İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

12 Günde Bir Yıllık Bir Vaktin Kaza Borcu

Namaz müslümana farz kılınan ibadetlerden biridir ve kabir de sorulan ilk sorudur. Dolayısıyla evvel zamanda kılamadığımız, kaçırdığımız namazları da kılmak zorundayız. Nasıl ki bi yakınımızdan aldığımız borcu geciktirmeden ödüyorsak, Allah’a olan borcumuzu da geciktirmeden yerine getirmeliyiz. Eğer geciktirdiysekte Allah’tan özür dileyip borcumuz ödemeliyiz. “Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın.” ( İbn Mâce, Salât,10) hadiste bir vakti uyuyup unutanın, hatırlayınca kılmasını belirtirken; peki uzun yıllar kılmadığımız namazların kazasını bizler ne zaman uyanıp hatırlayacağız? Biliyoruz ki çocukluk döneminden Rabbim hesap sormamakta. Dini mükellefiyetimiz buluğ çağı ile başlamaktadır. Kızlar 9, erkekler ise 12 yaştan başlayarak ortalama 15 yaşına kadar bu döneme girerler. Bu dönemle birlikte mükellefiyet başlar. Belki bir kısmımız bu çağ ile farz olan ibadetlerini yerine getirmeye başlamış ve halende devam ediyor olabilir. Fakat büyük bir kısmın da ne yazık ki borçları ödenmeyi beklemektedir. Şimdi bu yazı ile bir başlangıç yapalım. Oturalım kazalarımızı hesaplayalım. Sabahtan 2, öğleden 4, ikindiden 4, akşamdan 3, yatsıdan da 4 rekat farz olmak üzere bir günde toplam 17 rekat farz namazı kazamız var. Ayırca vitrinde kazası vaciptir. 3 rekat vitri de dahil ettiğimizde toplamda 20 rekat kazamız oluyor. İster bunu gün gün hesaplayarak kılalım ister vakit vakit. Biz bu yazımızda bir diyoruz ki başlangıcı sabah namazı ile yapalım. Günde 30 kaza ile 12 günde, bir yıllık sabah namazı borcumuzu bitirelim İnşaAllah.

1. Bir Günde Bir Ayın Kazasını Ödemek

Bu sabah Bismillah diyelim ve sabah namazından sonra 6 kaza namazını kılalım. Her vakit bunu tekrarlayalım ve gün sonunda 30 kaza namazını tamamlamış oluyoruz. Bu şekilde 12 gün boyunca kıldığımızda 1 yıllık sabah namazı kazasını ödemiş oluyoruz. 2 ayda 5, 4 ayda 10, 6 ayda 15 yıllık kaza namazını ödemiş oluruz. Yani yarı yılda 15 yıllık sabah namazı kazasını bitirmiş oluyoruz. Çok kazam var, uzun yıllar kılmadım nasıl biter ki? diyerek kendimizi ümitsizliğe sürüklememize gerek yok! 30 yıllık dahi borcumuz olsa bu tablo ile 1 yılda sabah namazı kazalarımızı ödemiş oluyoruz biiznillah. Biz dedik ki sabahtan başlayalım sırayla kazaları bitirelim. İsterseniz diğer vakitlerden de başlayabilirsiniz. Hangi vaktin kazası olursa olsun (sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı hangisini seçersek), her vakit namazında sonra kıldığımız 6 kaza namazı gün sonunda 30 kazaya tekabül eder. Bu da bir vaktin bir aylık kazasına denk düşer. Seçim sizin vaktinizi seçin kazaları bitirin inşaAllah=)

namazYou Might Also Like

14 Comments

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 6
 5. 7

  6 derken Nasıl yani sabah namazının kazasını kılacağım Zaman 2 şer rekattan 6 rekatmı kılacağım öğle namazının kazasınıda 24 rekatmı kılacağım

 6. 8

  Kendime soz verdim izlediğim her filmin karşılığında 1 haftalık kaza kilacagim diye. Film izllemelerim baya azaldı

