinin yanında eğitim ve gençlik seminerleri gibi faaliyetleri de var.