Liste, Ramazan

10 Adımda Ramazan’ın Son 10 Gününü Planlayın

Esselamu aleykum,

Ramazan’ın bu son 10 günü boyunca sürekli sorulan sorulardan biri: Teravih kılmak, teheccüd kılmak, sahur yapmak, sabah namazını kılmak, Kuran okumak ve bir sonraki gün işe gitmek arasında dengeyi nasıl kurabilirim?

İşte bu soruya cevap vermeye yarayacak bir adım-adım uygulama planı

1. Hafif bir iftar yapın, İftarı bitirir bitirmez mescide gidin. Unutmayın ki “gece” akşam namazı ile başlamakta. Yani eğer maksimum ecir istiyorsanız, gece başlar başlamaz mescide gitmeniz gerekecek.

akşam namazı

2.Mescide girerken, niyetin “bu mescide i’tikaf yapmak” şeklinde olsun.

itikaf yapmaya niyet

3.Yatsı namazından önce Kuran okuyarak, zikir çekerek, dua ederek vs. zamanınızı geçirin. Namaz için beklerken meleklerin dua ettiğini unutmayın. (Aynı zamanda, bu zaman, gizliden sadaka vermek için iyi bir zaman. Çünkü mescid boş oluyor ve çok insan olmuyor. Sadaka kutusuna ya da internetten yardım yapabilirsiniz).

gece-dua

4.Yatsı + Teravih kılın, hemen sonra mescitte biraz kestirin (en az 20 dk., en fazla 90 dk. Ne kadar vaktinizin olduğuna bağlı.) Bu size gecenin geri kalanında enerji verecektir.

teravih

5.Uykudan uyanın, abdest alın, mescitte vitir namazı ile Teheccüd namazı kılın.

teheccüd

6.Mescitte sahur veriliyorsa, mescitte sahur yapın ve sabah namazından önce de 2. uykunuzu mescitte uyuyabilirsiniz. Ya da eve gidip kısa bir uyku uyuyup, sahur ve sabah namazı için tekrar uyanabilirsiniz.

sahur

7.Sabah namazını mescitte kılın, sonra sabah zikirlerini yapın ve güneş doğana kadar Kuran okuyun.

sabah namazı

8.Eve gelip biraz kestirin. (okula ya da işe gitmeden önce en az 20 dk., en fazla 90 dk. (ya da daha fazla))

sabah uykusu

9.Okul/işteyken arada öğle uykusu uyuyun (20 dakika) ki enerji kazanasınız.

kaylule

10.Okuldan/işten döndükten sonra bir sonraki geceye enerji kazanmak için en az 90 dakika daha!

Burada yapmaya çalıştığınız şey, her aşamada gücünüzün bulunması için kısa/uzun uykular uyumaya fırsat bulmak.

Eğer tüm bunlar sizin için zor gelecekse, yapabildiğiniz kadarını yapıp yapamadığınızı geçin. Samimi olup, içinde olduğunuz şartlar altında bunun elinizden gelenin en iyisi olduğuna kanaat getirdiğiniz sürece, Allah’ın (Subhanehu ve Teala) çok bağışlayıcı ve şükürlerin karşılığını veren olduğunu bilin.

ramazan

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>