 7. 9

  nesini anlamadınız ki gayet açık…hatta ben şöyle de bi hesap yaptım..
  “”””1 yıllık”””
  sabah namazı borcu 730 rekat
  öğle ve ikindi 1460+1460 rekat
  akşam 1095 rekat
  yatsı 2555 rekat

 8. 10

  arkadaşlar neden yanlış bilgi veriyorsunuz namaz bu yanlışlığı kabul etmez sabah ve ikindi ezanı okununca o vaktin namazını kılmadan kaza kılabilirsiniz sonra o vakti eda edersiniz öğle akşam yatsı namazlarından sonra kaza kılınır

 9. 11

  Kuranda farz namazının kazası yok deniyor peygamber efendimiz savaşda bile farz namazı geçmeden bir rekat olsun kıldırmış geçmiş namazlarınıza çokca tövbe edin diyor

 10. 13

  Ben bir günde 18 yıllık borcumun sadece bir gününü kılmak istedim şuan her eklemim agrıyor normal namazımı nasıl kılcam onu düşünüyorum. Ben dayanamadım artık yarıya düşürerek deneyecegim.. Cizelgem şöyle sabah namazı 18 yıl sadece bir günün namazı 36 rekat öğle 72 ikindi 72 akşam 54 yatsı 72 rekat toplamda 6 saatlik bir namaz. Gerçekten kılması zor ama kılabilen için 18 seneyi 1 senede bitirebiliyorsun. Birde vitr namazı var oda 54 rekat allah kolaylık versin benden daha çok borcu olanlara. Kaldıra bileceginiz yükün altına girin benim gibi bir yılda bitiririm hevesiyle yola çıkmayın bence iki uç yıla bölün. Aslında zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsun ama ne kasların nede eklemlerinde ayağa kalkacak hal kalmıyor. oturdugum yerden kılmayı bile düşündüm ama sakat değilim ki şükürler olsun kendime bu kadar yüklenmek doğru değil gibi geldi oyüzden 9 senelik borcu ödeyerek devam edeceğim olmazsa 6 sene lik ama devam durmak yok inş..

 11. 14

  21-22 yıllık kılmadığım namaz borcum var. Kıldıklarımın sayısını pek hatırlayamıyorum o yüzden hiç kılmamış gibi kılmak istiyorum. Benim merak ettiğim şu an için işsizim ve evde olduğumdan dolayı namazlarımı mümkün olduğunca kılmak istiyorum.

  Sabah Namazı; 2 sünnet + 2 farz = 4 rekattır.
  Öğle Namazı; 4 ilk sünnet + 4 farz + 2 son sünnet = 10 rekattır.
  İkindi Namazı; 4 sünnet + 4 farz = 8 rekattır.
  Akşam Namazı; 3 farz + 2 sünnet =5 rekattır.
  Yatsı Namazı; 4 ilk sünnet + 4 farz + 2 son sünnet + 3 vitir vacip = 13 rekat

  şeklinde ya ben burada ki farzları kılsam 17 rekat farz ile bir günlük namazımı kılmış oluyorum. Sünnet namazları Peygamberimizin kıldırdığı ama mecburi olmayan namazlar diye biliyorum ancak farz namazlarımın hepsini bitirdikten sonra en baştan sünnet namazlarıma başlamak istiyorum. Günün herhangi bir saatinde bu namazlarımı kılabilir miyim? İşe girene kadar günde 10 15 saat boyunca namazlarımı kılmak istiyorum. ayrıca 3 vitir vacip namazımı gün sonunda tüm namazlarımı kıldıktan sonramı kılmam gerekiyor?

  100 kilonun üzerinde olduğum için eklemlerim zorluyor kilo vermek için sporda yapacağım. Ağrı oluyor diye sandalye de kılmalı mıyım yoksa alışana kadar namazları çok az mı kılmalıyım hangisinin olması gerekiyor. Bilgili kişilerin bilgilendirmesini rica ediyorum.

Bir Yorum Yazın